کد خبر: DT-42842
تعداد بازدید: 43بازدید
تاریخ انتشار: ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۵
اقتصاد ترکیه که در سال‌های گذشته با سرمایه‌گذاری‌های خارجی و مصرف داخلی رشد حبابی و بادکنکی داشت،‌ اکنون حباب ترکیده و این روزها در بدترین شرایط قرار دارد، بدهی‌‌ها افزایش یافته و شرکت‌ها یکی پس از دیگری ورشکسته شده‌اند.
به نقل از راشاتودی، در حال حاضر اقتصاد ترکیه در بدترین شرایط خود قرار دارد. میزان بدهی‌ این کشور افزایش یافته و شرکت‌های زیادی ورشکسته شده‌اند.

براساس این گزارش، اقتصاد ترکیه که زمانی به دلیل مصرف بالای داخلی و سرمایه‌گذاری‌های خارجی رشد پوشالی یافته بود اکنون میزان بدهی‌های این کشور به شدت بالا رفته و شرکت‌های زیادی ورشکسته می‌شوند. کارشناسان می‌‌گویند، رشد اقتصادی این کشور امسال به ۳٫۵ درصد برسد اما این رقم در اوایل دولت اردوغان نزدیک به دو رقمی بود.

سرمایه‌گذاران خارجی اکنون برای پرداخت وام به این کشور مردد هستند چرا که بسیاری از این شرکت‌ها قادر به بازپرداخت بدهی‌های خود نمی‌باشند. حدود ۲۴۰ شرکت ترک در ماه نخست امسال تقاضای وام کرده‌اند که این رقم نسبت به مشابه سال ۲۰۱۵ رشد قابل توجهی دارد.

هم‌اکنون شرکت‌های کوچک هم بعد از اینکه دولت حداقل حقوق را ۳۰ درصد افزایش داد با مشکل مواجه شدند.

براساس این گزارش، تعداد پذیرفته شدگان استخدام در ماه ژانویه ۳۷۹ هزار نفر ۲٫۷ درصد در ماه ژانویه کاهش یافت.

به گفته اقتصاد دانان دولت قول داده است که با افزایش تولید و سرمایه‌گذاری در بخش صنعت رشد اقتصادی را افزایش دهد اما اصلاحات به کندی پیش می‌رود.

وزیر اقتصاد ترکیه گفت: کاهش منافع شرکت‌ها نشانگر این موضوع هست که ما باید گام‌های جدی در کشور برداریم.

براساس این گزارش، تعداد تسهیلات پرداخت شده در این کشور ۳٫۳ درصد در ۳ ماهه نخست امسال رسید که این رقم در سال گذشته ۲٫۸ درصد بود. شرکت‌های خرد و متوسط اکنون با بدهی‌های کلانی مواجه‌اند. همچنین تدرآمدهای توریستی ترکیه به واسطه افت ورد گردشگران روس و آلمان به این کشور کاهش شدیدی داشته است. بخش توریسم این کشور کاهش ۱۶٫۵ درصدی در ۳ ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته است.

منبع: فارس
برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین