کد خبر: DT-43804
تعداد بازدید: 113بازدید
تاریخ انتشار: ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۵
منابع آگاه، دلیل استعفای یعلون را اختلافات اخیر وی با نتانیاهو اعلام کرده‌اند.
موشه یعلون – وزیر جنگ رژیم صهیونیستی – صبح امروز در پی بالا گرفتن اختلافات با نخست‌وزیر این رژیم از سمت خود استعفا داد. به گزارش رویترز، وی در صفحات شخصی خود در فیس‌بوک و توییتر اعلام کرد که به دلیل از دست دادن اعتماد خود نسبت به بنیامین نتانیاهو – نخست وزیر رژیم صهیونیستی – از کابینه و پارلمان این رژیم و همچنین از کلیه فعالیت‌های سیاسی خود در حزب حاکم لیکود کناره‌گیری کرده است.
منابع آگاه، دلیل استعفای یعلون را اختلافات اخیر وی با نتانیاهو اعلام کرده‌اند. به نوشته نیویورک تایمز، چندی پیش ژنرال «یائیر گولان» – جانشین رئیس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی – رفتار این رژیم در اراضی اشغالی فلسطین را با دوره حکومت نازی‌ها در آلمان مقایسه کرد و همین اظهارنظر موجی از انتقادها را علیه او از سوی محافل سیاسی رژیم صهیونیستی به همراه داشت. یعلون در حمایت از او عنوان کرد فرماندهان نظامی ارشد رژیم صهیونیستی باید در بیان عقاید خود آزاد باشند؛ اما این اعلام حمایت او از گولان مورد انتقاد تند نتانیاهو قرار گرفت. نتانیاهو معتقد است فرماندهان نظامی نباید علنا در مورد مسائل سیاسی این رژیم اظهارنظر کنند.
پس از این ماجرا، در اوایل ماه جاری میلادی، انتشار فیلم کوتاهی از شلیک مرگبار یک نظامی صهیونیست به یک مجروح فلسطینی در کرانه باختری بار دیگر یعلون و نتانیاهو را در مقابل یکدیگر قرار داد. در حالیکه رسانه‌ها و افکار عمومی رژیم صهیونیستی خواستار بخشش نظامی یادشده بودند، یعلون بلافاصله پس از انتشار این فیلم، خواستار محاکمه وی شد که این مسئله مجددا نارضایتی نتانیاهو را از عملکرد وی به همراه داشت.
اما به نوشته رسانه‌های رژیم صهیونیستی، آنچه که در ادامه این اختلافات باعث استعفای ناگهانی یعلون شده است، مذاکرات هفته اخیر نتانیاهو با حزب راستگرای افراطی “اسرائیل بیتنو” (اسرائیل خانه ما) برای پیوستن به کابینه ائتلافی وی است. گفته می‌شود نتانیاهو در مذاکرات خود با این حزب، پست وزارت جنگ را به «آویگدور لیبرمن» – رهبر آن – پیشنهاد داده و همین موضوع باعث قطعیت یافتن جدایی یعلون از کابینه و پارلمان این رژیم شده است.
لیبرمن ۵۷ ساله که هنوز حزب او رسما با کابینه نتانیاهو وارد ائتلاف نشده است، بر خلاف یعلون از هیچ تجربه نظامی برخوردار نیست و عمده شهرت او به دلیل اظهارات تند و موضعگیری‌های افراطی او علیه فلسطینیان است. وی یکی از افراطی‌ترین و در عین حال منفعت‌طلب‌ترین سیاستمداران رژیم صهیونیستی به شمار می‌رود که در طول دهه اخیر بارها با قبول پست‌های وزارتی کابینه رژیم صهیونیستی، از رقیب سرسخت نتانیاهو به متحد نزدیک او تبدیل شده است.
دلیل دعوت نتانیاهو از حزب اسرائیل بیتنو، شکننده بودن ائتلاف وی در پارلمان این رژیم است. کابینه ائتلافی نتانیاهو در حال حاضر ۶۱ کرسی از مجموع ۱۲۰ کرسی کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) را در اختیار دارد که با خروج یعلون از پارلمان، کابینه نتانیاهو همین برتری حداقلی را نیز از دست خواهد داد.
نتانیاهو در حالی تصمیم به جایگزینی یعلون با لیبرمن گرفته است که طبق یک نظرسنجی که روز گذشته (پنجشنبه) از شبکه ۱۰ تلویزیون رژیم صهیونیستی پخش شد، ۵۱ درصد صهیونیست‌های ساکن سرزمینهای اشغالی همچنان یعلون را بهترین گزینه برای پست وزارت جنگ این رژیم می‌دانند؛ درحالیکه لیبرمن در این نظرسنجی تنها از حمایت ۲۷ درصد صهیونیستها برخوردار شد.
نتانیاهو با مذاکره با حزب افراطی اسرائیل بیتنو در آستانه تشکیل راستگراترین کابینه در تاریخ این رژیم قرار گرفته است. حزب اسرائیل بیتنو تنها ۵ کرسی در پارلمان رژیم صهیونیستی دارد؛ اما افزوده شدن همین تعداد کرسی نیز برای ائتلاف شکننده نتانیاهو از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است.
نویسنده: مهدی حاجت‌پور
برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین