کد خبر: DT-21808
تعداد بازدید: 105بازدید
تاریخ انتشار: ۸ تیر ۱۳۹۴
<span class="intro-text">در شرایطی که در تعدادی از شهرهای استان بوشهر آب سهمیه بندی شده اما برخی از شهرداری ها هنوز برای آبیاری فضای سبز از آب شرب استفاده می کنند.</span>

در حالی وارد روزهای گرم سال می‌شویم که کمبود آب به عنوان یکی از مهمترین مشکلات مردم در این روزها باعث نارضایتی شده و احتمالا در روزها و ماه‌های آینده شاهد افزایش این مشکلات نیز باید باشیم.

تا چند ماه آینده نیز این مشکلات کم‌آبی ادامه خواهد داشت و با توجه به محدودیت منابع آبی، تنها راهی که برای عبور از بحران باقی می‌ماند، مدیریت صحیح در مصرف است.

بخشی از مدیریت صحیح مصرف مربوط به مردم می‌شود که باید با صرفه‌جویی و کاهش مصرف آب، سهم خود را در این زمینه ادا کنند و بخشی نیز مربوط به مسئولان می‌شود که باید در مدیریت منابع آبی عملکردی مناسب داشته باشند.

در شرایطی که منابع آب شرب در نقاط مختلف استان بوشهر با کمبودهای زیادی روبرو است و شاهد نوبت‌بندی و جیره‌بندی آب هستیم، استفاده از آب شرب در مصارفی غیر از شرب، مشکلات را افزایش می‌دهد.

برای آبیاری بخشی از فضای سبز شهرهای استان بوشهر از آب شرب استفاده می‌شود که این موضوع مشکلات بحران آب را در استان جدی‌تر می‌کند و باید مراقبت بیشتری از این موضوع شود.

http://media.mehrnews.com/old/Original/1393/07/29/IMG08494807.jpg

شهرداری‌های استان علی‌رغم هشدارهایی که تاکنون در این زمینه داده شده است، هنوز هم از آب شرب برای بخشی از آبیاری فضای سبز استفاده می‌کنند.

مقدار زیادی آب برای آبیاری فضای سبز استفاده می‌شود که جداسازی آب فضای سبز از آب شرب و استفاده از دیگر منابع آبی برای آبیاری فضای سبز، می تواند نقش مهمی در کاهش مشکلات آب شرب داشته باشد.

شهرداری‌ها موظف به جداسازی آب شرب از فضای سبز هستند

معاون امور عمرانی استاندار بوشهر در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به وضعیت آب در استان بوشهر، اظهار داشت: بوشهر دومین استان کشور در زمینه کاهش بارندگی است و از نظر خشکسالی نیز اولین استان کشور است.

سیدمحمدحسن باستی با بیان اینکه روزانه حدود ۶۵ هزار و ۵۰۰ متر مکعب آب برای آبیاری فضای سبز شهرهای استان بوشهر مصرف می‌شود، ادامه داد: حدود ۱۹ درصد از آب مورد نیاز برای فضای سبز از طریق آب شرب تامین می‌شود که معادل آب شرب حدود هشت درصد از مردم استان است.

وی گفت: هشت شهر استان به طور کامل از آب شرب و شش شهر استان به صورت تلفیقی از آب شرب و غیر شرب و ۲۳ شهر استان از آب غیر شرب برای فضای سبز استفاده می کنند.

http://media.mehrnews.com/d/2014/11/07/4/696262.jpg?ts=1432719998552

معاون امور عمرانی استاندار بوشهر اضافه کرد: ماه گذشته نشستی را با شهرداران استان بوشهر با موضوع وضعیت استفاده از آب شرب در فضای سبز داشتیم و هشدارهای لازم را در این زمینه اعلام کردیم و شهرداری‌ها را موظف به تعیین تکلیف این وضعیت کردیم.

وی به آغاز مطالعات جداسازی آب فضای سبز از آب شرب در هشت شهر استان بوشهر اشاره کرد و افزود: اصلاح الگوی مصرف آب حتی آب غیرشرب برای فضای سبز ضروری است و شهرداری‌ها و اداراتی که فضای سبز دارند باید در این زمینه اقدام کنند.

آب فضای سبز بوشهر از آب شرب جدا می‌شود

شهردار بوشهر نیز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: تلاش‌های بسیار زیادی را برای جداسازی آب فضای سبز شهری بوشهر از آب شرب داشته‌ایم و طرح‌های مختلفی در این راستا اجرا می‌شود.

غلامعلی میگلی‌نژاد از احداث ۱۰ مخزن در شهر بوشهر خبر داد و اضافه کرد: یکی از مخازن امروز کلنگ‌زنی شد و مابقی مخازن نیز جانمایی شده است و به زودی احداث می‌شوند تا بتونند آب مورد نیاز فضای سبز را تامین کنند.

وی ادامه داد: تعداد زیادی چاه در نقاط مختلف شهر بوشهر برای آبیاری فضای سبز شهری حفاری شده است و تعدادی از چاه‌های موجود نیز احیا شده است تا بتوانیم آب فضای سبز را از آب شرب جدا کنیم.

شهردار بوشهر به کیفیت مطلوب آب زیرزمینی در بوشهر اشاره کرد و افزود: آب زیرزمینی شهر بوشهر کیفیت مناسبی برای استفاده در بخش آبیاری فضای سبز برخوردار است و پاسخگوی نیازهای فضای سبز در حال حاضر و همچنین در آینده خواهد بود.

http://media.mehrnews.com/old/Original/1392/04/16/IMG15003634.JPG

شهرداری‌ها همت کنند تا فشار کمتری به مردم بیاید

با توجه به اینکه بخش قابل توجهی از آب خطوط آبرسانی برای آبیاری فضای سبز مورد استفاده قرار می‌گیرد، مردم از آب کمتری برخوردار می‌شوند و این موضوع زندگی را برای مردم سخت‌تر می‌کند.

اغلب نقاط استان بوشهر این روزها شرایط جیره‌بندی آب را سپری می‌کنند و با توجه به اینکه تامین آب شرب مردم بر آبیاری فضای سبز ارجحیت دارد، باید اقدامات مناسبی برای جداسازی آب فضای سبز صورت بگیرد.

لذا با توجه به این شرایط و همچنین هشدارهایی که در مورد وضعیت آب در ماه‌های آینده داده شده است، می‌طلبد که شهرداری‌ها و اداراتی که دارای فضای سبز هستند، همت کنند تا فشار کمتری به مردم بیاید.

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین