کد خبر: DT-36775
تعداد بازدید: 27بازدید
تاریخ انتشار: ۸ بهمن ۱۳۹۴
رویترز در گزارشی مدعی شد کاخ سفید برای تبادل زندانیان، از اتهام ۱۰ میلیون دلاری یک زندانی ایرانی چشم پوشی کرد.
رویترز در گزارشی مدعی شد کاخ سفید برای پیش بردن ماجرای تبادل زندانیان با ایران مجبور شد از اتهام ۱۰ میلیون دلاری یک زندانی ایرانی که درقبال انجام یک پروژه پرتاب ماهواره‌ای مخابراتی از تهران دریافت کرده بود، صرف نظر کند.
“نادر مدانلو،” یکی از زندانیان ایرانی که در آمریکا بازداشت شده و اخیراً‌ در تبادل زندانیان ایران و آمریکا آزاد شد، متهم شده بود که سال ۲۰۰۵ (۱۳۸۴) در یک پروژه پرتاب ماهواره‌ای مخابراتی از پایگاهی در روسیه به فضا، به تهران کمک و در ازای آن ۱۰ میلیون دلار دریافت کرده است.
رویترز مدعی شد دولت آمریکا به منظور شیرین‌تر کردن توافق تبادل زندانیان ایران و آمریکا، از اتهام طرح شده علیه مدانلو مبنی بر آنکه ۱۰ میلیون دلار دریافت کرده است، صرف نظر کرد.
این ادعای دریافت ۱۰ میلیون دلار در حالی مطرح شده است که پیش از این، “لوسیوس اوتلاو،” وکیل مدانلو، گفته بود ایران نیاز به یک فرد واسطه ندارد که آن را به روسیه مرتبط کند و برای این کار هم ۱۰ میلیون دلار بپردازد؛ بلکه این دو کشور می‌توانند به‌طور مستقیم با هم گفت‌وگو کنند.
با این وجود، یکی از سخنگویان وزارت دادگستری آمریکا حاضر نشد در این باره اظهارنظر کند. مدانلو اعلام کرده بود که این ۱۰ میلیون دلار وامی از یک شرکت سوئیسی برای یک توافق ارتباطات بوده است.
در تبادل زندانیان ایران و آمریکا، پنج نفر از زندانیان دو تابعیتی آمریکا که در ایران بازداشت بودند همزمان با آزادی ۷ زندانی ایرانی که در آمریکا بازداشت بودند، آزاد شدند.
مدانلو در اولین مصاحبه‌ خود با رویترز از زمانیکه آزاد شده است، درباره صرف نظر دولت آمریکا از چنین اتهامی گفت: خیلی متأسفم که مجبورم از حق خود برای درخواست تجدیدنظر بگذرم. اگر آنها به نظام قضاوت خود ایمان دارند، پس چرا مرا از آن محروم می کنند؟ بگذارید ثابت کنند که من اشتباه می‌کنم.
انتهای پیام/
برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین