کد خبر: DT-34874
تعداد بازدید: 337بازدید
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۴
حجت الاسلام حسن روحانی با ورود به عسلویه درفازهای 15 و 16 پارس جنوبی حضور یافت و پس از شنیدن گزارش مدیران صنعت نفت، در محل لوح یادبود به صورت رسمی فازهای 15 و 16 پارس جنوبی را افتتاح کرد.

به گزارش دلیران تنگستان، حجت الاسلام حسن روحانی با ورود به عسلویه درفازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی حضور یافت و پس از شنیدن گزارش مدیران صنعت نفت، در محل لوح یادبود به صورت رسمی فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی را افتتاح کرد.
فازهای ١٥ و ١٦ پارس جنوبی به عنوان ایرانی ترین پروژه پارس جنوبی، دومین فازهایی هستند که در دولت تدبیر و امید افتتاح می شوند.
در اسفندماه پارسال نیز فاز ۱۲ که به عنوان بزرگترین فاز پارس جنوبی به شمار می رود به ظرفیت تولید روزانه ۷۵ میلیون مترمکعب گاز توسط رئیس جمهوری به طور رسمی افتتاح شد.

مراسم افتتاحیه فازهای 15 و 16 با حضور رییس جمهور 1
هدف از توسعه فازهای ١٥ و ١٦ پارس جنوبی، تولید روزانه ٥٦,٦ میلیون مترمکعب گاز طبیعی ، ٧٥ هزار بشکه میعانات گازی ،٤٠٠ تن گوگرد و تولید سالانه ١.٠٥ میلیون تن گاز مایع ‘LPG’ (پروپان و بوتان) و یک میلیون تن اتان برای تامین خوراک واحدهای پتروشیمی است؛ با افتتاح این فازها پس از ٩ سال، روزانه ٢٠ میلیون دلار به درآمد ارزی کشور اضافه می شود.
با توجه به کمبود خوراک گاز اتان در مجتمع های پتروشیمی کشور، راه اندازی این فازها می تواند تحولی سازنده در بحث خوراک پتروشیمی ها ایجاد کند.
از آذرماه سال ١٣٩٢ تاکنون بیش از ١٥,٥ میلیارد مترمکعب گاز، ١٤ میلیون بشکه میعانات گازی، سه هزار تن گوگرد و بیش از پنج هزار تن اتان از فازهای ١٥ و ١٦ پارس جنوبی تولید شده است.
تاسیسات دریایی و ساحلی این فازها شامل دو سکوی حفاری (هرکدام شامل ١١ حلقه چاه )، دو رشته خط لوله ٣٢ اینچ دریایی انتقال گاز به طول تقریبی ١١٥ کیلومتر، دو خط لوله ٤,٥ اینچی انتقال محلول گلایکول به طول تقریبی ١١٥ کیلومتر، واحدهای شیرین سازی گاز و خدمات وابسته است.

مراسم افتتاحیه فازهای 15 و 16 با حضور رییس جمهور 2
کنسرسیومی از شرکتهای ایرانی متشکل از شرکتهای آریا نفت شهاب، تاسیسات دریایی، ایزوایکو، صف و حفاری دانا به راهبری شرکت آریا نفت شهاب مجری توسعه بخشهای خشکی و دریایی این پروژه هستند.
طرح فازهای ۱۵و۱۶ به عنوان نخستین پروژه پارس جنوبی است که علاوه بر انجام بخش ‘مهندسی’ آن که به عنوان طراحی مبنا در ساخت سایر پروژه های پالایشگاهی این حوزه در نظر گرفته شده است، تمامی مراحل عملیات اجرایی بخش های ساخت، نصب و راه اندازی آن نیز با مدیریت ایرانی انجام شده است.
پس از اولویت بندی فازهای نیمه کاره پارس جنوبی، روند توسعه و بهره برداری از این فازها شتاب گرفته و میزان تولید گاز کشور افزایش یافته است.
رئیس جمهوری صبح روز دوشنبه به منظور افتتاح رسمی فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی با استقبال وزیر و معاونان نفت، استاندار بوشهر و مسئولان استانی و محلی وارد عسلویه در جنوب استان بوشهر شد و از نزدیک از بخش های محتلف این فازها بازدید کرد.

مراسم افتتاحیه فازهای 15 و 16 با حضور رییس جمهور 4

رئیس جمهور در آیین افتتاح پالایشگاه فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی اظهار داشت: خرسندم در این ماه عزیز و با توجهات مولای ما و با تلاش مسئولان و مردم، طبق وعده‌ای که مسئولان دادند امسال هم شاهد افتتاح دو فاز ۱۵ و ۱۶ هستیم؛ همانطور که سال گذشته فاز ۱۲ که تقریبا معادل سه فاز است افتتاح شد و ان‌شاالله سال آینده هم ملت ایران شاهد افتتاح چند فاز دیگر از جمله فاز ۱۷ و ۱۸ خواهند بود.

وی اضافه کرد: افتتاح فاز ۱۵ و ۱۶ نماد همکاری و هماهنگی بین دستگاه‌های مختلف اجرایی و عملیاتی کشور است، اینکه کار این دو فاز بزرگ را قرارگاه خاتم‌الانبیا (ص) به عهده گرفت، علاوه بر کار ارزشمند این قرارگاه، به معنای هماهنگی و همکاری بین دولت و نهادهای این کشور از جمله سپاه پاسداران است.

رئیس جمهور افزود: افتتاح این فازها به معنای این است که توطئه تحریم نمی‌تواند در پیشرفت کشور خللی ایجاد کند، ما در شرایط سنگین تحریم، فاز ۱۲ را در سال گذشته و امسال هم در شرایط تحریم فاز ۱۵ و ۱۶ را افتتاح می‌کنیم.

بر اساس این گزارش، هدف‌ از توسعه‌ فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی، تولید روزانه‌ ۵۶٫۶ میلیون‌ مترمکعب‌ گاز طبیعی‌، ۷۵ هزار بشکه‌ میعانات‌ گازی‌، ۴۰۰ تن‌ گوگرد و تولید سالانه‌ یک میلیون‌ تن‌ گاز مایع “LPG” (پروپان و بوتان) و یک میلیون‌ تن‌ اتان‌ برای تامین‌ خوراک‌ واحدهای‌ پتروشیمی‌ است.

مراسم افتتاحیه فازهای 15 و 16 با حضور رییس جمهور 9

وی اضافه کرد: رهبر معظم انقلاب بر اقتصاد مقاومتی تاکید می‌کند، یعنی روی پای خودمان بایستیم، حتی تعامل با جهان نیز بر مبنای ابتکار خودمان باشد.

رئیس جمهور تاکید کرد: فناوری تنها در نفت و گاز و صنعت و آی تی نیست، در سیاست خارجی نیز نیاز به فناوری داریم، در گفت‌وگو با جهان نیز نیاز به فناوری داریم، علم فقط در مسایل صنعت نیست، ما در زمینه سیاسی نیز نیاز به علم، دانش و فناوری داریم.

روحانی بیان کرد: بعد از روز اجرا و پایان تحریم، عظمت کار ملت ایران را برای مردم توضیح خواهیم داد، مردم بدانند و همسایگان بدانند و دنیا هم بداند که این ملت، ملت غیوری است که می‌تواند از همه پل‌های سخت زمانه عبور کند و کشتی این کشور را به ساحل امن برساند.

وی گفت: تحریم درست کردن سخت نیست، ولی تحریم برداشتن سخت است و امروز همه باید دست به دست هم بدهیم و برای ایران تلاش کنیم.

رئیس جمهور به برگزاری انتخابات اشاره کرد و اظهار داشت: انتخابات باید صحنه رقابت آزاد، سالم و عادلانه باشد، جای تهمت و تخریب نیست، چرا واقعیت‌ها را به مردم بزرگ ایران نگوییم.

http://media.president.ir/uploads/org/145250364806159700.jpg

روحانی افزود: دولت منتخب مردم را تخریب کنیم، چه سودی دارد، دروغ در مدت کوتاهی برملا می‌شود.

وی یادآور شد: چرا ما خوشحال نیستیم که ملت ما شادمان باشد، باید خوشحال باشیم که همه دارند کار و تلاش می‌کنند.

رئیس جمهوری افزود: ممکن است سلیقه‌ها یکی نباشد ولی اختلافات کوچک را تبدیل به شکاف‌های بزرگ نکنیم، ما یک امت هستیم، همه منفعت کشور را می‌خواهیم.

روحانی تصریح کرد: اگر فازهای پارس جنوبی یکی پس از دیگری شکوفا شود، تنها به نفع استان بوشهر نیست، لوله گاز لوله صلح و ارتباط است، لوله تعامل با جهان است.

وی ابراز داشت: اگر تولید گاز از ۱۰۰۰ میلیون بشکه عبور کند، باید بخشی را صادر کنیم به کشورهای همسایه و غیرهمسایه و این یعنی ارتباط و تعامل با جهان، همانطور که در اجلاس سوم سران تولیدکنندگان گاز در تهران دیدید، گاز باعث وحدت و اتحاد کشورها شده است.

مراسم افتتاحیه فازهای 15 و 16 با حضور رییس جمهور 7

روحانی گفت: ما در زمینه انرژی و آب و راه و حمل و نقل و ارتباطات با جهان و ترانزیت و علم و فناوری و صنایع و معادن و کشاورزی، در شرایط سخت شاهد رشد بسیار عالی هستیم.

وی افزود: ما در شرایطی که همه کشورهای تولیدکننده و صادرکننده نفت در مشکلات عجیبی گرفتار شده‌اند امسال بودجه سال ۹۵ را در شرایطی تقدیم می‌کنیم که اتکای ما به نفت ۲۵ درصد خواهد بود، در حالیکه کشورهای دیگر منطقه که صادرکنندگان هستند تقریبا بالای ۹۰ درصد اتکای آنها به نفت است و کسری آنها ۱۰۰ میلیارد دلار است.

روحانی اضافه کرد: به ملت قول می‌دهم با عبور از تحریم سال آینده سال عبور از رکود باشد.

وی تاکید کرد: امسال دو انتخابات بزرگ با فرجامی نیکو ملت ایران انجام می‌دهد، پای صف‌های آرا با صف‌های طولانی می‌رود، دولت آنچه وعده داد در مورد فضای باز و غیرامنیتی به وعده خود عمل کرده و می‌کند و شورای نگهبان نیز در همین مسیر خواهد بود و ما شاهد نشاط سیاسی در ایران خواهیم بود.

سفر رئیس جمهور

روحانی اضافه کرد: اینکه فاز به فاز در این سرزمین و استان و عسلویه و نخل تقی و ایران عزیز، قدم را به جلو می‌گذاریم یعنی کشور را به سمت استقلال کامل اقتصادی می‌بریم، آن روزهایی برای ما خوشحال‌کننده است که ثروت کشور در سایه فناوری، بهره‌وری، تلاش و کوشش در بازار کار در سایه احیای استعدادها و معادن خداداد به ثروت می‌رسیم.

وی بیان کرد: پارس جنوبی می‌گوید من در روز پایان راه هم سالی ۱۰۰ میلیارد دلار دستاورد خواهم داشت، وقتی اتکای ثروت به کار،و تلاش و فناوری داخلی است، به تعامل سازنده با جهان است و این اهمیت دارد.

رئیس جمهوری با تقدیر از وزیر نفت و تلاشگران صنعت نفت افزود: ما هیچ طرحی را دو بار افتتاح نمی‌کنیم و تنها در صورت تکمیل بودن افتتاح می‌کنیم و وزیر نفت نیز در این مسیر اهتمام دارند.

روحانی با تقدیر از قرارگاه خاتم‌الانبیا (ص) نیز گفت: این قرارگاه از ابتدای دولت همراه ما بوده و کارهای بزرگ و مهمی انجام داده است و عملکرد این قرارگاه قابل تقدیر است.

وی ابراز داشت: کار خوب فقط نماز خواندن و عبادت نیست، کار خیر و خدمت به مردم نیز مهم است.

مراسم افتتاحیه فازهای 15 و 16 با حضور رییس جمهور 5

روحانی افزود: از تمام کسانی که در تکمیل فاز ۱۵ و ۱۶ زحمت کشیدند و از همه کسانی که برای مردم زحمت می‌کشند در سراسر ایران تقدیر می‌کنم.

وی تاکید کرد: به مردم خوب استان بوشهر و کنگان و عسلویه و نخل تقی تبریک می‌گویم، همانطور که قبلا تاکید کردم باز هم تاکید می‌کنم، باید مردم استان بوشهر نیز خیر این پروژه‌ها را لمس کنند و حس کنند؛ آقای استاندار بوشهر نیز امروز به من گفت که برای بهره‌مندی بیشتر مردم منطقه برنامه‌ای تدوین کرده‌ایم که ان‌شالله اجرایی می‌شود و ما نیز دنبال می‌کنیم و ان‌شاالله خیر این امور برای مردم خواهد بود.

رئیس جمهوری را در این سفر محمد نهاوندیان رییس دفتر رییس جمهوری و حسین فریدون دستیار ویژه رییس جمهوری همراهی می کنند.

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین