کد خبر: DT-23383
تعداد بازدید: 87بازدید
تاریخ انتشار: ۲ مرداد ۱۳۹۴
<p class="nwstxtlead">کودکان معلول و کم‌توان ذهنی مرکز توانبخشی نیلوفران آبی بوشهر در شرایط بد مکانی نگهداری می‌شوند که رفع این مشکل نیازمند توجه و اهتمام ویژه مسئولان است.</p>
&nbsp;

کمتر مسئول، خیر، هنرمند، ورزشکار مطرح و اهل رسانه‌ای است که مرکز توان‌بخشی نیلوفران آبی شهر بوشهر را نشناسد، مرکزی که در آن حدود ۷۰ کودک و نوجوان دختر و پسر معلول و کم‌توان ذهنی نگه‌داری می‌شوند و البته با مسائل و مشکلات متعددی هم‌دست و پنجه نرم می‌کنند.

با وجود اینکه بارها و بارها شخصیت‌ها و چهره‌های فرهنگی، هنری، ورزشی و رسانه‌ای بوشهر از این مرکز بازدید کرده و کمک‌هایی نیز به این مرکز و کودکان و نوجوانان مستقر در آن انجام داده‌اند اما به نظر می‌رسد مشکل اصلی جای دیگری است.

وقتی برای بازدید به این مرکز می‌روید با اینکه قبل از حضور در مرکز خود را برای دیدن چهره‌های معصوم کودکان معلول آماده می‌کنید، اما در بدو ورود به مرکز موضوعی که جلب‌توجه می‌کند فضای کم و بعضاً خطرناکی است که این کودکان در آن نگه‌داری می‌شوند.

این مرکز در دوطبقه است که البته یک‌منزل مسکونی برای این کار در نظر گرفته‌ شده که دارای ۲ طبقه است، طبقه اول کودکان و طبقه دوم دختران نوجوان معلول و کم‌توان ذهنی نگهداری می‌شوند، فضا در طبقه اول بسیار محدود و تخت کودکان به هم چسبیده است که بیش از هر موضوع دیگری گسترش فضای نگهداری این کودکان ضروری به نظر می‌رسد.

* مشکل در اسکان و محل نگهداری غیراستاندارد کودکان کم‌توان ذهنی

فاطمه مهرسای مدیر مرکز توان‌بخشی نیلوفران آبی ۱۳ سالی است که مدیریت این مجموعه را بر عهده دارد و در این سال‌ها با فرازوفرودهای مختلفی در مدیریت این مجموعه دست‌وپنجه نرم کرده اما با توکل بر خدا و عشق به این کودکان در مقابل تمام مشکلات ایستاده و توانسته بخش اعظمی از مشکلات را حل کند.

وی در ارتباط با شرایط و وضعیت این مرکز به خبرنگار فارس گفت: در حال حاضر حدود ۷۰ کودک و نوجوان معلول و کم‌توان ذهنی در این مرکز نگهداری می‌شوند، طبق مصوبه هیئت‌وزیران هزینه تمام‌ شده نگهداری این کودکان یک‌ میلیون تومان است اما این مرکز  یک‌چهارم مبلغ مذکور را از بهزیستی دریافت می‌کند.

مهرسای در ارتباط با مهم‌ترین مشکل این مرکز بیان کرد: مهم‌ترین مشکل این مرکز محل نگهداری غیراستاندارد و ساختمانی است که کاربری مسکونی دارد و متناسب با نیاز این کودکان نبوده و سرویس‌دهی در این مکان باوجود فضای فیزیکی محدود به‌خوبی امکان‌پذیر نیست چراکه این کودکان یک سری نیازمندی‌های خاص دارند.

مدیر مرکز توان‌بخشی نیلوفران آبی بوشهر عنوان کرد: این کودکان نیازهای دارویی هم دارند ضمن اینکه هزینه ناکافی ایشان برای تهیه دارو هم مشکل‌ساز است چراکه برخی از داروهای موردنیاز این کودکان گران‌قیمت بوده و در این شرایط مجبوریم نیازمندی‌های کودکان را اولویت‌بندی کنیم.

* غذا، دارو، پوشاک و وسایل توان‌بخشی نیازمندی‌های اصلی کودکان کم‌توان ذهنی

مهرسای بیان کرد: غذا، دارو، پوشاک و وسایل توان‌بخشی نیازمندی‌های اصلی کودکان کم‌توان ذهنی در مرکز توان‌بخشی نیلوفران آبی است.

وی ادامه داد: ساختمانی که این کودکان در آن زندگی می‌کنند باوجود شرایطی که دارد، برای کودکان خطرناک است و در صورت بروز خطراتی همچون آتش‌سوزی بسیار آسیب‌پذیر است.

مدیر مرکز توان‌بخشی نیلوفران آبی بوشهر یادآور شد: برای حل این معضل تمام تلاش خود را کردیم تا با مشارکت مردم و کمک‌های دولتی ازجمله وام کم‌بهره ساختمانی مناسب برای کودکان تأسیس کنیم.

* پیشرفت ۲۵ درصدی ساختمان مرکز جامع توان‌بخشی کودکان کم‌توان ذهنی

مهرسای گفت: اکنون ساختمانی در دست‌ساخت داریم که به‌عنوان مرکز جامع توان‌بخشی کودکان کم‌توان ذهنی فعالیت خواهد کرد و خدمات چندمنظوره هم ارائه می‌دهد.

وی یادآور شد: عملیات اجرایی ساختمان مذکور در دی‌ماه سال ۹۳ به زمین زده شد و در حال حاضر این ساختمان ۲۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، به توجه به حجم کار و تأکید ما بر اجرای کار به‌صورت باکیفیت، تمام مراحل ساخت توسط نظام‌مهندسی موردبررسی قرارگرفته و مطالعات زمین‌شناسی این ساختمان هم انجام‌شده است.

مدیر مرکز توان‌بخشی نیلوفران آبی بوشهر در ارتباط با هزینه ساخت این مرکز گفت: تاکنون خودم تمام هزینه‌ها که حدود ۷۰۰ میلیون تومان می‌شود را پرداخت کردم با این امید که برخی مسئولان هم کمک کنند اما تاکنون خبری نشده است.

مهرسای در ارتباط با تعداد کارکنان مرکز توان‌بخشی نیلوفران آبی بوشهر بیان کرد: در این مرکز یک گروه تخصصی و یک گروه مددیاری در مجموع ۲۵ نفر فعالیت دارند و حقوق و بیمه دریافت می‌کنند و به خاطر مشکلات مالی در برخی مواقع از مستمری کودکان هم برای پرداخت حقوق استفاده می‌کنیم و بعضی‌اوقات هم مجبور می‌شویم خدمات را محدود کنیم.

وی گفت: البته به‌طور پراکنده خیرینی هستند که مواد مصرفی را برای مرکز ارسال می‌کنند اما این کمک‌ها مستمر نیست و حتی به‌صورت ماهانه انجام نمی‌شود هرچند کمک‌های مردمی به این مرکز ارسال می‌شود.

* تشکیل ستاد خیرین کمک به کودکان کم‌توان ذهنی

گفتنی است، با وجود طرح مسائل و مشکلات مختلفی نگهداری کودکان کم‌توان ذهنی از سوی شخصی که ۱۳ سال با این کودکان سروکار دارد، اما به نظر می‌رسد یک برنامه منسجم برای کمک به کودکان کم‌توان ذهنی وجود ندارد، این مشکلات فقط مربوط به مرکز توان‌بخشی نیلوفران آبی نیست قطعاً در سایر مراکز نگهداری کودکان کم‌توان ذهنی نیز مشکلاتی وجود دارد.

با همه تلاش‌های صورت گرفته از سوی مسئولان اما قطعاً این تلاش‌ها کافی نیست و در این‌ بین از مسئولان و خیرین استان انتظار بیشتری می‌رود چراکه این کودکان باوجود مشکلات جسمی، حرکتی که دارند اگر در شرایط خطرناک و با امکانات کم هم نگه‌داری شوند، بر مشکلات آنان اضافه خواهد کرد.

باید از تلاش و همت خانم مهرسای و امثال ایشان که بدون توقع سال‌های سال در کنار کودکان کم‌توان ذهنی هستند و به آنان خدمات می‌دهند، قدردانی کرد و ایشان را ارج نهاد ضمن اینکه امیدواریم شاهد حضور بیشتر مسئولان و به‌ویژه خیرین برای کمک به این مراکز باشیم.

با توجه به وجود خیرین مسکن‌ساز و مدرسه‌ساز پیشنهاد می‌شود، ستاد خیرین کمک به کودکان کم‌توان ذهنی نیز در استان تشکیل شود که خود می‌توان بسیاری از مشکلات این کودکان را مرتفع کند./فارس

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین