دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶- 2017 November 20
کد خبر: DT-33555
تعداد بازدید: 97بازدید
تاریخ انتشار: ۱ دی ۱۳۹۴
منوچهر پورحسن، رییس سابق سازمان لیگ فدراسیون والیبال از بی برنامگی ها و دخالت افراد غیرورزشی در اتفاقات والیبال می گوید.
به گزارش دلیران تنگستان “ورزش سه”، مهمترین خبر هفته گذشته والیبال، استعفا منوچهر پورحسن، رییس سابق سازمان لیگ بود که در نهایت سعید درخشنده سمت او را گرفت. پورحسن به عنوان شخصی آرام و اخلاق مدار نزدیک به ۷ سال این سمت را بر عهده داشت اما صندلی خود را تحویل داد تا به قول خودش بیشتر استراحت کند. در حال حاضر لیگ والیبال و تیم های حاضر در آن وضعیت مناسبی ندارند و کار به اوج فشار رسیده است. پورحسن در مورد نحوه ورود تیم ها و مشکلات لیگ امسال توضیحات کمتر عنوان شده ای را می گوید:

تیم ها با قسم و خواهش به لیگ وارد می شدند

تا چند روز دیگر نیم فصل دوم لیگ برتر والیبال آغاز می شود اما مشخص نیست با چند تیم. اما چرا لیگ امسال به این وضع افتاد را پورحسن اینطور توضیح می دهد:« خوشبختانه شرایط من به گونه‌ای است که خیلی از مسائل را تشخیص می‌دهم. برای مثال با حضور تیم‌هایی مانند زاهدان، صنایع دفاع، آلومینیوم المهدی بندرعباس، متین ورامین، در فصل‌های مختلف مخالف بودم اما تیمی مانند متین ورامین با حضور افرادی همچون حسین حسینی، ترکاشوند پیش می آیند و پیگیری‌های شیرکوند وارد لیگ می شود. اگر قرار باشد با قسم و التماس تیم‌ها وارد لیگ شوند، من مشکلی با این قضیه ندارم اما در پایان چه کسی باید پاسخگو باشد؟ متاسفانه در برخی تیم‌ها هیچ کسی پاسخگو نیست و بازیکنان طرف حساب ندارند. در تیم زاهدان جهان‌تیغ را به عنوان مدیرعامل معرفی کردند که من در ابتدای فصل به وی گفتم چرا چنین سمتی را قبول می‌کند که او در جواب من گفت مدیرعامل شرکت گوهر کویر از من حمایت می‌کند.»


می گفتند تیم می دهیم حالا ببینیم چه می شود

تیم هایی هستند که حضوران برای بازی های روز چهارشنبه مشخص نیست. پورحسن دلیل چگونگی وجود این وضع را می گوید:« می‌بینیم که برای نیم‌فصل دوم تیمی مانند آلومینیوم المهدی هم شرایط مناسبی ندارد. در ابتدای فصل الهامی (رییس هیات والیبال هرمزگان) از داورزنی خواست که تا شروع نیم‌فصل دوم به این تیم اجازه حضور در مسابقات را بدهد تا پس از آن شاید شرایط تیم خوب شود. بازرگانی جواهری گنبد هم در برنامه‌های من نبود و حتی در جلسه ابتدای فصل هم حضور پیدا نکرد اما فردای آن جلسه نمایندگان گنبد تماس گرفتند و با کسب اجازه از داورزنی وارد لیگ شدند. تیمی برای حضور در لیگ هیچ کدام از شرایط لازم را نداشت اما وقتی ما جلو ورود آنها را گرفتیم برخی‌ها گفتند که ما با اهل تسنن مشکل داریم در حالی که بحث ما کاملا والیبالی بود. »


می‌گفتند کاری به کار ملی‌پوشان نداشته باشید

پورحسن  با تایید موضوع امنیت ملی پوشان از جرائم باشگاهی گفت:« من می‌خواستم برای فحاشی بازیکنان مبلغ ۵۰ میلیون تومان جریمه در نظر بگیرم تا بازیکنان شرح وظایف خود را دقیق یاد بگیرند اما متاسفانه برخی‌ها زمانی که می‌خواستیم بازیکنی را جریمه کنیم می‌گفتند که او ملی‌پوش است و کاری به کارش نداشته باشید. با این شرایط واقعا نمی‌توانم کاری را مدیریت کنم. آئین‌نامه‌ای مانند سازمان لیگ باید باشد تا اگر کسی برخلاف آن رفتار کرد پاسخگوی کارش باشد.»

داورزنی ۱۵ روز نبود راحت بودیم

او در مورد اینکه امسال سال انتخابات مجلس است و به نظر می‌رسد خیلی از نمایندگان مجلس برای حمایت از تیم شهر خود به سازمان لیگ فشار می‌آورند، گفت:« متاسفانه این دخالت‌ها هر سال وجود داشت و تنها مقدار آن فرق می‌کرد. من به داورزنی گفتم زمانی که شما ۱۵ روز در ریاض بودید ما راحت بودیم. چون همه از جمله نمایندگان مجلس و حتی امیر خادم برای انجام کارهای مربوط به لیگ با من تماس می‌گرفتند و من آنها را به آئین‌نامه سازمان لیگ ارجاع می‌دادم اما اگر داورزنی بود او با وجود اینکه می‌دانست نمی‌تواند کاری انجام دهد، به آنها قول می‌داد. نباید سود و ضرر افراد را در نظر بگیریم و تنها باید به قانون و آئین‌نامه سازمان لیگ عمل شود. من اعتقاد دارم چه برنامه‌ریزی صورت بگیرد و چه صورت نگیرد آنها کار خود را می‌کنند. آنهایی که با من کار کردند می‌دانند من آدمی نیستم که توهین کنم و اهل پرخاش نیستم اما شرایط به سمتی می‌رفت که نزدیک بود اینگونه شود. من اهل سَمبل‌کاری نیستم اما متاسفانه رفتارهایی دیدم که داشتم اینگونه می‌شدم.»


چرا باید دروغ بگویم؟

پورحسن می گوید چرا باید کار به جایی بکشد که من به خاطر والیبال دروغ بگویم:« متاسفانه برخی شرایط دست به دست هم داد تا کار کردن سخت شود. برای مثال در ابتدای فصل ما از تمام سالن‌ها بازدید کردیم و مدارک آن هم موجود است. بار اول به ناظران گفتیم که اگر مواردی که ما می‌گوییم رعایت نشده بود بازی را برگزار نکرده و به شهر خود بازگردند اما مسئولان استانی با من تماس می‌گرفتند و با خواهش و التماس می‌خواستند یک هفته بازی کنم و تا هفته آینده مشکل‌شان را برطرف کنند.»

اگر داورزنی بود کاله محروم نمی شد

رییس سابق سازمان لیگ فدراسیون در مورد دخالت های غیرورزشی ها در تصمیمات والیبالی می گوید:« در نیم‌فصل اول ما تماشاگران کاله آمل را به دلیل پرتاب اشیا و فحاشی تا اطلاع ثانوی محروم کردیم که نماینده این شهر با من تماس گرفت و پرسید چرا این تصمیم اتخاذ شده است که من دلایل را برای او تشریح کردم. آن نماینده مجلس در جواب من گفت که من خودم قاضی هستم و ابتدا جرم باید اثبات شود که پس از آن در جلسه کمیته انضباطی مسئولان کاله پذیرفتند تخلف کردند و باید محروم شوند. ما این تیم را دو جلسه از گروه تماشاگران محروم کردیم که آنها درخواست کردند یک جلسه آن بخشیده شود اما خوشبختانه داورزنی که رئیس کمیته تجدید نظر است حضور نداشت و این کار انجام نشد.»

من والیبال را نمی دانم، نمانیدگان مجلس می دانند؟

پورحسن با گله از مسولین غیرورزشی گفت:« چرا وقتی یک نفر استاندار می‌شود فکر می‌کند از همه چیز سر درمی‌آورد و حالا شرایط به گونه‌ای شده که باید بگویم چرا هر کسی نماینده مجلس یا وزیر می‌شود فکر می‌کند از همه چیز سر در می‌آورد و نمی‌خواهد برخی شرایط را بپذیرد. من زمانی که اولین مسابقه والیبالم را انجام دادم ۱۲ سال سن داشتم و پس از آن درس مرتبط با ورزش خواندم. مدت زیادی داور بین‌المللی والیبال بودم و سابقه‌ام در این زمینه کم نیست و برایم عجیب است که یک نماینده مجلس می‌گوید پورحسن از والیبال چیزی نمی‌داند و عجیب‌تر اینکه خیلی‌ها حرف او را قبول می‌کنند نه حرف و سوابق من را.»


موقع استعفا داورزنی با من دست نداد

رئیس سابق سازمان لیگ فدراسیون والیبال درباره آخرین روز حضورش در سمت خود می گوید:« همیشه سعی کردم زود بیایم و دیر بروم و وظایفم را به صورت دقیق انجام دهم. به دوستانم هم گفتم که اگر احساس کنم داورزنی ضعیف می‌شود فردا به کارم بازخواهم گشت. من نمی‌خواهم این اتفاق رخ دهد. خودم مشکل داشتم و پس از مشورت با درخشنده از سمت خود استعفا کردم. زمانی که می‌خواستم از فدراسیون بروم و با داورزنی خداحافظی کنم او با من دست نداد و گفت اگر فکر می‌کنی با رفتنت به سلامتی خود کمک می‌کنی، برو اما با من دست  نداد. همانجا به داورزنی گفتم اگر شما احساس می‌کنید در غیاب من لطمه می‌خورید به هر قیمتی که شده برمی‌گردم. حتی به قیمت اینکه خودم لطمه ببینم اما متاسفانه باید بگویم نه در فدراسیون والیبال و نه حتی در وزارت ورزش از مدیران حمایت نمی‌شود. آنها مدیری می‌خواهند که اگر گفتند شب است بگویم شب است و برعکس.»

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین