کد خبر: DT-42630
تعداد بازدید: 187بازدید
تاریخ انتشار: ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۵
مقاله/محسن قاسمی زاده :
برای شهر اهرم که امرار معاش بخش عمده ای از ساکنانش از نخلستان هاست که در خشکسالی های سالیان اخیر بخش عمده ای از آن نیز سر بر زمین نهاده، اهمیت آب غیرقابل انکار است.

 

 برای شهر اهرم که امرار معاش بخش عمده ای از ساکنانش از نخلستان هاست که در خشکسالی های سالیان اخیر بخش عمده ای از آن نیز سر بر زمین نهاده، اهمیت آب غیرقابل انکار است.

در این بین پروژه سد باهوش با پیشرفت فیزیکی کمتر از ۱۵ درصد و مطالبات پیمانکار رها شده و جایگزین آن سد خائیز می باشد که براساس اعلام استاندار در دی ماه ۹۳، یکی از مصوبات سفر استانی دولت یازدهم به بوشهر بود.

استاندار بوشهر پس از پایان سفر استانی دولت در دی ماه ۹۳، یکی از مصوبات این سفر را اجرای سد حائیز در تنگستان دانست، ضمن اینکه سال گذشته از آغاز عملیات اجرایی این پروژه در نیمه دوم همان سال (۹۴) خبر داد، ولی نه تنها این سد عملیاتی نشده، بلکه اعتبار آن نیز تاکنون از سوی هیت دولت تخصیص نیافته است.

شاید از نظر مسولان سد خاییز یکی از مصوبات استانی دولت در دی ماه ۹۳ تلقی شود، اما نگارنده به دلیل اطلاعی که از جزییات موضوع دارد، آن را در شکل و شمایل مصوبه قرص و محکمی نمی بیند؛ بلکه پایه آن براساس نامه کتبی نماینده مردم دشتی تنگستان در مجلس و درخواست وی از رییس جمهور پیش از عزیمت دکتر روحانی به تهران موافقت شفاهی دولت با درخواست نماینده مجلس بوده که توقع می رفت با توجه به درک درست رییس جمهور از اهمیت این مهم، پیگیری جدی تری از سوی مسئولان استانی برای پایدار کردن سد در بودجه سالانه کشور صورت بگیرد که تا امروز اثری از آن دیده نمی شود.

از سوی دیگر مسئولان استانی و شهرستانی بارها از تخصیص اعتبار ساخت سد خاییز از محل اعتبارات بحران کشور (ماده ۱۲ بودجه) خبر دادند که باید گفت بیشتر اعتبارات بحران برای مقابله با سیل، زلزله و حوادث قهری، طرح های آبخیز داری و نظایر آن قابل تخصیص است و شاید یکی از دلایل عدم توفیق در کسب اعتبار این سد هم تکیه بر روی این ماده قانونی می باشد. مضافا اینکه در صورت تخصیص اعتبار از محل گفته شده، این رقم چنان قطره چکانی و غیر پایدار است که نمی توان انتظارات را برای به سرانجام رساندن سد خائیز عملی کند؛ از این راه راه منطقی آن است که پیگیر ردیف و اعتبار ویژه برای این طرح بود.

البته این علامت سوال جدی هم پیش روست که وقتی سد باهوش که تمامی روند کارشناسی را طی کرده و امروز از تامین اعتبار آن خبری نیست، چطور می توان امید داشت برای سد خاییز که بر پایه نامه قول و قرار شفاهی بوده، زمان بندی اجرایی مشخص گردد؟

به هرحال تنگستانی ها خصوصا نخلداران از وعده های زمین مانده برای اجرای این سد و در سطح کلان بی توجهی به طرحهای سد سازی تنگستان (باهوش و خائیز) گلایه مند هستند و تاخیر بیشتر در اقداماتی از این دست جهت مدیریت آب نخلستان های این شهر، هرچند مرگ تدریجی کشاورزی اهرم را در پی دارد که شغل عمده اهالی این شهر محسوب می شود.

امید که مسئولان استانی پیگیری جدی تری در خصوص این مهم داشته باشند.

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


انتشار یافته: 1 دیدگاه
در انتظار بررسی: 0
شهروند سرخورده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ در ۱۱:۳۷ ق.ظ
نگارنده گرامی بابا این حضرات (مسئولین ب کفایت ! ! ! ! و شهروندان نخل دار و نه نخلدار زاده های به اصطلاح با سواد و دیگر شهروندان ب تفاوت) نسبت به پروژه های شهرشون ! ! ! ! بی خیال و دچار روزمرگی شده اند و بعضا همین مسئولین وعده های پوپولیستی پوچ به مردم می دهند . بروید سئوال بکنید از آنها (مسئولین مربوطه ) مثلا بگید اهالی و ساکنان کوچه جویبار جنوبی از سال 90 تا کنون چندین فقره با شیوه‌های مختلف درخواست سرپوشیده کردن جوی آب که همه چیز را زیر سئوال برده را داشته اند این توهین علنی به شور مردم نیست ؟ ! به شخصه چندین فقره درخواست های عام المنفعه از جمله همین سد ها (در قالب لینک )که معمولا در اهرم سرانجامشان عین پروژه های اهالی محترم " برره " شده است برای این دوستان بلا نسبت تحصیلکرده کشاورز زاده و غیره فرستاده ام و از آنها مستقیم و یا غیر مستقیم خواسته ام که حداقل زیر آنها کامنت بگذارند ، از این درخواست و کار حداقلی هم کوتاهی می کنند ، حالامن و تو ببیایم آب در هاون بگویم و بانگ و فریاد برآریم که بر ما ستم شده و حقوقمان ضایع گردیده است .
نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین