کد خبر: DT-37490
تعداد بازدید: 121بازدید
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۴
اندیشکده آمریکایی پیرامون بازداشت تفنگداران آمریکا در قلمروی آبی ایران نوشت: ایران کماکان بر دفع نیروهای آمریکا و متحدانش در منطقه تمرکز دارد.
اندیشکده «امریکن اینتر پرایز» در گزارشی با محوریت «حضور غیر قانونی برخی تفنگداران دریایی  آمریکا به آب‌های ایران در خلیج فارس» که نزدیک به سه هفته قبل رخ داد،  نوشت: سپاه پاسداران ایران در این جریان رفتار سرکشی از خود نشان نداد. دریادار «علی فدوی» فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که اغلب ناوگان‌های دریایی خارجی و کشتی‌های تجاری را تهدید می‌کند ، در این مورد کامل تحت امر رهبری در تهران قرار داشت و البته «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه نیز در اینچنین بود.

امریکن اینتر پرایز نوشت: در این زمینه بهتر است آمریکا رفتار منحصر به فرد ایران هم موارد مثبت و هم منفی (بازداشت تفنگداران و نمایش فیلم دستگیری) را در نظر گیرد. واشنگتن البته نباید به افرادی چون «حسن روحانی» رییس جمهور و ظریف که میانه رو هستند و نمی‌توانند به سیاست‌های امنیتی و مهار سپاه پاسداران کمکی کنند تکیه کند زیرا آن‌ها از سوی مقام بالاتری هدایت می‌شوند.

امریکن اینتر پرایز در جایی دیگر نوشت: البته آزاد سازی سریع تفنگداران دریایی آمریکا در ۱۳ ژانویه تغییر رفتار و واقعه‌ای تاریخی برای جمهوری اسلامی بود. وقتی که ایران در مارس سال ۲۰۰۷،  ۱۵ تفنگدار انگلیسی را در حادثه‌ای مشابه دستگیر کرد، این کشور دو هفته فقط در این ماجرا تبلیغ می‌کرد. پس چرا ایران نمی‌خواست در این برهه به تشدید رویداد رخ داده همت گمارد؟

از دیدگاه این اندیشکده، یکی از دلایل آزاد سازی تفنگداران دریایی آمریکا این بود که ایران نمی‌خواست رفع تحریم‌های اقتصادی را به خاطر این ماجرا از دست دهد.

بر اساس این گزارش، فرمانده کل قوی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آشکارا نشان داده‌اند که به رد سیاست خارجی آمریکا و حضور نظامی واشنگتن در منطقه حتی با وجود برجام ادامه می‌دهند.

تصمیم به آزادی سریع تفنگداران دریایی آمریکا احتمالا امتیازی بود اما رهبری ایران کماکان به سپاه پاسداران اجازه داده تا این پیروزی را تبلیغ کنند و آن‌ها نیز با انتشار تصاویر نادرست و تحقیر کننده تلویزیونی و در پی آن معذرت خواهی نیروهای آمریکایی دستگیر شده را نشان دادند. اقدامی که دست کم نقض روح معاهده سوم ژنو در باره برخورد با اسرای جنگی بود.

انتهای پیام/
برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین