کد خبر: DT-26346
تعداد بازدید: 87بازدید
تاریخ انتشار: ۲۰ شهریور ۱۳۹۴
تداوم بحث و جدل‌ها درباره کمپین نخریدن خودرو صفر و طرح همترازی و یکسان‌سازی حقوق و دستمزد نیروهای شرکتی، از مهم‌ترین تحولات اقتصادی هفته اخیر بود.
در هفته ای که گذشت اقتصاد ایران متاثر از تحولات کلان اقتصادی و تصمیمات و قوانین جدید دستخوش فراز و فرود های زیادی قرار گرفت.

این بسته خبری بنا دارد به بررسی اتفاقات مهم اقتصادی هفته بپردازد تا مخاطبان اجمالاً از شرایط پیش آمده مطلع گردند. این گزارش در پنج محور کلی تولید، بازار، اقتصادمقاومتی، توسعه و بازار سرمایه اقتصاد ایران را رصد می کند.

به منظور دسترسی به متن کامل هر خبر روی عبارت مشخص شده کلیک کنید.

////ویرایش///**تولید

* در هفته ای که گذشت وزارت کار اعلام کرد از طریق ابلاغ بخشنامه به استان‌ها با جدیت به دنبال اجرای طرح همترازی و یکسان‌سازی حقوق و دستمزد نیروهای شرکتی شاغل در بازار کار کشور است که تعداد آنها ۴.۳ میلیون نفر برآورد می‌شود.

بیان ساده بخشنامه مهم وزارت کار این است که دلیلی ندارد نیرویی با قرارداد شرکتی در مشاغل همتراز و یکسان با سایر نیروهای شاغل در بخش های مختلف از حقوق و مزایای کمتری برخوردار باشد و اینگونه تبعیضات که سالیان متمادی است بازار کار کشور را به خود مشغول کرده، باید سریعا رفع شود.

** همچنین از دیگر موضوعاتی که در این هفته رسانه ای شد توضیح مدیرعامل شهرجدید پردیس درمورد شایعه افزایش قیمت واحدهای مسکن مهر پردیس بود که حسین رجب‌صلاحی با بیان اینکه هیچ افزایش قیمتی برای واحدهای مسکن مهر پردیس نخواهیم داشت، اعلام کرد: درحال حاضر ۱۱۰۰ واحد مسکونی در فاز ۳ شهر پردیس باقی مانده است که روزانه ۲۰ واحد تحویل داده می شود.

*** از دیگر اتفاقات مهم چند روز گذشته نیز تشکیل زود هنگام کارگروهی ویژه متشکل از نمایندگان کارگران و کارفرمایان برای تعیین حداقل دستمزد سال آینده حدود ۱۳ میلیون مشمول قانون کار بود. آخرین بسته مزدی کارگران مربوط به افزایش ۱۰۳ هزارتومانی حداقل مزد امسال مشمولان قانون کار است که از این طریق دریافتی ماهانه میلیون‌ها حداقل بگیر از ۶۰۹ هزار تومان به ۷۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان در سال‌جاری افزایش یافته است.

براساس اعلام رسمی مرکز آمار ایران در سال گذشته، هزینه ماهیانه یک خانوار شهری ۴ نفره بیش از یک میلیون و ۸۲۰ هزارتومان بوده که قطعا این میزان هزینه در سال جاری افزایش نیز داشته است.

**** دیگر اتفاق مهمی که در این هفته شاهد آن بودیم واکنش مدیران عامل خودروسازی های بزرگ کشور در مورد کمپین نخریدن خودرو صفر بود بطوریکه این شرکت ها اعلام کردند به زودی تغییرات بزرگی در صنعت خودروی کشور رخ خواهد داد.

در همین زمینه، مهدی جمالی مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در حاشیه افتتاح مراکز خدمات پس از فروش محصولات جدید شرکت سایپا گفت: در گذشته اکثر محصولات شرکت ما با کیفیت مناسب تحویل مشتریان نشده که من به نوبه خود از مشتریان محترم این شرکت عذرخواهی می کنم.

هاشم یکه زارع مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو نیز درباره افزایش کیفیت محصولاتش گفت: به مردم قول می‌دهیم از اسفند ماه سال‌جاری هر فردی که خودرو خریداری کند تا ۱۰ هزار کیلومتر پیمایش نیازمند مراجعه به نمایندگی نباشد و تنها برای تعویض روغن به نمایندگی‌ها برود.

////ویرایش///**بازار

* تغییرات قیمت ها در بازار هفته آرامی را پشت سر گذاشت که از جمله می توان به قیمت سکه و طلا اشاره کرد. به طوری که در بازار طلای ایران هرگرم طلای ۱۸ عیار با ۷۰۰ ریال افزایش در هر گرم، در ابتدای هفته ۹۳۷۵۲ تومان و پایان هفته به ۹۳۸۲۲ تومان رسید. سکه نیز با افزایش هزار و ۵۰۰ تومانی در ابتدای هفته ۹۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان و در پایان هفته ۹۱۸ هزار تومان فروش رفت.

** بازار مواد خوراکی هم شاهد تغییرات قیمتی بود به نحوی که قیمت ۴۱ قلم کالای اساسی با افزایش مواجه شد. گزارش کامل بانک مرکزی از تغییرات قیمت مواد غذایی را اینجا ببینید.

*** در این هفته همچنین علی‌اصغر ملکی رئیس اتحادیه فروشندگان گوشت گوسفندی، با اشاره به ثبات قیمت گوشت در بازار گفت: قیمت گوشت نسبت به هفته گذشته تغییری نکرده و هر کیلو شقه بدون دنبه به قیمت ۲۸ تا ۲۹ هزار تومان به فروش می‌رسد.

محمد یوسفی رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی نیز با اشاره به کاهش ۲۰۰ تومانی قیمت هر کیلوگرم مرغ دلیل آن را عرضه بیشتر از تقاضای مرغ عنوان کرد و قیمت هرکیلوگرم را حدود ۶۲۰۰ تومان اعلام کرد.

**** ادامه رکود در بازار خودرو باعث کاهش ۱۰۰ هزار تا ۱۰ میلیون تومانی قیمت برخی خودروهای داخلی و خارجی شده است. در این میان قیمت اکثر خودروهای داخلی در بازار همچنان زیر قیمت کارخانه است، اما از خریدار خبری نیست.

در همین رابطه رئیس اتحادیه نمایشگاه داران اتومبیل اعلام کرد در برخی از خودروهای ۲۰۰ میلیونی نزدیک به ۱۵ تا ۲۰ میلیون کاهش قیمت رخ داده است و قیمت خودروهایی مانند بنز و بی ام و نزدیک به ۵۰ تا ۶۰ میلیون تومان کاهش را تجربه کرده‌اند.

***** قیمت جهانی نفت هم در بازارهای جهانی با عملکرد اقتصادی آمریکا و اروپا با افزایش قیمت روبرو شد. در همین حال قیمت نفت دریای برنت با ۲۳ سنت افزایش به رقم ۴۹ دلار و ۷۵ سنت در هر بشکه رسید،

////ویرایش///**اقتصاد مقاومتی

* در  این هفته گزارشی از آخرین تعداد سهام داران سهام عدالت منتشر شد که بر اساس آن شمار مشمولین نهایی سهام عدالت در کشور ۴۹ میلیون و ۱۳۲ هزار و ۲۵۱ نفر اعلام شد. طرح  توزیع سهام عدالت در پی ابلاغ اصل ۴۴ قانون اساسی، با هدف توزیع ثروت میان اقشار کم‌درآمد جامعه پیشنهاد، تصویب و عملی شد.

////ویرایش///**توسعه

* طبق گزارشی که وزارت راه و شهرسازی از وضعیت بدهی ایرلاین‌ها به شرکت های فرودگاهی منتشر کرد مشخص شد که شرکت‌های هواپیمایی بابت نرخ سوخت حدود ۸۰۰ میلیارد تومان به شرکت پخش فرآورده‌های نفتی و مبلغ ۶۵۰ میلیارد تومان بابت عوارض فرودگاهی به شرکت فرودگاه‌های کشوری بدهی دارند که مجموع این دو بدهی یک هزار و ۴۵۰ میلیارد تومان می‌شود.

** در این هفته رییس مرکز رتبه‌بندی سازمان مدیریت صنعتی، تفاوت میزان درآمد پرفروش ترین شرکت برتر ایران با ترکیه را ۱٫۲ برابر و اولین شرکت برتر آمریکا را ۳۰ برابر در رتبه‌بندی سال گذشته عنوان کرد. و افزود: با توجه به این‌که فروش شرکت برتر ایرانی در رتبه‌بندی سال گذشته ۴۰ هزار میلیارد تومان بوده است می‌توان نتیجه گرفت که فروش شرکت اول ترک ۴۸ هزار میلیارد تومان و شرکت اول آمریکایی ۱۲۰۰ میلیارد تومان بوده است.

*** یکی از موضوعاتی که این هفته در رسانه های جهان مورد بررسی قرار گرفت تاثیر کاهش شدید قیمت نفت بر اقتصاد کشورهاست. بر طبق این گزارش نفت ارزان یک داروی اقتصادی خوب برای کشورهایی می باشد که فروشنده این کالای استراتژیک نیستند. با این وجود، تنها یک کشور در جهان توانسته از سقوط ۱۴ ماه گذشته قیمت نفت بهره کامل را ببرد و آن آمریکاست.

این موضوع به شرکت های آمریکایی اجازه داده تا بدهی خود را به پایین ترین رقم ها در دهه های گذشته برسانند، در حالی که نرخ بیکاری نیز از ۱۰ درصد به ۵٫۱ درصد کاهش یافته است. در نتیجه، تولید کنندگان و مصرف کنندگان آمریکایی در بهترین موقعیت برای بهره بردن از ثمره  زحمت خود در شرایط افت قیمت نفت قرار گرفته اند.

////ویرایش///**بازار سرمایه

*در بازار بورس این هفته که با رشد ۲۲۰ واحدی معاملات در روز اول آغاز شده بود و شاخص بازار سرمایه در روز اول به ۶۴۴۹۷ واحد رسیده بود در آخر هفته با کاهش شدیدی مواجه شد بطوریکه تنها در یک روز ۱۰۴۳ واحد ریزش داشت. در طی هفته نیز با کاهش ۱۰۳۰ واحدی، شاخص کل بازار سرمایه در انتهای هفته به ۶۳۴۶۷ واحد رسید.

** باید‌ها و نباید‌های راه‌اندازی بورس مسکن هم موضوع دیگری بود که در این هفته اظهار نظرهای مختلفی پیرامون آن مطرح شد.  کسانی که شاید راه‌اندازی این بورس را به ضرر خود و منفعتشان می‌دانند از راه اندازی این بازار نگران بودند. اما نباید از این حقیقت چشم پوشید که راه اندازی بورس مسکن می‌تواند موجب شفافیت بازار و کوتاه شدن دست دلالان شود و در حالی که بازار مسکن مدت‌هاست در رکود کامل به سر می‌برد این بورس می‌تواند شرایط این روزها را تکان دهد و از حالت رکودی خارج نماید.

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین