کد خبر: DT-21263
تعداد بازدید: 85بازدید
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۴
<span class="intro-text">برنامه‌های قرآنی در ماه مبارک رمضان دارای جایگاه ویژه‌ای است و استان بوشهر نیز به عنوان یکی از استان‌های برتر قرآنی کشور، در این زمینه برنامه‌ها و آئین‌های مختلفی دارد.</span>

در آخرین روزهای ماه شعبان هستیم و ساعاتی بیشتر به آغاز ماه مبارک رمضان نمانده و مسلمانان خود را آماده حضور در مهمانی خدا می‌کنند تا شاید در فرصت اندک این ماه بتوانند توشه بیشتری برای آخرتشان بردارند.

در مورد برکات ماه مبارک رمضان، آیات و روایت زیادی وجود دارد؛ حضرت محمد(ص) در مورد این ماه مبارک می‌فرمایند: ماه رمضان، ماه خداست و آن ماهى است كه خداوند در آن حسنات را مى‌افزايد و گناهان را پاك مى‌كند و آن ماه بركت است.

ماه رمضان را ماه قرآن می‌دانند و در این زمینه نیز روایات و احادیث متعددی ذکر شده است؛ امام رضا(ع) می‌فرمایند: هر كس در ماه رمضان يك آيه از كتاب خدا را قرائت كند مثل اين است كه در ماه‌هاى ديگر تمام قرآن را بخواند.(فضائل الاشهر الثلاثه ص ۹۷ ، ح ۸۲ – بحار الانوار(ط-بیروت) ج ۹۳، ص ۳۴۱)

هر چند که خواندن قرآن در همه ماه‌ها دارای ارزش و برکت فراوانی است ولی در ماه مبارک رمضان توصیه بسیار زیادی بر این موضوع شده است؛ به همین منظور برنامه‌های مختلفی بدین مناسبت در نقاط مختلف برگزار می‌شود و در استان بوشهر نیز همواره در این ماه شاهد اجرای برنامه‌های مختلف قرآنی هستیم.

مقابله؛ سنت دیرینه قرآن خوانی در استان بوشهر

مفسر قرآن و استاد دانشگاه‌های استان بوشهر در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: هر ساله در ماه مبارک رمضان مردم استان بوشهر برنامه‌های مختلفی را در شهرها و روستاها برگزار می‌کنند که برگزاری برنامه‌های قرآنی از مهمترین برنامه‌ها است.

دکتر عبدالله رضایی ادامه داد: یکی از برنامه‌های سنتی قرآن‌خوانی در استان بوشهر، «مقابله» است که دارای قدمتی چندین ساله است و امروزه نیز با همان شور برگزار می‌شود.

وی اضافه کرد: آئین مقابله در مساجد و یا منزل برخی از افراد برگزار می‌شود و در این برنامه‌ها معمولا هر شب یک جزء از قرآن قرائت می‌شود که افراد حاضر در خواندن این یک جزء مشارکت می‌کنند.

http://media.mehrnews.com/old/Original/1392/05/09/IMG03183309.jpg

نویسنده کتاب «تاثیر قرآن و حدیث در ادب فارسی» افزود: معمولا در مجالس قرآنی مقابله، افراد به صورت حلقوی دور هم جمع می‌شوند و قرائت قرآنی از یک نفر آغاز می‌شود و به ترتیب نشستن افراد، ادامه می‌یابد تا به نفر آخر برسد.

وی بیان داشت: افرادی که تسلط بیشتری بر قرائت قرآن دارند، در هنگامی که کلمه‌ای به اشتباه قرائت شود، قرائت را قطع می‌کنند و از قاری می‌خواهند که اشتباه خود را تصحیح کند و در صورتی که در چند بار تکرار، فرد نتواند کلمه یا آیه را صحیح بخواند، نحوه خواندن صحیح را به او آموزش می‌دهند.

رضائی گفت: در برخی از مجالس مقابله، تفسیر قرآن نیز انجام می شود و افرادی که به تفسیر قرآن مسلط هستند، در مورد آیات قرائت شده، توضیحاتی را به حاضرین در محفل قرآنی ارائه می‌کنند.

وی با بیان اینکه در سال‌های اخیر شاهد افزایش تعداد مجالس مقابله در سطح شهرها و روستاهای استان هستیم، اضافه کرد: حضور چشمگیر جوانان را در این برنامه‌ها شاهد هستیم که بیانگر توجه ویژه جوانان به قرآن است.

برگزاری آئین ترتیل‌خوانی در سراسر استان بوشهر

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان بوشهر در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: برنامه‌ریزی مناسبی برای اجرای برنامه‌های قرآن‌خوانی در استان بوشهر صورت گرفته است و این برنامه‌ها در شهرها و روستاهای مختلف استان برگزار می‌شود.

حجت‌الاسلام عبدالرضا سروستانی ادامه داد: برگزاری آئین ترتیل‌خوانی یکی از برنامه‌های مهم ما است که در موسسات قرآنی و مساجد همه شهرستان‌های استان و با حضور مربیان قرآنی برگزار خواهد شد.

وی همچنین از برگزاری برنامه‌های محفل انس با قرآن کریم و صحیح خوانی قرآن در نقاط مختلف استان خبر داد و بیان داشت: صحیح‌خوانی قرآن را به صورت جدی و با استفاده از مربیان قرآنی اجرا می‌کنیم.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان بوشهر از حضور ۱۳ هزار نفر در دوره‌های آموزش قرآن کریم در ماه مبارک رمضان خبر داد و اضافه کرد: موسسات قرآنی استان بوشهر به تجهیزات لازم مجهز می‌شوند تا شاهد اجرای برنامه‌ها با کیفیت مناسبی باشیم.

وی همچنین از رفع مشکلات و نیازهای سخت افزاری موسسات دارالقرآن استان بوشهر خبر داد و گفت: استان بوشهر در ارزیابی کشوری در بعد قرآن‌آموزی از استان‌های برتر کشور است.

حجت‌الاسلام سروستانی به فعالیت ۲۳۰ موسسه و مرکز قرآنی در استان بوشهر اشاره کرد و افزود: به منظور ترویج و توسعه برنامه‌های قرآنی در سطح روستاهای استان نیز برنامه‌ریزی خوبی صورت گرفته است.

حمایت ویژه از برنامه‌های قرآنی استان بوشهر

استاندار بوشهر در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: برنامه‌های قرآنی را به خوبی حمایت خواهیم کرد و ترویج برنامه‌های قرآنی در ماه مبارک رمضان را به عنوان یک اولویت مهم در دستور کار داریم.

مصطفی سالاری اضافه کرد: در برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای ماه مبارک رمضان نیز تاکید ویژه‌ای بر حضور مسئولان در این برنامه‌ها و همچنین تلاش برای توسعه برنامه‌های قرآنی داشته‌ایم.

وی به تاثیرگذاری بالای برنامه‌های قرآنی در جامعه اشاره کرد و بیان داشت: باید در استان بوشهر برنامه‌ریزی مناسبی صورت بگیرد تا شاهد توسعه برنامه‌های قرآنی و حضور هر چه بیشتر مردم در این مراسمات باشیم.

استاندار بوشهر ادامه داد: اجرای برنامه‌های آموزشی مفاهیم قرآن می‌تواند نقش مهمی در رشد و کمال انسان‌ها داشته باشد و موسسات و فعالان عرصه قرآنی نیز باید در این زمینه گام بردارند.

 

 

 

 

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین