کد خبر: DT-26009
تعداد بازدید: 72بازدید
تاریخ انتشار: ۱۲ شهریور ۱۳۹۴
<p id="ctl00_ctl00_ContentPlaceHolder_ContentPlaceHolder_NewsContent3_H1">نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر گفت: نقش و تاثیر قیام و حماسه مبارزه ضد استعماری جنوب ایران به رهبری علما و سردارانی چون رییسعلی دلواری در تاریخ ملی منطقه ای و تحولات سیاسی جهان بی بدیل است.</p>

آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری عصر چهارشنبه درکنگره یکصدمین سال شهادت رییسعلی دلواری افزود: در چهار بار حمله انگلستان به بوشهر با حکم علما سرداران جان برکف و مردم سیل آسا از حریم دین و میهن دفاع کردند.
وی اضافه کرد: قیام رییسعلی دلواری و مردم استان بوشهر یک تحول عظیم در جهان به جا گذاشت و باعث تغییر شیوه و رویه حکومتی انگلستان در مستعمراتش شد.
صفایی بوشهری اظهارکرد: استعمار پیر انگلیس در کل جغرافیای مستعمرات خود تا قبل از قیام و مبارزه رییسعلی دلواری به صورت تهاجم سخت، نظامی و حضور فیزیکی خود انگلیسی ها بود ولی پس شکست خوردن از قیام مردم جنوب و رییسعلی دلواری این شیوه آنها تغییر کرد.
وی اظهار کرد: قیام رییسعلی دلواری حرکتی حساب شده بود که تمام اندیشه های نبرد سخت و اندیشه های جهان استکبار را به هم ریخت.
امام جمعه بوشهر گفت: ضربه قیام، مقاومت و مبارزه رییسعلی دلواری به فرمان علما و با وحدت و پایمردی مردم استان بوشهر بویژه تنگستان و دلوار چنان درسی به انگلستان داد که باعث شد متفکران این کشور به این نتیجه برسند که با حمله نظامی به کشورها و استعمار سخت به نتیجه نمی رسند.
وی با یادآوری این که قیام مردم تنگستان درس بزرگی به انگلستان داد اظهارکرد: انگلستان پس از شکست در بوشهر و مقاومت مردم تنگستان نه تنها دیگر به هیچ کشوری حمله نظامی نکرد بلکه نگاه آن به مدیریت سیاسی مستعمرات خود نیز تغییر کرد، طوری حاکم کشورهای تحت استعمارش را دیگر از کسانی که تابعیت انگیسی داشتند، تعیین نکرد بلکه حاکمان این سرزمین ها را از بین افراد بومی که فکرشان انگیلسی بود، انتخاب می کرد.
صفایی بوشهری در بخش دیگری از سخنان خود افزود: باید با بیگانه متجاوز با نگاه دینی، حرکت مردمی، دلیرمردی و شهادت طلبی و مقاومت، مبارزه کرد.
وی یادآور شد: جغرافیا و هندسه جهان از ایران می آموزد که باید مستقل بود و در مقابل اندیشه های جهان استکبار ایستاد.
وی اظهار کرد: حماسه رییسعلی دلواری و انقلاب اسلامی تحولی در جهان به وجود آورد و امروز با اندیشه های امام راحل و رهبر معظم انقلاب وارد مرحله جدیدی در مبارزه با استعمار هستیم.
صفایی بوشهری گفت: این انقلاب با هدایت امام راحل و رهبر معظم انقلاب آموخته که هیچگاه نباید در مسیر اندیشه های غرب بود بلکه باید بر موازین اسلامی خود پافشاری کرد.
وی افزود: اگر امروز دشمن در موضوع انرژی هسته ای پای میز مذاکره می آید و سر تسلیم در مقابل مردم ایران فرود می آورد، به خاطر مقاومت مردم، خون شهدا، هدایت های رهبری و امام راحل است.
کنگره یکصدمین سال شهادت رییسعلی دلواری عصر روز چهارشنبه با حضور رحمانی فضلی وزیر کشور در بندر دلوار از توابع شهرستان تنگستان زادگاه این سردارمبارزه با استعمار انگلیس برگزار شد.
علی دلواری (۱۲۶۱-۱۲۹۴ خورشیدی ) آزادی خواه مشروطه طلب و رهبر قیام جنوب در تنگستان و بوشهر علیه نیروهای متجاوز و استعمارگر انگلیس در جنگ جهانی اول بود.
شهید رییسعلی دلواری در۱۲ شهریور۱۲۹۴هجری شمسی در حالی که به نیروهای متجاوز انگلیسی در محله تنگ صفر بوشهر شبیخون زده بود از پشت سر مورد اصابت گلوله یک خائن قرار گرفت و در سن ۳۳ سالگی به شهادت رسید.
به همین مناسب با مصوبه شورای عالی انقلاب در سال ۸۹ روز ۱۲ شهریور به عنوان روز ملی مبارزه با استعمار انگلیس نام گذاری شده است.
هم اکنون مزار شهید رییسعلی دلواری در جوار حرم علی بن ابی طالب(ع) در وادی السلام در شهر نجف اشرف در عراق قرار دارد.
بندر دلوار یکی از شهرهای تابعه شهرستان تنگستان در فاصله ۵۰ کیلومتری جنوب بوشهر است.

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین