کد خبر: DT-41522
تعداد بازدید: 119بازدید
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردین ۱۳۹۵
استاندار بوشهرگفت: با همت جمعي ، لايحه منطقه آزاد تجاري - صنعتي بوشهر به صورت جدي در مجلس دهم پي گيري و براي احياي مجدد آن تلاش خواهد شد.

مصطفي سالاري روز شنبه در نشست شوراي اداري استان بوشهر افزود: لايحه منطقه آزاد بوشهر كه دولت پيشنهاد كرده بود به مجلس، در كميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي تصويب شده و به صحن هم نرفته و دو مرتبه اي كه نام منطقه آزاد تجاري بوشهر به صحن رفته پيوست دو لايحه ديگر بوده است.
وي يادآورشد: برهمين اساس لايحه منطقه آزاد تجاري – صنعتي بوشهر تاكنون منتفي نشده و نيازي نيست دولت مجدد در اين خصوص لايحه دهد.
استاندار بوشهر اظهارداشت:منطقه آزاد تجاري بوشهر نه تنها براي بوشهر بلكه براي كشور هم بعنوان يك دستاورد تلقي مي شود.
وي گفت: استان بوشهر بهترين و نزديك ترين فاصله براي ايجاد دالان ارتباطي و ترانزيت كالاي بين خليج فارس و درياي خزراست و در صورت تصويب قرار نيست در منطقه آزاد بوشهر فقط كالا جا بجا شود بلكه با پردازش و بسته بندي كالاها بايد موجب ايجاد ارزش افزوده و رونق اشتغال در منطقه را فراهم كرد.
سالاري تصريح كرد: در زمان حاضر برخي از كشورهاي همسايه كالاها را به صورت خام وارد و پس از پردازش و ايجاد ارزش افزوده كه موجب اشتغال و رونق اقتصادي مي شود اقدام به صادرات مي كنند.
وي يادآور شد: اگر درست حركت كنيم آن بازار را مي توانيم دركشور خودمان ايجاد كنيم.
استاندار بوشهر گفت: در منطقه آزاد تجاري بوشهر هدف اين نيست كه كالاها را به صورت بسته بندي شده وارد كنيم بلكه هدف ما انجام كارهاي بسته بندي و فرآوري و بعد صادرات و ترانزيت به كشورهاي آسياي ميانه است.
وي تاكيد كرد: استان بوشهر با توجه به قابليتها و ظرفيتهايي كه دارد اين استعداد را بيش از هر استان ديگري دارد.
استاندار بوشهر يادآورشد:براساس آمار مركز نظارت بر پروژه‌هاي عمراني كشور كه اواخر سال ۹۴ اعلام شد، استان بوشهر در سال ۹۳ از نظر دستيابي به هدفهاي عمراني در بين ۳۱ استان كشور رتبه نخست را كسب كرد.
وي اظهار كرد: با وجود محدوديت‌هاي بودجه‌اي، با هماهنگي مطلوب بين دستگاههاي اجرايي و وضعيت جذب اعتبارات، استان بوشهر در كشور شرايط مطلوبي داشته است.
سالاري افزود: در اين ارزيابي استان بوشهر ۸۸٫۲ امتياز كسب كرد در حالي كه ميانگين كشوري ۷۰٫۱ بود، ضمن اينكه در سال ۹۳ از نظر تخصيص اعتبار طرح‌هاي عمراني با ۸۰ درصد تخصيص رتبه اول و از نظر پروژه‌هاي خاتمه يافته با ۸۹ درصد اتمام طرح‌ها رتبه دوم كشوري از آن استان بوشهر شد.
وي گفت: با توجه به اينكه هنوز آمار نهايي سال ۹۴ تكميل نشده و در پايان سال ۹۵ اين آمار اعلام مي شود پيش بيني مي شود وضعيت استان بوشهر نسبت به سال ۹۳ بهتر باشد.
سالاري در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به شعاراقتصاد مقاومتي اقدام و عمل نيز گفت: هدف و برنامه اصلي ما در سالجاري با توجه به نامگذاري اين مهم توسط رهبر معظم انقلاب و تاكيد رئيس جمهوري اقتصاد مقاومتي است.
سالاري اظهار كرد: كارهاي عمراني را بايد به سمتي پيش ببريم كه زمينه سرمايه گذاري، جذب سرمايه گذار و اشتغالزايي را در پي داشته باشد.
وي يادآورشد: مردم از ما انتظار ايجاد شغل جديد دارند و در اين خصوص نيز با توجه به برداشته شدن تحريمها، و كنترل تورم لجام گسيخته اي كه سرمايه گذاري را تهديد مي كرد و ازبين رفتن تهديد هاي اصلي هيچ بهانه اي در اين خصوص وجود ندارد.
سالاري با اشاره به اينكه يك سري از موارد در دست خود مان است گفت: سرمايه گذاري كه وارد عرصه مي شود نبايد در بين اداره ها، دستگاهها و بدنه كارشناسي آواره شود.
وي تاكيد كرد: جلسه ها و نشستهاي اقتصاد مقاومتي از اين به بعد هفتگي هدايت مي شود و پي گيري خواهد شد.
سالاري اظهاركرد: مهمترين ماموريت مديريت استان در سالجاري اقتصاد مقاومتي، اشتغال زايي براي مردم و استفاده از ظرفيتهاي موجود در استان است.
وي خليج فارس، آبزي پروري، گردشگري، كشت خارج از فصل و استقرار صنايع عظيم نفت و گاز را از جمله ظرفيتهاي بي نظير استان بوشهر ذكر كرد كه تا كنون به خوبي از اين ظرفيتها استفاده مطلوب صورت نگرفته است.
وي با تاكيد بر به كار گرفتن احتياط هاي لازم در خصوص سرمايه گذاري گفت: اين احتياطها نبايد روند كار را براي سرمايه گذاران بخش خصوصي طولاني و باعث فراري دادن آنان شود بلكه براساس شاخص هاي مد نظر امور آنها بايد دنبال شود.
وي گفت: اينكه نقدينگي به مردم دهيم و شكتر افراد زيرپوشش سازمان هاي حمايتي افزايش يابد حرمت گذاري به مردم نيست بلكه بايد با ايجاد شغل كاري كنيم افراد با عزت نفس زندگي كنند.
استاندار بوشهر افزود:عزم ملي مطلوب در اين خصوص پشت سر ماست و بايد از ظرفيت استان براي اشتغال زايي، رونق اقتصادي و رونق كسب و كار استفاده شود.
وي تصريح كرد: پروژه هاي نيمه تمامي كه توجيه اقتصادي دارند با هدف كم كردن بار دولت، درآمد زايي و اشتغال بايد به بخش خصوصي واگذار شوند.
سالاري گفت:۱۴هزار و ۲۸۰ ميليارد ريال مجموع اعتبارات وصولي استان بوشهر در سال ۹۴ است كه تخصيص دو درصد نفت ۱۰۰ درصد، وجوه ملي ۶۰ درصد و ارزش افزوده نيز به صورت ۱۰۰ درصد تامين اعتبار شده است.
به گفته استاندار بوشهر در سال گذشته دوهزارو ۱۱۰ميليارد ريال اعتبار براي اجراي پروژه‌هاي راه‌سازي در اين استان هزينه شد كه بخشي از آن مربوط به هشت محور بزرگراهي استان است.
سالاري با اشاره به اينكه پارسال ۵۱ كيلومتر بزرگراه در استان بوشهر افتتاح شد گفت: بزرگراه برازجان، گناوه، ديلم به‌عنوان يكي از طرح‌هاي مهم استان بوشهر بخشي از آن در سال گذشته تكميل و محور گناوه به ديلم كه نقش مهمي در كاهش تصادفهاي استان دارد نيز در سالجاري تكميل مي شود.
استاندار بوشهر تصريح كرد: در حوزه راه روستايي ۷۵ كيلومتر راه با ۶۴۰ميليارد ريال اعتبار در اين استان عملياتي شد، همچنين در بخش مسكن مهر نيز تلاش مي شود امسال بخش قابل توجهي از اين پروژه تكميل و تحويل داده شود.
وي يادآورشد: به دليل برخي جانمايي هاي نامناسب طرح مسكن مهر، هزينه هاي زيادي صرف تامين زيرساختهاي اين پروژه شده است.
سالاري با اشاره به مشكلات كمبود آب در استان بوشهر اضافه كرد: براي حل مشكل آب آشاميدني در استان، استفاده از آب ‌شيرين‌كن را در دستور كار قرار داديم به‌طوري كه سال گذشته مخزن ۱۰ هزار مترمكعبي كنگان به بهره‌برداري رسيد و آب‌شيرين‌كن بوشهر نيز در دست‌ساخت است.
وي گفت: همچنين در شهرهاي دلوار، سيراف، عسلويه نيز مجتمع‌هاي آب شيرين‌كن پيش‌بيني‌ شده و تلاش مي شود ۱٫۵ سال آينده كسري نياز فعلي آب شرب را از آب‌شيرين‌كن‌ها تامين شود.
استاندار بوشهر ادامه داد: در سال ۹۳، ۲۵ مجتمع و در سال ۹۴ نيز ۱۸ مجتمع آبرساني در روستاهاي اين استان افتتاح و در سال جاري توزيع ساخت مجتمع‌هاي آب‌رساني به‌صورت عادلانه دنبال مي شود.
سالاري با اشاره به اجراي طرح‌هاي مختلف ورزشي در شهر و روستاهاي استان بوشهر گفت:درسال ۹۳، ۶۹ زمين ورزشي روستايي احداث شد و اين رقم در سال ۹۴ به ۷۸ زمين رسيد و درمجموع تاكنون ۱۴۷ زمين ورزشي چمن در روستاهاي اين استان احداث شده است.
وي بيان كرد: براي شهرهاي استان بوشهر نيز ۱۱۸ زمين چمن فوتبال در نظر گرفته‌ شد كه در ماههاي آينده با تكميل ۱۰۰ زمين چمن مجموع زمين‌هاي فوتبال احداث‌ شده در استان بوشهر به ۲۵۰ زمين مي رسد.
استاندار بوشهر اضافه كرد: اجراي طرح بوستان روستايي نيز در دست انجام است و تلاش مي شود تمام بوستان‌هاي روستايي استان در هفته دولت و دهه فجر سال جاري تكميل شوند.

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین