یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶- 2017 November 19
کد خبر: DT-33549
تعداد بازدید: 80بازدید
تاریخ انتشار: ۱ دی ۱۳۹۴
دادستان بوشهر با اشاره به تشکیل ستاد پیشگیری از جرائم انتخاباتی در استان، بیان کرد: شعب خاصی در دادگستری کل استان بوشهر برای جرائم انتخاباتی در نظر گرفته شده و در دادسراها و دادگاه‌های شهرستان‌ها مستقر شده‌اند.

خبرگزاری فارس: زیرسؤال بردن شورای نگهبان پیگرد قانونی دارد

به گزارش دلیران تنگستان به نقل از «خلیج فارس»؛ علی حسن‌پور صبح دوشنبه در نشست مشارکت، رسانه و مسئولیت اجتماعی که با حضور شماری از فعالان رسانه در مجتمع فرهنگی و هنری بوشهر برگزار شد، اظهار داشت: برنامه‌ریزی مناسبی برای برگزاری انتخابات در استان بوشهر صورت گرفته است و امیدواریم شاهد برگزاری انتخاباتی باشکوه و خلق یک حماسه دیگر باشیم.

وی برگزاری انتخابات سالم را به عنوان هدف نظام و قوه قضائیه در انتخابات عنوان کرد و افزود: تلاش می‌شود که انتخابات به گونه‌ای برگزار شود که هیچ شائبه در انتخابات نباشد و رعایت قانون و اخلاق انتخاباتی در دستور کار انتخابات سالم است.

دادستان بوشهر با اشاره به تشکیل ستاد پیشگیری از جرائم انتخاباتی در استان، بیان کرد: شعب خاصی در دادگستری کل استان بوشهر برای جرائم انتخاباتی در نظر گرفته شده و در دادسراها و دادگاه‌های شهرستان‌ها مستقر شده‌اند.

وی همچنین از تشکیل ستاد پاسخگویی به استعلامات مربوط به کاندیداهای انتخابات خبر داد و اضافه کرد: معیار اصلی ما در زمینه پاسخ به استعلامات، قانون و همچنین دقت نظر بر مبنای قانون است.

بخش هایی از سخنان دادستان بوشهر به نقل از خبرگزاری فارس را در ادامه می خوانید:

  • رسانه‌ها از تبلیغ علیه داوطلبان و کاندیداهای انتخابات بپرهیزند و از انتشار مطالب غیرواقعی در مورد انصراف یا عزم انصراف کاندیداها خودداری کنند.
  • در مواقعی که نیاز به پاسخ کاندیداها در رسانه‌ها باشد، اهالی رسانه باید با قید فوریت نسبت به درج پیام اقدام کنند.رسانه‌ها باید مشوق مردم برای حضور حداکثری پای صندوق رأی باشند و مصادیق کاندیدای خود را مطرح کنند.
  • مسئولان نباید امکانات دستگاه‌های دولتی را برای تبلیغات در اختیار کاندیداها بگذارند ضمن اینکه کارکنان دولت حق ندارند در ساعت اداری به نفع کاندیدایی تبلیغ کنند چراکه این کار جرم محسوب می‌شود.
  • (در پاسخ به سؤالی در مورد اینکه آیا کاندیدا حق دارد نماینده‌ای در پای صندوق رأی داشته باشند) بر اساس ماده ۵۵ قانون انتخابات، قانون این اختیار را به کاندیدا داده که نماینده معرفی کند اما این نماینده حق دخالت در امر انتخابات را ندارد فقط در صورت مشاهده تخلف، باید آن را به هیئت اجرایی و نظارت اعلام کند. حضور افرادی به غیرعوامل اجرایی، در شعب اخذ رأی ممنوع است
  • معیار ما برای برخورد قانونی با تحلیل و مطالب رسانه‌ها در موضوع انتخابات، رعایت بایدها و نبایدهای قانون و رعایت خط قرمزهای نظام است، باید قانون مربوط به انتخابات را رعایت کنیم تا فضای جامعه ملتهب نشود.
  • رسانه‌ها شرایط حضور حداکثری مردم در انتخابات را فراهم کنند و بدانند مطالبی که موجب یأس و ناامیدی می‌شود فضا را ملتهب خواهد کرد.
  • (در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه اگر کاندیدا یا هواداران وی در سخنانشان شورای نگهبان را زیرسوال ببرند چه جرمی دارد) زیرسوال بردن شورای نگهبان، قابل پیگرد است و جرم محسوب می‌شود و مجازاتی هم از حبس و شلاق هم به دنبال دارد.
  • عوامل نظارتی و اجرایی خارج از ساعت اداری نیز حق تبلیغ له یا علیه کاندیدایی را ندارند.
برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین