کد خبر: DT-25780
تعداد بازدید: 91بازدید
تاریخ انتشار: ۹ شهریور ۱۳۹۴
<p id="ctl00_ctl00_ContentPlaceHolder_ContentPlaceHolder_NewsContent3_H1">معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری بوشهر گفت: کنگره یکصدمین سالروز شهادت رییسعلی دلواری سردار مبارزه با استعمار انگلیس 11 شهریور جاری با حضور وزیر کشور در بندر دلوار زادگاه این شهید برگزار می شود.</p>
<p class="Vspacer10"></p>

به گزارش دلیران تنگستان ، فتح الله حقیقی روز دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: دراین کنگره از این سردار شهید مبارزه با استعمار انگلیس، حامی و یار اسلام در آن زمانی که یاری رسان کم بوده است، تجلیل می شود.
وی اضافه کرد: پیش قدمی دلاورمردان خطه بوشهر برای حفظ استقلال وطن، استقامت مبارزان با وجود فشارهای مختلف، تنهایی و اصالت، اسلامیت این مبارزه و نبود هیچ آمیزه غیراسلامی و غیر متعهد، عمل به تکلیف و مظلومیت این مبارزه از ویژگی های قیام شهید رییسعلی دلواری است.
حقیقی ادامه داد: حماسه شکوهمند رییسعلی دلواری دهها سال در سکوت تاریخی باقی ماند و هیچ مبارزه ای به این اندازه در انزوا نبوده است.
وی بیان کرد: در این کنگره تلاش می شود ابعاد شخصیتی شهید رییسعلی دلواری و زوایای مختلف این مبارزه به جامعه معرفی شود.
حقیقی گفت: کنگره شهید رییسعلی دلواری در دو بخش شامل تجلیل از مقام شهید و یارانش در ۱۱ شهریور و تجلیل علمی از مقام شهید نیز با حضور چهره های ملی و تاریخ نویسان آواخر آذر امسال برگزار می شود.
وی برگزاری مسابقات ورزشی وفرهنگی هنری را از دیگر برنامه های جنبی این کنگره عنوان کرد.
حقیقی افزود: مقالات کنگره علمی شهید رییسعلی دلواری در ۱۵ محور به دبیرخانه این کنگره ارسال شده است.
علی دلواری (۱۲۶۱-۱۲۹۴ خورشیدی ) آزادی خواه مشروطه طلب و رهبر قیام جنوب در تنگستان و بوشهر علیه نیروهای متجاوز و استعمارگر انگلیس در جنگ جهانی اول بود.
شهید رییسعلی دلواری در۱۲ شهریور۱۲۹۴هجری شمسی در حالی که به نیروهای متجاوز انگلیسی در محله تنگ صفر بوشهر شبیخون زده بود از پشت سر مورد اصابت گلوله یک خائن قرار گرفت و در سن ۳۳ سالگی به شهادت رسید.
به همین مناسب با مصوبه شورای عالی انقلاب در سال ۸۹ روز ۱۲ شهریور به عنوان روز ملی مبارزه با استعمار انگلیس نام گذاری شده است.
هم اکنون مزار شهید رییسعلی دلواری در جوار حرم علی بن ابی طالب(ع) در وادی السلام در شهر نجف اشرف در عراق قرار دارد.
بندر دلوار یکی از شهرهای تابعه شهرستان تنگستان در فاصله ۵۰ کیلومتری جنوب بوشهر است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برگزاری دو انتخابات مهم در کشور افزود: ستاد انتخابات و کمیته های آن در مرکز استان و شهرستان های تابعه تشکیل شده و از نظر سخت افزاری امکانات در دست بررسی است.
حقیقی با بیان این که انتخابات ۱۰ مرحله دارد و بخش اول آن انجام شده است گفت: هدف ما برگزاری انتخاباتی سالم، باشکوه، رقابتی با مشارکت حداکثری است.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری بوشهر با تاکید بر تامین امنیت انتخابات بیان کرد: ما حافظ منافع مردم در انتخابات هستیم و تلاش می کنیم انتخابات در فضایی آرام و با نشاط برگزار شود.
وی تاکید کرد: در مراحل مختلف انتخابات، قانون با اقتدار اجرا می شود.

منبع: ایرنا

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین