کد خبر: DT-37122
تعداد بازدید: 35بازدید
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۳۹۴
سخنگوی کاخ سفید اظهار داشت وزارت دفاع آمریکا تعیین می‌کند پرواز هواپیمای بدون سرنشین ایران خطرناک است یا خیر.
“جاش ارنست،” سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری روزانه خود به سوالات خبرنگاران درباره مسائل مختلف پاسخ داد.
ارنست در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید:آیا پرواز هواپیمای بدون سرنشین ایران بر فراز ناو آمریکا برای کاخ سفید نگران کننده نیست، اظهار داشت: بدیهی است که ما خواهان مشاهده موضع حقیقی وزارت دفاع در این رابطه هستیم. باید ببینیم که آنها تا چه حد درباره این موضوع نگران هستند. آنهایی که در خط مقدم هستند به بهترین نحو می توانند بگویند چه نوع تهدیدی این موضوع می تواند برای زنان و مردان ما در ارتش به همراه داشته باشد و تا چه حد این موضوع می تواند بر روی عملکرد آنها که به طور منظم در حال انجام ماموریت در این منطقه از جهان هستند، اثرگذار باشد. من برای کسب ارزیابی مربوط به این موضوع شما را به وزارت دفاع رجوع می دهم. اگر آنها بگویند که این اقدام فعالیت های آنها را محدود نکرده است، آنگاه منصفانه خواهد بود که بگویم کاخ سفید از این موضوع نگران نشده است و شما باید این موضوع را از طریق وزارت دفاع بررسی کنید.
این سخنگو در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید:کمیته عالی مخالفان مذاکره کننده دولت سوریه مذاکرات امر وز درباره سوریه  را تحریم کرده است. در حقیقت فرد یا طرفی وجود ندارد که با وی مذاکره شود. آیا از نظر شما این مذاکرات پیش از آنکه آغاز شود به شکست انجامیده است، گفت: از نظر ما این فرایندی طولانی مدت است و لازم است که تماس های دیپلماتیک فراوانی صورت گیرد تا ما به این مرحله برسیم. تا آنجایی که می دانم سازمان ملل هم اکنون با نمایندگان دولت سوریه به عنوان بخشی از این فرآیند  در تماس است. برای کسب آخرین اطلاعات در رابطه با مشارکت شورای عالی مذاکره کنندگان مخالف دولت سوریه من شما را  به وزارت خارجه رجوع می دهم زیرا آنها این موضوع را از نزدیک پیگیری می کنند. بدیهی است که راه حل بحران سوریه به پاسخگویی ما به هرج و مرج موجود در  این کشور مربوط می شود. شکست سیاسی در داخل سوریه سبب تبعات وحشتناکی  هم در بعد تلفات انسانی  در داخل این کشور و هم در بعد بین المللی و بی ثباتی در خاورمیانه و سراسر منطقه شده است. این موضوع مهمی است و آمریکا تلاش زیادی را در این رابطه انجام داده و توجه خاصی برای حل و فصل آن دارد. به نظرم باید درباره هرگونه قضاوت زود هنگام درباره موفقیت و یا شکست این مذاکرات محتاطانه عمل کنیم. به نظرم در بلند مدت ما این توانایی را خواهیم داشت که بگوییم سرانجام این مذاکرات نتیجه در بر خواهد داشت. گروههای مخالف دولت سوریه اهداف شفافی در راستای مذاکرات و راه طولانی انتقال سیاسی در سوریه  دارند. جامعه بین المللی فشار زیادی بر آنها وارد کرده است تا سازنده باشند و به روشی سازنده در فرآیندی که به دنبال انتقال سیاسی در سوریه است ،دنبال کنند.
وی در پاسخ به سوال همین خبرنگار که پرسید: بنا بر گزارش یک نشریه آلمانی، “ادوارد اسنودن” اطلاعاتی را منتشر کرده است که بر اساس آن آمریکا و انگلیس اطلاعات هواپیماهای بدون سرنشین اسرائیل را در عملیات های مخفی  آنها هک کرده اند، واکنش شما به این گزارش چیست، گفت: من اطلاعات جدیدی در این رابطه و همچنین در رابطه با آقای اسنودن ندارم. او همچنان با اتهامات مهمی در آمریکا روبرو است. معتقدیم که وی باید در برابر اتهامات وارده به خود پاسخگو باشد. بدیهی است که اگر وی آمادگی لازم را داشته باشد ما زمینه دسترسی وی به تمامی حمایت های قانونی را فراهم خواهیم کرد؛ اما او با اتهامات جدی روبرو است.من همانند گذشته در رابطه با این نوع گزارشها باید بگویم که ما درباره مسائل اطلاعاتی هیچ اظهار نظری از این تریبون نمی کنیم. به طور کلی همانطور که بارها گفته ایم ما هیچ فعالیت اطلاعاتی نظارتی را که برای امنیت ملی ما ارزشی به همراه نداشته باشد، انجام نمی دهیم. به طور کلی تعهد ما به امنیت اسرائیل خدشه نا پذیر است. این تنها یک سخن و لفاظی نیست بلکه با عمل از طرف آمریکا همراه بوده است. رئیس جمهور فعلی آمریکا تعهد خود را در این رابطه به گونه ای عملی کرده است که نخست وزیر نتانیاهو در سخنانش گفته که همکاری میان دو کشور در رابطه با مسائل امنیتی غیرمنتظره بوده است. رئیس جمهور خود را به ادامه همکاری در این رابطه متعهد می داند. برنامه هایی برای تعمیق همکاری و روابط ما با اسرائیل وجود دارد. برنامه هایی برای برگزاری دیدار میان مقامات امنیت ملی دو کشور وجود دارد که آب و هوای بد اواخر هفته بر روی این موضوع تاثیرگذار بود. مقامات ما اواخر هفته به اسرائیل خواهند رفت  تا این مذاکرات را آغاز کنند. این مذاکرات از زمان دیدار سال گذشته نخست وزیر نتانیاهو از آمریکا و دیدار وی با رئیس جمهور اوباما در کاخ سفید همچنان وجود داشته است.
سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید: نیویورک تایمز گزارش داده است که رئیس جمهور اوباما بر “اشتون کارتر ،”وزیر دفاع،  فشار آورده است که نیروهای بیشتری را راهی افغانستان و عراق کند ،آیا این موضوع را تایید می کنید، گفت: من  عادت دارم که از گزارش های رسانه ها انتقاد نکنم. لازم است که یادآوری کنم همانند گذشته این موضوع را تایید نمی کنم. تنها چیزی که می توانم بگویم این است که رئیس جمهور از پیشنهاد هایی که تیم امنیت ملی در اختیار وی قرار می دهند، خوشحال می شود. او اهمیت تجربه زنان و مردانمان در وزارت دفاع را  برای ارائه پیشنهاد ها و نظراتشان در تشدید اقداماتمان ضد داعش و تقویت راهبردمان در این رابطه به خوبی تشخیص می دهد. مقامات ارشد وزارت دفاع  تحت فشار رئیس ستاد مشترک ارتش قرار دارند تا بتوانند راهبرد ما را بر ضد داعش تقویت کنند.
جاش ارنست در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید: گزارشهایی درباره بحران آوارگان در اروپا وجود دارد که بر اساس آنها کشورهایی مانند سوئد،آلمان و دیگر کشورها قصد دارند دهها هزار نفر از آوارگان خارجی را اخراج کنند، گفت: وضعیت موجود در آمریکا با وضعیت موجود در آلمان و کشورهای اروپایی متفاوت است،دلیل این امر این است که ما با مرکز بحران زیاد نزدیک نیستیم.آمدن آوارگان از خاورمیانه به آمریکا کار آسانی نیست. ما می توانیم تدابیری نظارتی ایجاد کنیم که بر اساس آن افرادی را که قصد دارند به آمریکا وارد شوند، به دقت زیر نظر بگیریم. افرادی که خواهان ورود به آمریکا بر اساس برنامه آوارگان هستند تحت شدیدترین تدابیر نظارتی نسبت به دیگر افرادی قرار خواهند گرفت که خواهان ورود به آمریکا هستند.این یعنی اینکه آمریکا آوارگان بیشتری را تحت برنامه سازمان ملل بیش از سایر کشورهای جهان در کل پذیرا خواهد شد.این به خوبی نشان دهنده این موضوع است که برای آمریکا ،امنیت ملی و امنیت داخلی آن از اولویت و اهمیت بالایی برخوردار است.در این حال ما سخاوت خود را نشان می دهیم که این یکی از ارزشهای مهم ما محسوب می شود. من نمی خواهم گمانه زنی درباره کشورهای دیگر داشته باشم زیرا آنها در شرایط متفاوتی نسبت به ما به سر می برند؛ اما رئیس جمهور به طور شفاف این موضوع را اعلام کرده است که فرآیند نظارتی برای افرادی که خواهان ورود به آمریکا هستند به روشی ایجاد شده است که بر اساس آن اولویت نخست ما امنیت ملی و داخلی کشورمان باشد.
برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین