کد خبر: DT-26930
تعداد بازدید: 160بازدید
تاریخ انتشار: ۲۸ شهریور ۱۳۹۴
<div class="subtitle">وقتی جوی ها و کانال ها توسط کارگران شهرداری لایروبی و نظافت می شود «همه چیز» از آن بیرون می آید؛ از جمله انواع قوطی های نوشيدني، بطري هاي آشاميدني، انواع بشكه هاي فلزي و پلاستيكي، شن و ماسه، بلوك و سيمان، نخاله های ساختمانی، لاستيك تريلي، لاستيك خودرو سواري، انواع ميوه جات، حتی مبل و سر گاو ذبح شده!</div>
شهرداري مركز استان همه روزه بيش از ۸ تن انواع زباله و پسماند را از درون جویهای آب و کانالهای شهری بیرون می کشد.

به گزارش سوک ؛ این در حالی است که اصولا جوی های آب برای هدایت آبهای سطحی از کوچه ها و خیابانها احداث می شود، اما متاسفانه عده ای ناآگاهانه در این کانال ها انواع زباله و پسماندهای خود را رها و برای همه اهالی ایجاد مشکل می کنند.

وقتی جوی ها و کانال ها توسط کارگران شهرداری لایروبی و نظافت می شود «همه چیز» از آن بیرون می آید؛ از جمله انواع قوطی های نوشيدني، بطري هاي آشاميدني، انواع بشكه هاي فلزي و پلاستيكي، شن و ماسه، بلوك و سيمان، نخاله های ساختمانی، لاستيك تريلي، لاستيك خودرو سواري، انواع ميوه جات، حتی مبل و سر گاو ذبح شده!

این دفع نامناسب و غير اصولي پسماند توسط تعدادي از شهروندان و كاسبان بوشهري باعث بروز گرفتگي هاي زيادي در مسير حركت آب جوي هاي سطح شهر و درنتیجه آلودگی محیطی شدیدی مي شود

خانم خانه داری از اهالی خیابان عاشوری بوشهر ضمن ابراز تاسف از چنین وضعیتی گفت: «برای من هم جای سوال دارد که با وجود اینکه این همه سطل زباله در سطح شهر گذاشته شده، چرا باز هم عده ای آشغالها و زباله های خودشان را در جوی های آب می ریزند. متاسفانه بعضی از همسایه ها و اهالی محل رعایت نمی کنند و  ما هم در عذابیم. شوهر من با اینکه عمل باز قلب کرده است نمی تواند جمع شدن زباله ها را تحمل کند، برای همین شبها خودش جارو دستی برمی دارد و زباله های همان روز را از مسیر جوی جمع می کند و در کیسه زباله می ریزد.»

 این خانم شهروند در حالی که کیسه خرید روزانه خودش را که پر از میوه و سبزی است به خبرنگارما نشان می دهد می گوید: «نیمی از محتویات این کیسه نایلونی دور ریختنی است. حالا شما تصور کنید این حجم زباله وارد جوی آب شود، مسلم است که جوی آب گرفته می شود و بعد از دو سه روز تبدیل به لجن شده و باعث بیماری می شود.»

کارشناسان بهداشت محیط در آستانه بازگشایی فصل مدارس هشدار می دهند که آلودگی محیطی در آغاز پاییز می تواند کودکان را به راحتی بیمار کرده و با تغییر آب و هوای فصلی به انواع سرماخوردگیها و بیماری های تنفسی و پوستی دچار کند .

خبرنگار روابط عمومی شهرداری جهت پیگیری این معضل به خیابان طالقانی بوشهر که این وضعیت بیشتر دیده می شود مراجعه کرد و با یکی از تعمیرکاران خودرو به گفتگو پرداخت.

مرد مسن که خود را محسن خلفی معرفی می کند می گوید: «باور کنید چندین بار با کسبه و مغازه داران در این باره بحث کردم. یکی از همکاران عادت دارد روغن سوخته و لنت و جعبه و کارتن لوازم یدکی را در جوی آب می ریزد . این کار ایشان باعث می شود که مسیر حرکت آب بسته شده و در گرمای تابستان وضع بدی برای همه کسبه این خیابان درست کند. زمستان هم که می شود و بارندگی می آید کانالها سر می روند و خیابان پر از زباله می شود»

خلفی با اشاره به این مطلب که تلاش می کند زباله هایش را در کیسه نایلون یا کارتن جمع کرده و در پایان هر روز در سطلهای زباله بزرگی که سرخیابان گذاشته شده بیندازد .

شهرداري بوشهر برای رفع این مشکل اقداماتی صورت داده که از آن جمله افزایش تعداد سطل های زباله در سطح شهر است، طوری که براساس اعلام سازمان مدیریت پسماند، بيش از ۱۲۰۰مخزن زباله ۲۰۰ ليتري در ورودي اكثر معابر شهر بوشهر مستقر شده است.

اما آنچه که گام اصلی برای حل این معضل است، همکاری و مشارکت شهروندان در پاکیزگی و حفظ بهداشت محیط شهر بوشهر است که آراستگی و زیبایی اش به عنوان شهری نوین یک هدف همگانی است.

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین