کد خبر: DT-33472
تعداد بازدید: 53بازدید
تاریخ انتشار: ۲۹ آذر ۱۳۹۴
شاخص بورس طی 2 روز کاری پس از مختومه شدن پی.ام.دی نزدیک به 500 واحد سقوط کرده که نزول کم‌سابقه‌ای محسوب می‌شود. آمارها نشان می‌دهد روند نزولی بورس در 2 روز پس از پایان پی.ام.دی نسبت به روزهای قبل از آن، شدیدتر شد.

به گزارش دلیران تنگستان به نقل از مشرق- بازار سرمایه ۲ سالی است که در نزول مستمر افتاده است و سهامداران بورسی را به زیان مطلق رسانده است.

در ابتدای دولت وضعیت بازار سرمایه تحت تاثیر تبلیغات درباره برنامه‌های فوری دولت برای رونق اقتصادی و آثار مثبت مذاکرات هسته‌‌ای خصوصا توافق موقت ژنو در آذرماه ۱۳۹۲، حبابی شد و مسئولان دولتی نیز در ابتدا در باد همین حباب خوابیدند و رشد سریع بورس را نشانه تدابیر اقتصادی خود می‌دانستند و مردم را به سرمایه‌گذاری در این بازار دعوت می‌کردند.

اما آن حباب، خیلی زود فرونشست، زیرا فعالان بازار سرمایه فهمیدند که نه خبری از برنامه‌های کوتاه‌مدت برای رونق اقتصادی است و نه تبلیغات رسانه‌ای در مورد لغو تحریم‌ها با اجرای توافق ژنو واقعیت دارد.

پس از آن طی ۲ سال اخیر با وجود اخبار متعددی که از تحولات مذاکرات هسته‌ای منتشر شد و هر بار مسئولان دولتی از برداشتن یک گام موفقیت‌آمیز دیگر در راه لغو تحریم‌ها سخن می‌گفتند، بازار سرمایه با احتیاط به این اخبار نگاه کرد.

روزهای سقوط بورس در روزشمار لغو تحریم‌ها

حتی امضای توافق نهایی هسته‌ای (برجام) در تیرماه امسال که با ادعای در برداشتن لغو همه تحریم‌ها همراه بود نیز نتوانست سد احتیاط بورس را بشکند.

در این میان از نظر مسئولان دولتی اینطور تحلیل می‌شد که با بسته شدن پرونده پی.ام.دی به عنوان آخرین گام اجرای برجام و قطعی شدن لغو کامل همه تحریم‌ها، احتمالا بازار سرمایه روی خوش به توفیقات هسته‌ای دولت نشان خواهد داد و سد مقاومت آن بالاخره شکسته خواهد شد.

نهایتا سه‌شنبه هفته گذشته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پرونده پی.ام.دی ایران را مختومه کرد که موج شادی بی‌سابقه و تبریک و تقدیر میان دولت و حامیانش ایجاد کرد و وعده لغو قطعی همه تحریم‌ها از ۳ هفته دیگر را نیز به دنبال داشت.

اما بازار سرمایه همچنان به تبلیغات رسانه‌ای درباره توافق هسته‌ای، برجام، پی‌.ام.دی و لغو تحریم‌ها با نگاه محتاطانه می‌نگرد و خوش‌بینی دولتی‌ها به شکسته شدن سد مقاومت آن، فعلا نادرست بوده است.

طی چند روزی که از بسته شدن پی.ام.دی می‌گذرد و به روایت مسئولان دولتی روزشمار لغو کامل تحریم‌ها در پایان کار خود است، باز هم بورس به ادامه سقوط خود داد؛ امری که تحیر حامیان دولت را به دنبال داشت.

شاخص بورس طی ۲ روز کاری پس از مختومه شدن پی.ام.دی نزدیک به ۵۰۰ واحد سقوط کرده که نزول کم‌سابقه‌ای محسوب می‌شود. آمارها نشان می‌دهد روند نزولی بورس در ۲ روز پس از پایان پی.ام.دی نسبت به روزهای قبل از آن، شدیدتر شده است.

روزهای سقوط بورس در روزشمار لغو تحریم‌ها

فقط روز شنبه شاخص بورس ۴۱۳ واحد سقوط کرد. در میان گروه‌های بورسی، گروه شرکت‌های نفتی ۴۷۶۳ واحد سقوط کرد که نزول بی‌سابقه‌ای است. شاخص گروه شرکت‌های ارتباطی نیز امروز ۱۹ درصد سقوط کرد که در نوع خود یک رکورد است.

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین