کد خبر: DT-23519
تعداد بازدید: 53بازدید
تاریخ انتشار: ۳ مرداد ۱۳۹۴
<span id="desc"> این وضعیت باعث شده تا میزان ورودی به برخی از شبکه های آبیاری و زهکشی استان مانند اهرم و دالکی به حدی کم شود که تامین آب مورد نیاز باغ ها بویژه درفصول گرم سال با مشکل جدی روبرو شود.</span>

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان بوشهر گفت: خشکسالی های سنوات اخیر باعث کاهش بیش از ۷۰ درصدی آورد آب رودخانه های این استان شده است.

شاهپور رجائی افزود: شاپور، مند، حله، دالکی، باهوش، باغان و دشت پلنگ رودخانه های جاری استان هستند.

وی اضافه کرد: کاهش آورد آب این رودخانه ها باعث شده تا میزان آب ورودی به برخی از شبکه های آبیاری و زهکشی استان مانند اهرم و دالکی که فاقد سد مخزنی هستند به حدی کم شود که تامین آب مورد نیاز باغ ها بویژه درفصول گرم سال با مشکل جدی روبرو شود.

تهدید پنهان برای اشتغال و تولید استان

رجایی ادامه داد: خشک شدن بسیاری از چشمه ها و کاهش شدید آورد رودخانه ها تهدیدی پنهان برای ثبات تولید و اشتغال بخش فعال کشاورزی استان بوشهر و شهرستان های دشتستان و تنگستان است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای بوشهر بیان کرد: مساحت شبکه های آبیاری و زهکشی استان حدود ۲۰ هزار هکتار است که عمده نخیلات دراین شبکه ها کشت شده و سالانه حدود ۳۱۵ میلیون متر مکعب از منابع آب رودخانه های استان برداشت می کنند.

رجایی گفت: حدود ۱۲۵ میلیون متر مکعب از این حجم آب در شش هزارو ۵۰۰ هکتار شبکه بخش آبپخش مورد استفاده قرار می گیرد و متوسط آب مصرفی هر هکتار حدود ۱۹ هزار و ۲۰۰متر مکعب است که ۵۰ درصد بیشتر از هیدرومدول های تعیین شده و روش متعارف تامین آب باغ ها در دیگر نقاط استان است.

شیوه ای که بحران آبیاری را تشدید می کند

وی اضافه کرد: عمده منابع آب استان بوشهر در بخش کشاوری مصرف می شود که استفاده نکردن از شیوه های مناسب آبیاری بویژه در بخش نخیلات، مشکلات آب را در بخش کشاورزی تشدید کرده است.

رجایی اظهارکرد: شیوه غرقابی باعث مصرف بالای آب در هر دوره آبیاری می شود و دارای راندمان پائینی است که برنامه ریزی هایی برای جایگزینی روش های نوین آبیاری به جای آن صورت گرفته است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای بوشهر افزود: باید با بکار گیری شیوه های نوین آبیاری، دانش و تکنولوژی روز دنیا بهره وری فیزیکی و اقتصادی مصرف آب در بخش کشاورزی را تا حد قابل توجهی افزایش داد.

وی گفت: کارشناسان بر این باورند که با استفاده از روشهای نوین آبیاری و تامین آب به مقدار و زمان مورد نیاز گیاه و استفاده از گونه های کم آب بر و پرمحصول نخیلات، حتی با کاهش ۵۰ درصدی آب مصرفی در برخی مناطق مانند شبکه های آبیاری و زهکشی آبپخش می توان، تولید محصول را تا دو برابر شرایط فعلی نیز افزایش داد.

رجایی بیان کرد: به جای جست وجو و تقاضای آب بیشتر و افزایش سطح زیر کشت با ارتقای بهره وری مصرف آب می توان نه تنها به تولید محصولات کشاورزی بیشتری دست یافت بلکه بخشی از آب صرفه جویی شده را نیز صرف احیا و تعادل بخشی منابع آب کرد.

به گزارشس روابط عمومی آب منطقه ای استان، دراستان بوشهر بیش از شش میلیون اصله نخل با تولید سالانه بیش از ۱۵۰ هزار تن خرما وجود دارد که بخش عمده آن در شهرستان دشتستان و بخش آبپخش است.

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین