یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶- 2017 October 22
کد خبر: DT-25688
تعداد بازدید: 88بازدید
تاریخ انتشار: ۶ شهریور ۱۳۹۴
<p class="nwstxtlead">روس‌ها در نمایشگاه ماکس ٢٠١٥ از نمایش مدل‌های اصلی سامانه موشکی S300 صرف نظر کرده‌اند.</p>
&nbsp;
به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری فارس به روسیه، نمایشگاه هوافضای ماکس هر دو سال یکبار جهت ارائه محصولات مهم هوایی و فضایی در این کشور برگزار می شود که یکی از این حوزه ها، بخش تسلیحات موشکی و راداری است اما امسال یکی از این سامانه ها که البته از اهمیت ویژه ای هم برای کشورمان برخوردار است یعنی سامانه موشکی S300 در این نمایشگاه حضور نداشته و شرکت آلماز آنتی ترجیح داده است از سامانه های دیگر خود نظیر سامانه Anti 2500 استفاده کند.

اگر چه ماکت‌های سامانه های S300 و S400 به همراه بروشورهای آن در غرفه این شرکت قرار گرفته اما خبری از نمایش مدل اصلی این سامانه ها نیست.

سامانه موشکی S300، یک سامانه موشکی سطح‌ به ‌هوای دوربرد و خود کششی با قابلیت استفاده در تمامی ارتفاع‌هاست و در واقع نوع تکمیلی سامانه پدافندی ارتفاع بالای S200 به شمار می‌رود.

این سامانه اواخر دهه ۱۹۷۰ توسط شرکت همکاری‌های صنعتی آلماز برای نیروی دفاع هوایی شوروی ساخته شد و مدل‌های مختلف این موشک در سازمان ناتو با نام‌های سام ۱۰، سام ۱۲ و سام ۲۰ شناخته می‌شوند.

این موشک در ابتدا برای رهگیری هواپیماها و موشک‌های کروز ساخته شده و بعدها توانایی رهگیری موشک‌های بالیستیک نیز به آن افزوده شد.

موشک سطح به هوای S300 در سال ۱۹۷۹ برای دفاع از ساختمانهای حساس و مهم شوروی ساخته شد. این سیستم پدافندی سپس با تکمیل و توسعه بیشتر برای دفاع در برابر موشک‌های بالستیک بکار می‌رود.

قرارداد تحویل این سامانه بُرد بلند پدافند هوایی در اواخر سال ۲۰۰۷ میلادی با ایران امضا و قرار بود روسیه ۵ آتشبار از این سیستم موشکی به ارزش حدود ۸۰۰ میلیون دلار را به ایران تحویل دهد اما دیمیتری مدودف، رئیس جمهور وقت روسیه در سپتامبر سال ۲۰۱۰ میلادی با صدور فرمانی تحت عنوان «تدابیر مربوط به اجرای قطعنامه شماره ۱۹۲۹ شورای امنیت سازمان ملل متحد»، تحویل سیستم های S300، تسلیحات زرهی و هواپیما، بالگرد و ناوهای جنگی به ایران را ممنوع و در پی آن، مسکو قرارداد تحویل سیستم های S300 را در سپتامبر همان سال لغو کرد.

ایران نیز در واکنش به این اقدام از روسیه در دادگاه داوری بین‌‌المللی به سوئیس شکایت کرد.

در فروردین سال جاری البته با دستور ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه مبنی بر لغو ممنوعیت واگذاری سامانه موشکی S300 به ایران، به نظر می‌رسد پرونده یکی از پرسروصداترین توافقنامه‌های میان دو کشور در حال بسته شدن است.

آلماز آنتی در این نمایشگاه علاوه بر سامانه Anti2500، برخی مدلهای اصلی دیگر سامانه های موشکی و راداری خود را نیز به نمایش گذاشته است.

*برخی سامانه‌های موشکی و راداری روسیه در نمایشگاه ماکس ۲۰۱۵*

سامانه‌های موشکی و راداری روسیه در ماکس ۲۰۱۵

سامانه‌های موشکی و راداری روسیه در ماکس ۲۰۱۵

سامانه‌های موشکی و راداری روسیه در ماکس ۲۰۱۵

سامانه‌های موشکی و راداری روسیه در ماکس ۲۰۱۵

سامانه‌های موشکی و راداری روسیه در ماکس ۲۰۱۵

سامانه‌های موشکی و راداری روسیه در ماکس ۲۰۱۵

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین