کد خبر: DT-47915
تعداد بازدید: 146بازدید
تاریخ انتشار: ۴ شهریور ۱۳۹۵
در همایش تجلی اخلاص و تجلیل از خادمان شهدا در کاروان های راهیان نور که باحضور سردار فضلی رییس موسسه راهیان نور کشور، استاندار، سرداران سپاه و خانواده های شهدا در بوشهر برگزار شد از امام جمعه شهر اهرم حجت الاسلام راستگو بعنوان خادم الشهدا تجلیل شد.

در همایش تجلی اخلاص و تجلیل از خادمان شهدا در کاروان های راهیان نور که باحضور سردار فضلی رییس موسسه راهیان نور کشور، استاندار، سرداران سپاه و خانواده های شهدا در بوشهر برگزار شد از امام جمعه شهر اهرم حجت الاسلام راستگو بعنوان خادم الشهدا تجلیل شد و تنها امام جمعه استان بود که در همایش تجلی اخلاص و تجلیل از خادمان شهدا در کاروان های راهیان نور تقدیر شد.

در واقع سابقه راهيان نور به همان سال های ابتدايی جنگ بازمی گردد، پس از آزادسازی اولين سرزمين های اشغالی در شمال خوزستان ، از سال ۱۳۶۱ ، عده ای به بازديد از جبهه های جنگ شتافتند. بيشتر اين مسافران ، خانواده های شهدا به شمار می رفتند.

آنها دوست داشتند با حضور در اين مناطق، ياد و خاطره شهيدشان را گرامی دارند، سياست مردان و مديران ارشد نظام و نمايندگان مجلس نيز از ديگر مسافران راهيان نور در سال های دفاع مقدس بودند.

آنها در قالب کاروان های کوچک، از جبهه ها بازديد کرده و از نزديک با رزمندگان ديدار می کردند، نويسندگان ، هنرمندان و بازاريانی که در پشت جبهه همواره يار و ياور رزمندگان بودند نيز در سالهای دفاع مقدس به جبهه ها سفر می کردند و مدت کوتاهی را در سنگرها و سوله ها ، در کنار رزمندگان می گذراندند.

اين حضور، هيچ گاه در زمان جنگ دامنه گسترده ای نيافت. چرا که مراقبت از جان بازديدکنندگان در بيشتر جبهه های جنگ ، کاری دشوار و شايد محال بود.

تنها رزمندگان و فرماندهان دوران جنگ بودند که هر ازگاهی با سماجت ، محدوديت های تردد در اين مناطق را ناديده گرفته و به بازديد جبهه های جنگ می رفتند. اما پس از مدت اندکی ، سازمان های فرهنگی سپاه پاسداران ، ارتش و نيروهای مسلح نيز وارد ميدان شدند و با روی باز به رونق يافتن راهيان نور کمک بسياری کردند.

پس از سال ۱۳۷۶ بسیج دانشجویی از ظرفیت های اردوهای راهیان نور استفاده کرد و اعزام کاروان های دانشجویی شروع شد و سپس بسیج محلات نیز شروع به اعزام کاروان هایی نمودند. سفر مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای در تاریخ ۸/۱/۷۸ به یادمان شلمچه و حضور در میان زائران راهیان نور باعث شد توجه ویژه ای به موضوع راهیان نور در نیروهای مسلح بوجود آید، همچنین استقبال مردم از راهیان نور نیزگسترده تر شد. بطوری که در تاریخ ۱۲/۱۲/۷۸ دستورالعملی مبنی بر تشکیل ستاد هماهنگی راهیان نور با مسئولیت و ریاست بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس از سوی ستاد کل نیروهای مسلح ابلاغ گردید در این دستور العمل به ۲۱ محل جهت بازدید کاروان های راهیان نور اشاره شده است.

 

در سال ۱۳۷۹ اولین برنامه های رزم شب در پادگان میشداغ توسط ارتش اجرا شد که مورد استقبال چشمگیر زائران قرار گرفت همچنین ارتش با در اختیار قرار دادن سه پادگان برای اسکان زائران کمک بزرگی به گسترش راهیان نور نمود.

حضور مجدد مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای در تاریخ ۹/۱/۸۱ در میان زائران راهیان نور و حضور در یادمان دوکوهه نشان از تاکید ویژه ایشان بر گسترش و توسعه راهیان نور داشت.با رشد چشمگیر حضور ملت شهیدپرور در این مناطق مقدس، وجود تشکیلاتی برای ساماندهی،نظام بخشی ، هدایت و نظارت و پشتیبانی از این حماسه عظیم ضروری به نظر می رسید که در سال ۱۳۸۴ و با ابلاغ رهبر فرزانه انقلاب در قالب اساسنامه بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس ستاد مرکزی راهیان نور ماموریت خود را از سر گرفت .به همین منظور ستاد مرکزی راهیان نور با هدف ساماندهی به وضعیت راهیان نور در سال ۱۳۸۳ ذیل ساختار بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس تعریف و در سال ۱۳۸۴ ستاد مرکزی راهیان نور تأسیس شد و ریاست ستاد مرکزی راهیان نور به عهده سردار ،ریاست بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس قرار گرفت و برادر بسیجی حاج حسین یکتا به عنوان دبیر ستاد مرکزی انتخاب شد. ستاد مرکزی با در اختیار گرفتن ساختمان فعلی و منابع انسانی و منابع مالی به حرکت فرهنگی راهیان نور شتاب بیشتری داد.

images

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


انتشار یافته: 1 دیدگاه
در انتظار بررسی: 0
رهنما
|
Iran, Islamic Republic of
|
۵ شهریور ۱۳۹۵ در ۱۲:۴۳ ق.ظ
احسنت بر امام جمعه محترم ومردمی شهر اهرم
نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین