کد خبر: DT-20088
تعداد بازدید: 50بازدید
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۳۹۴
<strong><span class="intro-text">مشکلات اخیر صیادان جزیره خارگ باعث شده تا برخی صیادان امکان حضور در دریا و فعالیت برای کسب رزق و روزی خود را نداشته باشند و چشم‌انتظار تدبیر مسئولان برای رفع مشکلات خود هستند.</span></strong>

جزیره خارگ یا همان دُر یتیم خلیج فارس که گاهی خارک نیز خوانده می‌شود، جزیره‌ای در دل خلیج فارس است که با بوشهر ۵۵ کیلومتر و با گناوه ۳۶ کیلومتر فاصله دارد.

بیش از ۹۵ درصد از نفت خام کشور از طریق پایانه‌های نفتی جزیره خارگ صادر می‌شود و این موضوع بیانگر نقش مهم این جزیره در اقتصاد کشور است.

برخی اهالی جزیره در بخش صنعتی، اداری، تجاری و خدماتی اشتغال دارند و بخشی از مردم این جزیره نیز در بخش صید و صیادی فعالیت می‌کنند.

صیادان جزیره در سال‌های اخیر با مشکلاتی روبرو بوده‌اند که این روزها مشکلات جدیدی نیز به مشکلات قبل اضافه شده است و این موضوع معیشت خانواده‌های آنها را تهدید می‌کند.

پرداخت هزینه‌های اضافی بنزین و ممنوعیت ورود و خروج شناورها به عنوان مشکل جدید صیادان جزیره خارگ محسوب می‌شود که این صیادان خواستار تلاش مسئولان برای رفع مشکل هستند.

ممنوعیت خروج قایق‌های صیادان جزیره

یکی از صیادان جزیره خارگ به خبرنگار مهر گفت: ماه گذشته به بهانه ساماندهی صیادان، هزینه‌های گزافی پرداخته و دفترچه تهیه کردیم و بعد از چند روز به ما گفتند نروید دریا و ما پذیرفتیم که ساماندهی شویم.

وی که نخواست نامی از او برده شود، ادامه داد: امروز دیگر به چه بهانه‌ای از خروج ما جلوگیری می‌کنند؟ امیدواریم مسئولان به این موضوع رسیدگی کنند.

http://media.mehrnews.com/old/Original/1392/02/04/IMG18142175.jpg

این صیاد خارگی تصریح کرد: به ما می‌گویند که قایق‌های زیر ۲۵ اسب بخار اجازه تردد ندارند؛ در حالی که این قایق‌ها مسافری محسوب می‌شوند و حال اگر خواهان این هستند که قایق‌های بزرگتری تهیه کنیم، ما تواناییش را نداریم.

وی اضافه کرد: یک قایق بزرگ بیش از ۵۰ میلیون تومان هزینه دارد و ما از پس این هزینه بر نمی‌آییم، اگر این مقدار سرمایه را داشتیم، از راه دیگری ارتزاق می‌کردیم.

اخذ هزینه اضافی از صیادان جزیره خارگ

نماینده صیادان جزیره خارگ در گفتگو با خبرنگار مهر به مشکلات ایجاد شده برای صیادان اشاره کرد و اظهار داشت: فعالیت در عرصه دریا یکی از مهمترین و حساس‌ترین مشاغل در سطح جزیره خارگ است.

حسین باغبان افزود: متاسفانه تنها جایگاه سوختی که در جزیره خارگ وجود دارد، جایگاه دولتی است که همه ارگان‌ها و اقشار مختلف مردم از این فرآورده‌ها استفاده می‌کنند.

وی ادامه داد: در حال حاضر صیادان به ازای هر لیتر مبلغ ۴۹۹ ریال هزینه اضافی پرداخت می‌کنند که این موضوع باعث نارضایتی صیادان شده است.

نماینده صیادان جزیره خارگ تصریح کرد: سوختی که در سراسر مملکت پرداخت آن یکسان است، چرا در جزیره خارگ صیادان باید هزینه اضافی پرداخت کنند.

http://media.mehrnews.com/old/Original/1393/07/14/IMG14032085.jpg

باغبان اضافه کرد: در حال حاضر ۵۵ شناور در جزیره خارگ داریم که تنها ۲۲ شناور از این تعداد سوخت دریافت می‌کنند و همیشه ما در جزیره خارگ با مشکل سوخت مواجه هستیم.

وی گفت: ۳۴ سال به همین گونه ما سوخت مصرف می‌کردیم چون در جزیره خارگ جایگاه سوختی جز جایگاه شرکتی وجود ندارد.

لزوم ایجاد یک جایگاه اختصاصی دو منظوره در خارگ

جانشین منطقه پخش و پالایش فراورده‌های نفتی جزیره خارگ نیز با اشاره به اینکه ماهیانه صیادان خارگی ۸۵ هزار لیتر سوخت مصرف می‌کنند، گفت: این اداره طبق مصوبه سال ۹۲ ارسالی پخش و پالایش کشور به تمامی مناطق خواستار دریافت مبالغی با توجه به مسافت جایگاه‌ها شده است که این اداره هم تابع اجرای آن است.

پهلوان اضافه کرد: ماهیانه ۲۵ میلیون تومان یارانه سوخت به بخش صیادی خارگ اختصاص یافته، که مبالغ در نقاط دیگر کشور متفاوت است.

وی در پایان بیان داشت: راه حل مشکل صیادان خارگ ایجاد یک جایگاه اختصاصی دو منظوره توسط شهرداری خارگ در نزدیکی حوضچه صیادی خارگ است.

پیگیر رفع مشکلات صیادان هستیم

بخشدار ویژه جزیره خارگ نیز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: یکی از کارهای مهمی که در دستور کار بخشداری ویژه خارگ قرار گرفته، بحث ساماندهی صیادان جزیره خارگ است.

عسکر زارعی ادامه داد: این موضوع توسط بخشداری خارگ حتی در بالاترین سطح مدیریتی کشور پیگیری شده است ولی متاسفانه تاکنون جواب مثبت در ارتباط با مشکلات صیادان خارگ دریافت نکرده‌ایم.

وی اضافه کرد: جامعه صیادی خارگ از قشر آسیب‌پذیر جامعه است و نیاز به حمایت و پشتیبانی همه جانبه مسئولان دارد که می‌طلبد با یک نگاه واحد در استان به رفع مشکل صیادان خارگ رسیدگی شود.

بخشدار ویژه جزیره خارگ تصریح کرد: بحث تفاوت نرخ سوخت صیادان و افراد عادی باعث ایجاد مشکلات فراوانی در بخش خارگ شده است که ما تقاضا داریم با نگاه مثبت مسئولان پخش و پالایش این مشکلات قشر آسیب پذیر را حل کنند.

http://media.mehrnews.com/old/Original/1393/07/14/IMG14031876.jpg

مسئولان صیادان را به خوبی دریابند

شاید یکی از سخت‌ترین مشاغل، شغل صیادی باشد که صیادان به رغم زحمات و سختی‌های بسیار زیادی که متحمل می‌شوند، همواره با مشکلات زیادی چه در حیطه کاری و چه در زندگی خود روبرو هستند.

هزینه‌های بسیار زیادی برای ایجاد یک شغل جدید می شود و گاهی عنوان می‌شود که برای ایجاد یک شغل در بخش صنعت نفت و گاز، دو میلیارد تومان هزینه می‌شود ولی صیادان با هزینه‌های شخصی خودشان شغل ایجاد می‌کنند.

این موضوع می‌طلبد که مسئولان نیز یاری‌گر صیادان باشند و از آنها حمایت کنند؛ نه اینکه هر روز شاهد مشکلات جدیدی برای صیادان باشیم.

اخذ هزینه‌های اضافی بابت سوخت قایق‌های صیادی و همچنین جلوگیری از خروج برخی شناورهای صیادان، باعث می‌شود تا امرار معاش برخی  خانواده‌ها با مشکل روبرو شود و مسئولان باید در تصمیم‌گیری‌های خود به خوبی به این موضوع توجه کنند.

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین