دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶- 2017 October 23
کد خبر: DT-30342
تعداد بازدید: 89بازدید
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۴
محسن مهدیان در دومین یادداشت خود پیرامون توافق هسته ای و برجام معتقد است: نامه رهبری در خصوص برجام و شروط ذکر شده، خط قرمزی است که از ابعاد مختلف و متعدد سیاسی و هسته ای "خط نهایی" است. لازم است حرمت این نامه و این شروط با درایت و هوشمندی که از دولت محترم شناخت و انتظار می رود رعایت شود.
محسن مهدیان در دومین یادداشت خود پیرامون توافق هسته ای و برجام که با عنوان «این خط قرمز، خط نهایی است!» نگاشته شده، معتقد است: نامه رهبری در خصوص برجام و شروط ذکر شده، خط قرمزی است که از ابعاد مختلف و متعدد سیاسی و هسته ای “خط نهایی” است. لازم است حرمت این نامه و این شروط با درایت و هوشمندی که از دولت محترم شناخت و انتظار می رود رعایت شود.
به گزارش بولتن نیوز، متن این یادداشت که به صورت اختصاصی در اختیار خبرنگار سیاسی ما قرار گرفته به شرح زیر است:
این خط قرمز، خط نهایی است!
شب گذشته معاون وزیر امور خارجه شرح متفاوتی از اجرای نامه صیانت رهبرانقلاب ارائه کرد. به گفته عراقچی رئیس جمهور امریکا طی نامه ای در تاریخ ۲۶ مهرماه تضمین های کتبی و لازم در اجرای توافق را بصورت رسمی اعلام کرده است. به گفته وی که همراه با تردید های کلامی بود، بند اول شروط رهبری برای اجرای برجام رعایت شده است. عراقچی تحقق اولین شرط رهبری انقلاب را چندین بار با تعبیر “ظاهرا” بیان کرد تا نشان دهد در این رابطه هنوز تردید وجود دارد. وی همچنین تاکید کرد که کارشناسان حقوقی ما در حال بررسی نامه اوباما هستند تا دقیقا مشخص شود، خواست رهبری در این نامه محقق شده است یا خیر؟ عراقچی تصریح کرد نظر قطعی را یک یا دو روز آینده اعلام می کنیم.
در این رابطه ۴ ملاحظه وجود دارد:
یکم. اگر این توضیح جناب عراقچی را بپذیریم، این سوال پیش می آید که نامه رییس جمهور به رهبر انقلاب درباره اجرای بند اول شروط توافق چه توجیهی دارد؟ اگر هنوز برای تیم هسته ای مسجل نیست که نامه اوباما همان تعهد کتبی مدنظر رهبری است و کارشناسان حقوقی هنوز نظر قطعی خود را اعلام نکردند، چرا باید یک روز بعد از نامه رهبری، رییس جمهور تعهد کتبی اوباما را “از پیش اجرا شده” اعلام کند؟ چرا باید جناب روحانی در جایگاه رئیس جمهور آمریکا به مردم و نظام تضمین دهند؟
این خط قرمز، خط نهایی است!
آیا دولت محترم و جناب رییس جمهور و وزیر خارجه محترم ابعاد سیاسی و اجتماعی پاسخ رییس جمهور به رهبری انقلاب را در نظر گرفته اند؟ آیا پای همه عوارض و عواقب سیاسی آن می ایستند ؟ جناب رییس جمهور دقت فرمودند که پاسخ شان به رهبری در خصوص “از پیش اجرا شدن” تعهد اوباما چه مفهومی دارد؟ آن هم استناد به نامه ای از اوباما که چند روز پیش از نامه رهبری درباره برجام منتشر شده است. آیا چنین اقداماتی نشانه شیفتگی زائد الوصف به توافق نیست؟ شیفتگی که خدای نکرده ایشان را در مظان اتهام طعنه زدن به نظام و نامه رهبری قرار می دهد.
دوم. جناب عراقچی در مصاحبه شب گذشته خود تصریح می کنند که در عبارت اوباما “لغو و توقف” تحریم آمده است. لازم است جناب عراقچی و دولت محترم شفاف کنند که کدام تحریم ها لغو و کدام توقف است. حسب آنچه در نامه رهبری و شروط ایشان آمده، صرفا تاکید بر لغو است. ایشان در بند اول صریحا می فرمایند: “…لازم است تضمین های قوی و کافی برای جلوگیری از تخلف طرف های مقابل تدارک شود، که از جمله آن اعلام کتبی ریس جمهور آمریکا و اتحادیه اروپا مبنی بر ” لغو” تحریم هاست…”. البته رهبری در دیدار با خبرگان شرط لغو را برای تحریم های کنگره برداشتند اما بیم آن می رود که تصریح لغو در نامه اوباما و اتحادیه اروپا نیز مورد کم توجهی قرار گیرد. چه آنکه در عبارت دیشب آقای عراقچی “لغو و توقف” تحریم ها آمده است.
این خط قرمز، خط نهایی است!
سوم. جناب عراقچی تاکید کردند که رهبری انقلاب اصول را مطرح کردند و این وزارت خارجه و دولت است که تشخیص می دهد که آیا شرط و شروط در نامه آقای اوباما محقق شده یا نشده است؟ به نظر میرسد این نیز از اشتباهات فاحش دولت محترم در فهم نامه رهبری است و شاید به همین دلیل است که رییس جمهور در نامه به رهبری از اجرای شرط اول و تعهد کتبی ریس جمهور آمریکا خبر دادند.
باید توجه شود که فهم و تشخیص دولت محترم درباره نامه اوباما و تحقق شرط اول باید به تایید کمیته ای برسد که وظیفه نظارت بر اجرای برجام را بر عهده دارد و تا پیش از آن نباید اجرای برجام آغاز شود.
به نظر میرسد دولت محترم شروط رهبری را به دو بخش تقسیم نموده است. بخش اول شرط اول است که همان تعهد کتبی اوباما است و پیش از اجراست و بخش دوم اجرای برجام است و نقش کمیته نظارتی را که رهبری دستور تشکیل آنرا دادند، خلاصه به نظارت در بخش دوم می دانند. حال آنکه در نامه رهبری صریحا آمده است : “…. یک هیات قوی و آگاه و هوشمند برای رصد پیشرفت کارها و انجام تعهدات طرف مقابل و تحقق انچه در بالا بدان تصریح شده است تشکیل شود…”
همانطور که ملاحظه می شود تاکید شده ” تحقق آنچه در بالا بدان تصریح شده است”؛ به این ترتیب بند اول نیز باید به تایید و تصویب همان هیات عالی برسد.
این خط قرمز، خط نهایی است!
چهارم. آنچه از نامه رهبری به شفافیت و روشنی استنباط می شود این است که تا پیش از تحقق بند اول و برخی شروط دیگر، برجام اجرا نشود. این درحالی است که شب گذشته جناب عراقچی از اجرای برجام خبر دادند. در شرایطی که خود جناب عراقچی مدعی اند که هنوز تیم کارشناسی و حقوقی بررسی لازم بر نامه اوباما را به پایان نرساندند با کدام حجت شرعی و عقلی اجرای برجام آغاز شده است؟ چه انکه همانطور که گفته شد، بعد از بررسی نهایی کارشناسان، تشخیص دولت باید به تصویب و تایید شورای عالی نظارت بر برجام برسد.
ماجرا وقتی نگران آمیزتر می شود که علیرغم “تکذیب تردید آمیز” عراقچی درباره جمع آوری سانتریفیوژ ها، آقای صالحی در مصاحبه با کیودو از جمع آوری شماری از سانتریفیوژها در تاسیسات هسته ای خبر می دهند.
این خط قرمز، خط نهایی است!در نهایت اینکه دولت محترم لازم است توجه داشته باشند که نامه رهبری در خصوص برجام و شروط ذکر شده، خط قرمزی است که از ابعاد مختلف و متعدد سیاسی و هسته ای “خط نهایی” است. لازم است حرمت این نامه و این شروط با درایت و هوشمندی که از دولت محترم شناخت و انتظار می رود رعایت شود.
برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین