کد خبر: DT-28685
تعداد بازدید: 94بازدید
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۴
رویدادهای
بازگشت وزیر راه از میانه راه استیضاح، ناگفته‌های نامه وزرا به رئیس‌جمهور از زبان نعمت‌زاده، دست چپ و راست «ب.ز» چه کسانی هستند؟، ۱۹ ایراد بزرگ برجام در حوزه رفع تحریم‌ها، از آدرس خانه آخوندی تا آسفالت جاده ویلای جهانگیری، از جمله مطالب امروز بسته گزارشی مشرق هستند.

بازگشت وزیر راه از میانه راه استیضاح، ناگفته‌های نامه وزرا به رئیس‌جمهور از زبان نعمت‌زاده، دست چپ و راست «ب.ز» چه کسانی هستند؟، ۱۹ ایراد بزرگ برجام در حوزه رفع تحریم‌ها، از آدرس خانه آخوندی تا آسفالت جاده ویلای جهانگیری، از جمله مطالب امروز بسته گزارشی مشرق هستند.

 

بازگشت وزیر راه از میانه راه استیضاح

 

بازگشت وزیر راه از میانه راه استیضاح/ ناگفته‌های نامه وزرا به رئیس‌جمهور از زبان نعمت‌زاده/ دست چپ و راست «ب.ز» چه کسانی هستند؟/ ۱۹ ایراد بزرگ برجام در حوزه رفع تحریم‌ها/ از آدرس خانه آخوندی تا آسفالت جاده ویلای جهانگیرینمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (سه‌شنبه) پارلمان پس از بررسی طرح استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی و استماع صحبت‌های موافقان استیضاح وزیر راه و شهرسازی، مجدداً به وی اعتماد کردند.

وکلای ملت با  ۷۲ رأی موافق، ۱۷۵ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع از ۲۵۲ آرای مأخوذه، مجدداً به وی اعتماد کردند.

آخوندی سومین وزیر استیضاحی دولت یازدهم است، نمایندگان مجلس نهم پیش از رضا فرجی‌دانا وزیر سابق علوم و علی‌اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش را استیضاح کرده بودند. (مشروح کامل استیضاح آخوندی در مجلس)

***


بازگشت وزیر راه از میانه راه استیضاح/ ناگفته‌های نامه وزرا به رئیس‌جمهور از زبان نعمت‌زاده/ دست چپ و راست «ب.ز» چه کسانی هستند؟/ ۱۹ ایراد بزرگ برجام در حوزه رفع تحریم‌ها/ از آدرس خانه آخوندی تا آسفالت جاده ویلای جهانگیریمحمدرضا نعمت‌زاده امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به ارسال نامه چهار وزیر به رئیس‌جمهور و هشدار نسبت به شرایط فعلی اقتصاد کشور و تبدیل شدن رکود به بحران گفت: این نامه در رابطه با بازار سرمایه و بورس به رئیس‌جمهور ارسال شد، چرا که رئیس جمهور از وزیر امور اقتصادی و دارایی خواسته بود تا گزارشی از وضعیت موجود اقتصاد ایران را ارائه دهد، ضمن اینکه آمار بورس هم محرمانه نیست و هر روز بر روی سایت‌ها و نشریات مختلف قرار می‌گیرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به سئوال افزود: بنده هم به عنوان یکی از متولیان صنعت کشور، پای این نامه را به درخواست وزیر امور اقتصادی و دارایی امضا کردم و البته برخی از شرکت‌های زیرمجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت و نیز ذینفعان این وزارتخانه هم در بورس حضور دارند.

وی تصریح کرد: وزیر امور اقتصادی و دارایی از وزرای صنعت، دفاع و تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواست که این نامه را تائید کنند. در همین حال، برنامه‌هایی در دست اقدام است که بتوان اوضاع اقتصاد کشور را بهبود داد.

***

بازگشت وزیر راه از میانه راه استیضاح/ ناگفته‌های نامه وزرا به رئیس‌جمهور از زبان نعمت‌زاده/ دست چپ و راست «ب.ز» چه کسانی هستند؟/ ۱۹ ایراد بزرگ برجام در حوزه رفع تحریم‌ها/ از آدرس خانه آخوندی تا آسفالت جاده ویلای جهانگیریطبق کیفرخواست صادره اتهامات بابک زنجانی عبارت است از افساد فی‌الارض از طریق اخلال در نظام اقتصادی کشور، کلاهبرداری از شرکت ملی نفت، بانک مسکن و تامین اجتماعی، پولشویی، جعل ۲۴ فقره اسناد بانکی و صورت حساب‌های بانکی، جعل حواله‌های ارزی، جعل دستور انتقال بین بانک‌ها.

پس از۶۴۱ روز از بازداشت متهم نفتی، بابک زنجانی صبح شنبه ۱۱ مهر ماه در شعبه ۱۵دادگاه عمومی و انقلاب تهران حضور یافت و تاکنون سه جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده وی برگزار شده و در این جلسات علاوه بر بابک زنجانی کیفرخواست دو متهم دیگر یعنی «م.ش» و «ح.ف.ه » نیز قرائت شد.قرائت کیفرخواست مربوط به متهم ردیف اول این پرونده با نام اختصاری«بابک زنجانی» را اینگونه آغاز کرد:

بابک زنجانی فرزند مرتضی متولد سال ۱۳۵۲ صادره از تهران، مدیر عامل شرکت هولدینگ کیش که طبق کیفرخواست به افساد فی الارض و رهبری شبکه سازمان یافته از طریق جعل،پولشویی و با علم به موثر بودن به ضربه زدن به نظام،کلاهبرداری از شرکت ملی نفت، سازمان تامین اجتماعی،بانک مسکن متهم است.جعل اسناد بانکی ای .اف .بی،واریز ۳۰۰میلیون یورو بابت پرداخت پول نفت،جعل اسناد و پیام های سوئیفتی در این بانک،جعل حواله به نام بانک اسلام و واریز به بانک اف.ای.بی،جعل حوالی ارزی به بانک«ک» و ارائه وام ساختگی،جعل قرارداد و مهر برای شخصی با نام«ی». (مشروح خبر)

***

بازگشت وزیر راه از میانه راه استیضاح/ ناگفته‌های نامه وزرا به رئیس‌جمهور از زبان نعمت‌زاده/ دست چپ و راست «ب.ز» چه کسانی هستند؟/ ۱۹ ایراد بزرگ برجام در حوزه رفع تحریم‌ها/ از آدرس خانه آخوندی تا آسفالت جاده ویلای جهانگیریروز یکشنبه گزارش کمیسیون ویژه برجام در صحن مجلس قرائت شد. بلافاصله بعد از قرائت گزارش، طرح دو فوریتی با هدف اصلاح ایرادات و ابهامات برجام ارایه شد که نمایندگان به دو فوریت آن رای نداده و یک فوریت آن تصویب شد. روز گذشته این طرح در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی بررسی و کلیات و جزییات آن تصویب شد. قرار است یکشنبه آینده طرح برای رای‌گیری به صحن مجلس بیاید و نمایندگان به آن رای دهند.

مردم ایران از مجلس انتظار دارند تا طرحی تصویب کند که ایرادات و ابهامات برجام را برطرف کند تا از طریق آن منافع و امنیت ملی کشور تامین شود. حال که گزارشی از سوی کمیسیون ویژه مجلس وجود دارد، حداقل انتظار تطابق طرح ارایه شده با گزارش تهیه شده است.

در این یادداشت به موضوع مهم تحریم‌ها توجه شده است. بر اساس بررسی صورت گرفته ۱۹ ایراد مهم در بخش تحریم‌ها به برجام وارد است. گزارش کمیسیون ویژه به ۸ مورد از این ۱۹ مورد اشاره کرده است. اما طرح پیشنهادی تنها به یکی از ۱۹ مورد ایراد به صورت غیرمستقیم اشاره کرده است. جدول مقایسه‌ای در انتهای یادداشت آمده است.

در نتیجه این بررسی مشخص شده است که طرح مجلس برای رفع نگرانی‌های تحریمی که نسبت به برجام وجود دارد، کارآمد نیست و حتی ۸ ابهام و ایراد مطرح شده از سوی کمیسیون ویژه را برطرف نمی‌کند. (مشروح خبر)

***

بازگشت وزیر راه از میانه راه استیضاح/ ناگفته‌های نامه وزرا به رئیس‌جمهور از زبان نعمت‌زاده/ دست چپ و راست «ب.ز» چه کسانی هستند؟/ ۱۹ ایراد بزرگ برجام در حوزه رفع تحریم‌ها/ از آدرس خانه آخوندی تا آسفالت جاده ویلای جهانگیریزنگ آغاز جلسه علنی امروز مجلس دقایقی بعد از ساعت ۸ به صدا درآمد تا سومین نشست پارلمان نهم برای استیضاح یک عضو کابینه یازدهم آغاز شود.

پیشتر نمایندگان به استیضاح وزیر علوم رای مثبت داده بودند و با استیضاح دیگر وزیر آموزشی دولت یعنی علی اصغر فانی مخالفت کرده بودند.

آخوندی همراه با جهانگیری به صحن آمد تا استیضاح وزیر که به نظر می‌آید باز هم بر صندلی وزارت تکیه خواهد زد آغاز شود. در این روزها نمایندگان درگیر «برجام» و «فاجعه منا» هستند و همین باعش شده تا وزیر دولت با خنده و آرام وارد صحن مجلس شود. شاید رئیس جمهور هم این تصور را داشت که عضو کابینه‌اش را برای حضور در جمع نمایندگان همراهی نکرد.

البته هنوز پای آخوندی و جهانگیری به صحن باز نشده که نمایندگان با کاغذهایی در دست به سراغشان می‌روند. در همان ابتدا وزیر را دوره می‌کنند و کار به جایی می‌رسد که لاریجانی رئیس مجلس چندین بار تذکر می‌دهد که «نمایندگان سرجای خود بنشینند»؛ البته این بار تذکر رئیس مجلس به دولتی‌ها هم می‌رسد و از آنها هم می‌خواهد که در صندلی خود حضور یابند.

مخالفان، گام نخست استیضاح را برمی‌دارند و به پشت تریبون می‌روند و یک به یک حرف‌هایشان را می‌زنند.

نوبت به رسایی که می‌رسد خود وارد عمل شده و از نمایندگان می‌خواهد که حلقه دور جهانگیری و آخوندی را شکسته و سرجایشان بنشینند.

وی که مدتی از حضورش در جایگاه ناطق می‌گذرد سخنش آغاز نکرده تا مطمئن شود نمایندگان به دور دولتی‌ها جمع نشده‌اند؛ وقتی رسایی می‌بیند که نمایندگان همچنان به گرد وزیر جمعند، اینبار از نمایندگان نام می‌برد و می‌گوید «مخالفان که حرف می‌زنند، برخی شلوغ می‌کنند»، کار به اینجا که می‌رسد لاریجانی واکنش نشان می‌دهد «آقای رسایی! متهم نکنید که باز بحث درست شود.»

رسایی در میانه موافقتش با خداحافظی آخوندی از وزارت راه می‌‌خواهد فیلمی که در اختیار مجلس گذاشته در صحن به نمایش درآید.

فیلم مستندی است درباره مشکلات مردمی که برای مسکن مهر ثبت‌نام کرده‌اند و امروز مسکن مهر با آنها بی‌مهری می‌کند.

گویا به این بخش فیلم که می‌رسیم، وزیر خنده‌اش می‌گیرد زیرا رسایی می‌گوید‌: «آقای آخوندی! میخنده…. آقایان این فیلم مشکلات مردم حوزه انتخابیه شماست… آقای آخوندی! از اینها قسط می‌گیرد اما کاری نمی‌کند… اینها هر روز مقابل مجلس تجمع می‌کنند و جلوی ما را می‌گیرند و تاکید دارند که مشکل هست….»

رسایی که این حرف‌ها را می‌زند فیلم هم به داخل خانه نیم ساخته رسیده که یک مرد میانسال که چهره‌اش شطرنجیست گلایه می‌کند از پولی که برای مسکن مهر داده اما خانه‌ای تحویل نگرفته!

فیلم قطع می‌شود، رسایی باز هم دلیل می‌آورد که وزیر باید استیضاح شود… مجددا می‌خواهد که فیم را پخش کنند، اینبار فیلم صدا ندارد، همین کافیست تا نماینده تهران بگوید «مجلس دچار مریضی شده»

البته «مسکن مهر مزخرف است»، رسایی این را می‌گوید و از وزیر راه و شهرسازی که دیگر نمایندگان کمتری در اطرافش هستند، می‌پرسد آیا این حرف درست است!؟ رسایی می‌گوید شما مگر قول نداده‌اید که مسکن مهر را تمام کنید، پس چه شد قولتان؟!‍

رسایی به انتها که می‌رسد آدرس خانه‌اش را می‌دهد و می‌گوید «بعنوان یک نماینده یک واحد ۱۴۰ متری در خیابان مجاهدین اسلام دارم»، آنگاه از وزیر می‌خواهد که بگوید خانه‌اش کجاست؛ آخوندی دست روی صورتش می‌گذارد تا نشان دهد آدرس خانه‌اش را خواهد گفت اما وقتی پشت تریبون رفت دیگر حرفی از خانه‌ به میان نیاورد.

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین