کد خبر: DT-42694
تعداد بازدید: 101بازدید
تاریخ انتشار: ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۵
وی افزود: براساس مصوبه شورای آموزش و پرورش استان بوشهر از محل اعتبارهای دو درصد نفت و ارزش افزوده و حق آلایندگی نیز 300 میلیون تومان در مرحله اول برای پرداخت حق التدریس مربیان كنكور و مشاوران پرداخت شده است.
مدیرکل آموزش و پرورش استان امروز در حالی خبرنگاران را به یک نشست مطبوعاتی به مناسبت هفته معلم به خانه معلم دعوت کرد که خبرنگاران ترجیح دادند به پاسداشت حرمت این روز کمتر وارد فضای چالشی شوند.

به گزارش سوک ؛ نکته در خور توجه در این نشست رسانه ای این بود که بر خلاف نشست های رسانه ای اغلب مدیران دستگاه های اجرایی که معمولا سعی می کنند با ارائه یک سری امارهایی که در اصالت آن معمولا تردید وجود دارد کمتر به بیان مشکلات مجموعه خود بپردازنند اما کرمی ترجیح داد که خود به شکل شفاف مشکلات موجود در آموزش و پرورش استان را اعلام کند شاید که از این مسیر دادرسی برای این مجموعه دارای کرامت پیدا شود.

شاید برای اولیایی که انتظار دارند در این فصلی که رو به گرمی می رود دستگاه های خنک کننده مانند کولر های گازی فضای مناسبی را در اختیار دانش آموزان قرار دهند متوجه این نکته نشده باشند که هم اکنون مدارس استان قریب به چهار میلیارد و پانصد میلیون تومان فقط به شرکت توزیع برق بدهکار هستند و به دلیل نداشتن بودجه مناسب هر لحظه امکان افزایش آن دور از ذهن نمی باشد .

البته این تنها خبری نبود که امروز مدیرکل آموزش و پرورش در اختیار رسانه ها گذاشت بلکه از درخواست انتقالی ۷۵ درصدی معلمان شاغل در عسلویه نیز رونمایی کرد که بدلیل مشکلاتی در زمینه تهیه مسکن آموزش و پرورش استان را دجار چالشی بزرگ در طی سال های گذشته بدین سوء کرده است .

هر چند برای هر دو مشکل موجود ، کرمی با ارائه راهکارهایی رفع این مشکلات را غیرقابل حل ندانست و از پیگیری هایی حکایت کرد که می تواند حتی در کوتاه مدت نیز دغدغه جدی در این زمینه را مدیریت کند .

ناصر کرمی ؛ مدیرکل آموزش و پرورش استان

* برای رفع مشکل بدهی ۴ میلیارد و پانصد میلیون تومانی مدارس به شركت توزیع نیروی برق پس از رایزنی های انجام شده ،قرار است وزارت نیرو و سازمان انرژی اتمی توافق كنند تا از محل مطالبات نیروگاه اتمی از وزارت نیرو، این بدهی پرداخت شود.راه حل پیشنهادی این است که با توجه به طلبی۵۰۰ میلیارد تومانی نیروگاه اتمی از وزارت نیرو ،قرار است بخشی از بدهی مدارس از این طریق پرداخت شود.

* قبل از سال ۹۲ با توافق وزارت نیرو مدرسه ها نیازی نبود پول برق را پرداخت كنند اما از اواخر سال ۹۲ با لغو این مصوبه مدرسه ها با انبوهی از بدهی بابت پول برق روبه رو شدند.

*تاكنون ۶۰۰ میلیارد ریال از مطالبات مختلف فرهنگیان استان بوشهر پرداخت‌ نشده كه بیشترین مبلغ مربوط به پاداش پایان خدمت فرهنگیان در سال ۹۴ است. آموزش و پرورش استان بوشهر تاكنون ۸۸ درصد پاداش فرهنگیان در سال ۹۳ را پرداخت و تا پایان هفته نیز حق التدریس رسمی شاغلان و پنج ماه حقوق نیروهای پیش دبستانی را نیز پرداخت می كند.

*حقوق ۴۴۲نفر از بازنشستگان سال ۹۴ برقرار شده و اضافه كار نیروهای اداری ۱۱ ماه پرداخت شده و تنها یك ماه دیگر باقی مانده است.

*یكی از اولویت‌های آموزش‌ و پرورش در سند تحول بنیادین سواد رسانه‌ای است كه در این راستا امسال در پایه دهم كتاب ‘سواد رسانه‌ای’ با هدف آشنایی دانش آموزان به ‌صورت رسمی با نقش و جایگاه رسانه‌ها ارائه می شود.استراتژی ما در آموزش‌ و پرورش، همراهی با رسانه‌هاست و خواهان پرسشگری و روشنگری اصحاب رسانه هستیم.

*در معاونت پرورشی ؛ برگزاری مسابقه های فرهنگی وهنری با حضور ۵۴ هزار دانش‌آموز، برگزاری مراسم تقدیر از ۱۱۰ دانش‌آموز قرآنی، فرهنگی و تشكیل یكهزار و ۴۰۹ شورای دانش‌آموزی از جمله برنامه های این معاونت است.

*در معاونت تربیت‌بدنی و سلامت ؛ اجرای طرح آهن یاری برای ۳۵ هزار دانش‌آموز دختر مقطع ابتدایی، اجرای طرح ویتامین D برای ۲۷ هزار دانش‌آموز دختر مقطع متوسطه و اجرای طرح حیات پویا در ۴۰ درصد مدارس استان از جمله اقدامات این معاونت است.

*در معاونت آموزش متوسطه ؛ برگزاری جشنواره نوجوان خوارزمی درپنج رشته، مسابقات علمی و كاربردی در هنرستان‌ها با حضور ۵۵۷ هنرجو، توزیع ۱۰ هزار جلد كتاب‌های كمك‌درسی و شش هزار و ۵۰۰ نمونه سئوالهای كنكور، برگزاری كلاس‌های كنكور برای دانش‌آموزان پیش‌دانشگاهی با همكاری مدیركل شهری و روستایی استانداری و با تأكید استاندار بخشی از اقدامات معاونت آموزش متوسطه بوده است.

* دو هزار و ۵۴۰ دانش‌آموز در ۲۹۱ كلاس‌‎ آمادگی كنكور در استان بوشهر شركت كردند و ۲۴۲ جلسه مشاوره روش‌های مطالعه و تست‌زنی نیز برگزار شد.

* براساس مصوبه شورای آموزش و پرورش استان بوشهر از محل اعتبارهای دو درصد نفت و ارزش افزوده و حق آلایندگی نیز ۳۰۰ میلیون تومان در مرحله اول برای پرداخت حق التدریس مربیان كنكور و مشاوران پرداخت شده است.

*در معاونت پژوهش ؛ برگزاری دوره ضمن خدمت برای ۶۰۰نفر از معلمانی كه امسال به كار گرفته می‌ شوند از جمله اقدامات در این حوزه بوده است.

* در معاونت پشتیبانی ؛ جذب ۵۷۹ نیروی حق‌التدریسی پیش‌دبستانی، صدور حكمهای رتبه‌بندی معلمان در مهر۹۴ به تعداد ۱۱ هزار نفر، جذب ۷۷ سرباز معلم در سال تحصیلی جدید، استخدام ۶۹ نفر از طریق آزمون وزارت آموزش‌ وپرورش انجام شده است.

* ۷۵ درصد معلمان متقاضی انتقال از عسلویه غیربومی هستند و به دلیل مشكل مسكن معلمان غیربومی اصرار بر انتقال دارند این در حالی است که وضعیت اسکان معلمان غیربومی در عسلویه مناسب نیست و از حدود ۱۲ سال پیش تاکنون وجود داشته است. در ابتدا مشکل کمبود معلم در عسلویه با سرباز معلم حل شد و کمبودهای معلمان نیز با به‌کارگیری معلمان غیربومی حل شد ولی امروز بسیاری از این معلمان به علت وضعیت این شهرستان متقاضی انتقالی هستند.برخی از افرادی که در آموزش و پرورش شهرستان عسلویه مشغل به کار شدند، این امید را داشتند که کار استخدام آنها در عسلویه انجام شود و سپس به مناطق خود منتقل شوند.

* برای حل این مشکل باید ۷۵ درصد معلمان این شهرستان از طریق نیروهای بومی تامین شود که سهمیه خاصی در دانشگاه فرهنگیان بوشهر به این مناطق اختصاص یافته است. برای سال جدید وضعیت معلمان عسلویه با انجام اقدامات مناسب از جمله جذب نیروهای بومی، به کارگیری نیروهای پیش‌دبتستانی در مدارس ابتدایی و جذب نیروهای جدید حل می‌شود.

* مشکلاتی از این نوع در بخش‌های ارم، بوشکان و خارگ نیز وجود دارد و  باید افراد بومی این مناطق در دانشگاه فرهنگیان جذب شده و جایگزین شوند. امسال ۳۵ نفر نیروی بومی عسلویه از دانشگاه فرهنگیان فارغ‌التحصیل می‌ شوند و بیش از ۲۳۰ نفر نیز فارغ‌ التحصیل دانشگاه فرهنگیان با سهمیه استانی جذب شدند.

* در سال تحصیلی جاری در پخش فرهنگی و پرورش برنامه‌های خوبی همچون برگزاری مسابقات قرآنی با حضور ۶۰ هزار نفر، برگزاری جشنواره فرهنگی هنری با ۵۴ هزار نفر، فراخوان پرسش مهر با ۱۵ هزار دانش‌آموز و فرهنگی و تشکیل هزار و ۴۰۰ شورای دانش‌آموزی در مدارس استان داشته‌ایم.

* اجرای طرح آهن‌یاری با حضور ۳۵ هزار دانش‌آموز خبر در مدارس دخترانه استان انجام می شود و طرح حیاط پویا نیز در ۴۰ درصد مدارس استان بوشهر اجرا شده است. جشنواره نوجوان خوارزمی در پنج رشته برگزار شده است و مسابقات علمی و کاربردی نیز از دیگر برنامه‌های ما در سال تحصیلی جاری بوده است.

*در هفته معلم نیز برنامه‌های مختلفی در سطح استان داریم که می‌توان به سخنرانی در نماز جمعه، تجلیل از معلمان برتر شهرستان‌ها و مناطق، برنامه پیاده‌روی، تقدیر از پیشکسوتان فرهنگی، غبارروبی قبور شهدا، دیدار با خانواده شهدا، تجلیل از خانواده‌های فرهنگیان و تجلیل از مولفان فرهنگی اشاره کرد.

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین