کد خبر: DT-35883
تعداد بازدید: 120بازدید
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۴
روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.
کیهان

متانت مردم زنجیره‌ای‌ها را شوکه کرد

بی‌اعتنایی مردم به هیجان‌آفرینی نشریات زنجیره‌ای – که حتی با دعوت به جشن و پایکوبی همراه بود- موجب توجیهات عجیب و غریب در یکی از این روزنامه‌ها شد.

روزنامه آفتاب یزد در مقاله‌ای با عنوان «چرا مردم شادی نکردند؟» نوشت: پس از آن که برجام به مرحله اجرا درآمد شاید برخی تصور می‌نمودند مجدداً همانند گذشته مردم به خیابان‌ها می‌آیند و شادی می‌کنند. اما به دلایلی اینگونه نشد. موضوع چند روزی است که دستمایه دلواپسان برای طرح مطالب توهمی و خیالی شده است و حتی برخی رسانه‌های معتبر غربی نیز نسبت به موضوع فوق واکنش نشان داده و از این واقعه تعجب نموده‌اند.

این روزنامه بدون اینکه به فراخوان‌های جشن اشاره کند می‌افزاید: واقعیت آن است مردم کشورمان در تنگناهای شدید اقتصادی قرار دارند و به این راحتی‌ها لبخند بر لبانشان نمی‌آید. اگرچه اجرایی شدن برجام خوش یمن است و شادی آفرین اما به تنهایی کافی نیست. قطعاً اگر وضعیت معیشتی مردم اینگونه نبود و این چنین سفره‌های‌شان در دولت قبل کوچک و کوچک‌تر نمی‌شد خیلی ساده‌تر و با هر بهانه ریز و درشتی به شادی می‌پرداختند.

در ادامه این مقاله با نافذ دانستن تحلیل‌های منتقدان آمده است: نکته دیگر آن که در طول زمان امضای توافق و اجرای آن تبلیغات سنگین و شدیدی از سوی رسانه‌های تندرو علیه برجام شده و اینگونه القا می‌گشت که توافق چه اجرا شود و چه خیر در زندگی مردم هیچ تحولی رخ نمی‌دهد.

اگرچه این تبلیغات مسموم، دروغ ‌اندر دروغ بود اما به هر حال توانست بخشی از مردم را بدبین نماید. به هر حال علیرغم آنکه طی سال‌های گذشته ضریب نفوذ تلویزیون بین مردم کاهش پیدا کرده است اما همچنان این رسانه پرخرج در بخشی از مردم مؤثر است و می‌تواند آنان را تحت تأثیر خود قرار دهد.

آفتاب یزد افزود: دولت حسن روحانی در پسابرجام شرایط دشواری را پیش‌روی خود دارد. باید به گونه‌ای در اقتصاد عمل نماید که مردم در کوتاه‌ترین زمان ممکن طعم برجام را در معیشت خود بچشند.

نویسنده در ادامه توجیهات خود برای رفتار توأم با طمأنینه و متانت مردم – که افراطیون را شوکه کرده است- مدعی شد: به خاطر داشته باشیم همزمان با اجرای برجام در سوی دیگر ماجرا اتفاق تلخی رخ داد و انبوهی از کاندیداهای جناح اصلاح‌طلب زیر تیغ رد صلاحیت رفتند به طوری که طبق گفته آگاهان و ناظران تنها ۳۰ اصلاح‌طلب مارک‌دار در گردونه رقابت باقی مانده‌اند. به نظر می‌رسد همین عامل می‌تواند بخش اعظم شیرینی‌های اجرای برجام را از بین ببرد.

یادآور می‌شود در چند مقطع اعلام توافق ژنو و بیانیه لوزان، توافق وین و سپس روز اجرای برجام، طیف ذوق زده مردم را دعوت به جشن و پایکوبی خیابانی کردند که از هیجان روزهای اولیه، کمترین نشانه‌ای در روز اجرا باقی نمانده بود. همین متانت و عقلانیت مردم و عدم همراهی باعث شوک و نگرانی شدید در طیف مذکور شده است.

تصمیمات متناقض برای مدیریت آلودگی هوا

یک روزنامه اصلاح‌طلب تصمیمات مدیریت آلودگی هوا را متناقض و مشکوک توصیف کرد.

«قانون» در این زمینه نوشت: داستان آلودگی هوای این هفته تهران، داستانی عجیب و متفاوت‌تر از همه داستان‌هایی بوده که لااقل در سال‌های اخیر خوانده‌ایم. چنانکه با عبور موج‌بارشی از کشور و افزایش پایداری هوای پایتخت، پیش‌بینی برای افزایش آلاینده‌های جوی برای روزهای پایان هفته شده بود اما کمیته مواقع اضطراری آلودگی هوای تهران، بی‌آنکه از قبل خبری داده باشد، تشکیل جلسه داده و تصمیماتی اتخاذ کرد. تصمیماتی که در هفته‌های گذشته با اوج گرفتن آلودگی هوای شهر تهران نیز مشابه آن گرفته شد اما این بار در حالی که شاخص آلودگی هوای پایتخت در دو روز گذشته وضعیت ناسالم را نشان می‌داد، به یکباره تصمیم عجیب تعطیلی دو روزه مدارس همراه با محدودیت‌های ترافیکی گرفته شد تا اما و اگرهای تصمیمات عجیب کمیته مواقع اضطراری آلودگی هوای تهران بیش از پیش شود.

کمیته مواقع اضطراری آلودگی هوای تهران که همان طور که از اسمش برمی‌آید، صرفاً برای مواقع اضطراری تشکیل جلسه می‌دهد، ۳ هفته قبل و با تشدید آلودگی هوا و رسیدن آلودگی به مرز اضطرار – آنچنان که هر چشم مسلح و غیر مسلحی می‌توانست آلودگی هوا را در فاصله چند متری ببیند- تشکیل جلسه داد و تعطیلی سه روزه مدارس تهران را یک روز اعلام کرد. از سویی این کمیته زیربار تعطیلی ادارات و دانشگاه‌ها نرفت و حتی یک دقیقه هم از ساعت کار ادارات کم نکرد تا نفس کشیدن شهروندان با آبشش در روزهای آلودگی هوا، به جوک میان مردم تبدیل شود. آن زمان، رسانه‌ها اعتراض‌های بسیاری به عدم تعطیلی ادارات کردند و مسئولان کمیته مواقع اضطراری کاهش آلودگی هوا، تصمیم کارشناسی را علت عدم تعطیلی اعلام کردند.

اما تصمیمات این کمیته در روزهای آلوده چند هفته قبل علامت سؤال‌های بسیاری را ایجاد کرد که چرا در یک روز آلوده با شاخص آلایندگی ۱۵۳، بازی‌های لیگ برتر برای حفظ سلامت بازیکنان فوتبال تعطیل شد اما در همان روز کودکان به مدرسه رفتند و فردای آن روز و در شرایطی که شاخص آلودگی هوا تغییری نکرده بود، مسئولان کمیته مواقع اضطراری آلودگی هوا برگزاری بازی‌های لیگ را بلامانع اعلام کردند. حال اما پس از ۳ هفته، در حالی که هنوز آلودگی هوای شهر حداقل به طور چشمی آزار دهنده نشده بود، بار دیگر این کمیته تشکیل جلسه داده و به یکباره رأی به تعطیلی ۲ روزه مدارس ابتدایی پایتخت و مراکز پیش دبستانی آن می‌دهد!

این روزنامه با اشاره به برخی شایعات درباره علت تصمیمات اخیر با سفر آمانو مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و… می‌نویسد: ضروری است مسئولان تصمیم‌گیری در موضوع آلودگی هوا رفتاری منطقی و توأم با کار کارشناسی در موضوع آلودگی هوا داشته و با پرهیز از تصمیمات شائبه برانگیز، توجه به سلامت مردم و نجات جان آنها از چنگال آلودگی هوا را مورد اهتمام قرار دهند.

برخی محافل رسانه‌ای طی روزهای اخیر تعطیلی‌ها را مرتبط به علاقه یک جریان سیاسی برای برگزاری جشن شروع اجرای برجام- که از سوی مردم استقبال نشد- مرتبط می‌دانند.

در این ۳ سال دهمین بار است که از این خبرها می‌شنویم

یک روزنامه دولتی ضمن تهیه گزارشی تصریح کرد مردم همچنان منتظرند آثار واقعی اجرای برجام را در زندگی خود ببینند.

روزنامه شهروند از قول صاحب یک مغازه الکتریکی در خیابان لاله‌زار نوشت: من خبرها را از دیشب دنبال نکردم ولی امروز توی خیابان دیدم که خیلی‌ها درباره دیشب حرف می‌زنند. انگار دارد خبرهایی می‌شود و من خوشحالم. اگر این مذاکرات و برداشته شدن تحریم‌ها باعث ارزانی شود، خیلی خوب است.

«حامد» که ۳۶ ساله است و در خیابان لاله‌زار مغازه لوازم الکتریکی دارد اما نظرش متفاوت است: «در این سه سال این دفعه دهم است که از این خبرها اعلام می‌شود. این خبرها برای ما عادی شده است. الان اوضاع چه فرقی کرده؟ امروز دلار از دیروز هم گران‌تر شده و فعلاً می‌بینیم که این رفع تحریم‌ها اثری روی کار ما نداشته است.»

این روزنامه همچنین به نقل از یک راننده تاکسی ۵۵ ساله می‌نویسد تغییر و تحول برای بالایی‌ها خوب است یعنی از سید خندان به بالا بیشتر استفاده‌اش را آنها می‌برند.

هیجان برجام در بازار در کمتر از ۲ روز خالی شد

کاهش هیجان لغو تحریم‌ها، حافظه تاریخی معامله‌گران شاخص بورس را قرمز کرد، ریزش بورس پس از اوج‌گیری، عبور بازار از هیجان، هیجانات فروکش کرد، ارز و سکه تجدیدقوا کردند.

اینها تیتر نشریات مختلف درباره تحولات واکنش بازار ارز و سرمایه نسبت به اجرای برجام است.

روزنامه شرق در گزارشی تحت عنوان «حافظه تاریخی معامله‌گران، شاخص را قرمز کرد/ ریزش بورس پس از اوج‌گیری» نوشت: دیروز دوشنبه پس از صعودی کوتاه‌مدت که ناشی از هیجانات لغو تحریم‌ها بود. بازار بورس ریزش کرد. نوسان‌گیران بازار برای دریافت سود کوتاه مدت به فروش سهام مبادرت کردند. همچنین با توجه به حافظه تاریخی معامله‌گران که ریزش بازار پس از توافقات فروردین‌ و تیرماه را شاهد بودند. از ترس ریزش قیمت‌ها، فروش را بر نگهداری دارایی سهام خود ترجیح دادند.

این روزنامه می‌افزاید: ریزش قیمت نفت، مواد معدنی و پتروشیمی تاثیر منفی بر بورس گذاشته است. البته به نظر می‌رسد گرچه ریزش سودآوری شرکت‌ها هنوز به پایان نرسیده است. اما در مراحل پایانی قرار دارد.

روزنامه آرمان نیز ذیل تیتر «کاهش هیجان لغو تحریم‌ها» خاطر نشان کرد: در حالی که در هفته‌های اخیر بازار سرمایه رنگ سبز به خود گرفته بود و سیر صعودی را طی می‌کرد. برخی کارشناسان آن را مدلول لغو تحریم‌ها دانسته و به روند صعودی آن امیدوار بودند. از طرف دیگر، به گمان عده‌ای این رشد هیجانی بوده و نمی‌توان به آن چندان امیدوار بود حال سقوط آنی و ناگهانی شاخص‌های بورس در روز گذشته صحه بر صحبت‌های گروه دوم کارشناسان گذاشت.

روزنامه همشهری نیز گزارش داد: بازارهای مالی و سرمایه‌ای که در روز اجرای برجام واکنشی سریع به خبر لغو تحریم‌ها نشان داده بودند، از روز گذشته به تخلیه هیجان ناشی از این رویداد پرداختند و نوسانات عادی خود را دنبال کردند. با وجود این بازارهایی نظیر مسکن و خودرو که به عنوان بازارهای مقاوم با فاصله زمانی طولانی‌تری به رویدادهای سیاسی و اجتماعی واکنش نشان می‌دهند در انتظار تغییر فضای اقتصاد کلان و تاثیرپذیری از آن هستند. بازارهای سرمایه، طلا و ارز سریع‌ترین واکنش را به خبر لغو تحریم‌ها نشان دادند و به همان سرعت به شرایط عادی بازگشتند. به طوری که شاخص بورس پس از ۲ روز افزایش قابل توجه، روز گذشته کاهش ۳۰۴ واحدی را تجربه کرد.

از سوی دیگر روزنامه اعتماد ذیل تیتر «هیجانات فروکش کرد» نوشت: هیجانات در بازار سرمایه خیلی زود فروکش کرد بعد از دو روز افزایش تقاضا و سبزپوش شدن شاخص‌ها، با افت ۳۰۴ واحدی بازار سرمایه رو به سردی گرایید. اگر معاملات کد به کد و بلوکی حقوقی‌ها نبود شاخص‌ها با سرعت بیشتری هم ریزش می‌کرد. شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران در پایان معاملات دیروز با ۳۰۴ واحد افت به رقم ۶۵ هزار و ۱۱۹ واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز با کاهش ۸۶ واحدی عدد ۱۰ هزار و ۳۱۰ واحد را تجربه کرد همچنین شاخص سهام آزاد شناور با کاهش ۶۳۶ واحدی عدد ۷۱ هزار و ۹۹۸ واحد را به نمایش گذاشت.

این روزنامه در خبر دیگری مبنی بر اینکه «ارز و سکه تجدیدقوا کردند» خبر داد: بازار روز گذشته در عمده قیمت‌ها کاهشی ناچیز را تجربه کرد. این مسئله می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که هیجان ناشی از اجرایی شدن «برجام» بسیار زودتر از آنکه تصور می‌شد فروکش کرد.

اعتماد همچنین سقوط شدید قیمت نفت پس از شروع اجرای برجام را فاجعه خوانده و نوشت: رکوردشکنی به عمق فاجعه! قیمت نفت به پایین‌ترین سطح در ۱۳ سال گذشته رسید.

برجام پرهزینه بود اما شعور مردم را بالا برد

واقعیت‌های اجتماعی مهم‌تر از برجام است. مسئله این است که چرا این بار برخلاف چند توافق قبلی کسی برای ابراز جشن به خیابان نیامد؟

رجانیوز ضمن بررسی این مسئله نوشت؛ واقعیت مهم‌تری از روز اجرای برجام وجود دارد و آن این است علیرغم اینکه طی دو سال گذشته و بعد از اعلام خبر توافق ژنو در آذر ۹۲، لوزان در فروردین ۹۴ و وین در تیر ۹۴ بخش‌هایی از حامیان دولت و طبقات مرفه در نقاط شمالی تهران به بهانه توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌ها به خیابان آمده و ابراز شادمانی کردند. این بار پس از آنکه حتی بارها اعلام شده بود قرار است در روز اجرای برجام رسما تمام تحریم‌ها برداشته شود، هیچ واکنش اجتماعی مثبتی در این باره از سوی همان طیف خاص نیز صورت نگرفت و از همین گزاره می‌توان به خوبی فهمید امروز ادعای لغو تحریم‌ها در دل توده‌های مردم چقدر باور شده است.

نویسنده با تاکید بر این که از ابتدا نیز واکنش‌های متوهمانه اقلیت مرفه ساکن شمال تهران نمادی از خوشحالی توده‌های مردم نسبت به توافق هسته‌ای نبود می‌افزاید: اما نکته مهم اینجاست که این بار حتی این بخش از جامعه نیز نتوانستند روز اجرای برجام را بهانه‌ای برای یک واکنش اجتماعی مثبت نسبت به توافق هسته‌ای قلمداد کنند چرا که طی دو سال و نیم اخیر، گذر زمان و افزایش تجربه و ظرفیت فکری مردم، یک آدرس غلط را بیش از همیشه ابطال کرد و آن جمله معروف حسن روحانی بود: «چرخ زندگی مردم زمانی بهتر می‌چرخد که چرخ سانتریفیوژها کمتر بچرخد.»

همه واقعیت برجام و پسابرجام در همین رویداد مهم اجتماعی نهفته است. چرا که اساس شکل‌گیری برجام هم در همین مسئله ریشه داشت. برجام تابستان ۹۴ منعقد نشد، خرداد ۹۲ به ثمر نشست، همان زمانی که آدرس غلط ارتباط دادن چرخ زندگی مردم با چرخ سانتریفیوژها توسط مردم باور شد و حالا دقیقا این گزاره اشتباه به سرعت در شیب ابطال افتاده است چرا که مردم به جای آرزوها، واقعیات را مشاهده می‌کنند که آمریکا چطور در همان روز اجرای برجام تحریم‌های جدید علیه ایران را اعمال می‌کند!

واقعیات برجام امروز به خوبی به مردم نشان داده که در ازای از بین بردن ده تن اورانیوم غنی شده، بتن ریختن در راکتور اراک، از بین بردن چند هزار سانتریفیوژ، صدور مجوز بازرسی‌های بی‌سابقه برای آژانس و… قیمت دلار حتی ۲۰۰ تومان هم ریزش ندارد و سقوط بورس ادامه‌دار است و دقیقا درس گرفتن از همین واقعیات تلخ است که می‌تواند باعث جهش تاریخی یک ملت شود.

وطن امروز

فرمانده کل سپاه پاسداران:آل‌سعود سپر اسرائیل شده است

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: آل‌سعود امروز به سپر رژیم صهیونیستی تبدیل شده است.

به گزارش تسنیم، سرلشکر محمدعلی جعفری در دومین همایش فرهیختگان، نخبگان فرهنگی و بازنشستگان سپاه استان تهران با بیان اینکه تحولات بسیار عمیق، سریع و شگرفی در منطقه در حال وقوع است، اظهار داشت: دشمنان امروز از مقابله مستقیم، به جنگ‌های نیابتی و بهره‌گیری از سایر ظرفیت‌های اسلام علیه انقلاب اسلامی روی آورده‌اند که تبلور آن را در حرکتی که در عربستان انجام می‌پذیرد، مشاهده می‌کنیم و امروز آل‌سعود سپر بلای صهیونیست‌ها شده است.

وی تصریح کرد: با هوشیاری و هوشمندی رهبر معظم انقلاب و مردم انقلابی ایران و منطقه توطئه‌های دشمنان یکی پس از دیگری در حال خنثی شدن است.  سرلشکر جعفری با تأکید بر اینکه با رویش‌هایی که در نسل جوان به وجود آمده، اقتدار انقلاب اسلامی در حال توسعه و فزونی است، گفت: تحقق اهداف ایجابی و ارائه الگو در اداره جامعه و کشور اسلامی از جمله دغدغه‌هایی است که می‌بایست محقق شود و هر فعال فرهنگی و نیروی توانمندی در نظام مقدس جمهوری اسلامی به ‌فراخور تجارب و ظرفیت‌های خود باید در این عرصه به ایفای نقش مؤثر بپردازد.

در حال بررسی تحریم‌های جدید آمریکا هستیم

معاون اروپا و آمریکای وزیر امور خارجه گفت: در حال بررسی تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران هستیم. به گزارش تسنیم، مجید تخت‌روانچی در جمع خبرنگاران با تأکید بر اینکه «در صورت نقض برجام با آن برخورد می‌کنیم»، گفت: در حال بررسی تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران هستیم.

روانچی افزود: هم‌اکنون هیأت نظارت بر اجرای برجام در حال بررسی تحریم‌های جدید وزارت خزانه‌داری آمریکا علیه برنامه موشکی ایران است و در صورتی که این موضوع نقض برجام محسوب شود، با آن برخورد می‌کنیم. آمریکا تنها یک روز پس از اجرایی شدن برجام تحریم‌های جدیدی علیه ایران مرتبط با فعالیت‌های دفاعی موشکی کشورمان اعمال کرد.

اعتراض به مهندسی انتخابات توسط استاندار خوزستان

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی به حاشیه‌سازی‌های هماهنگ شده استاندار خوزستان درباره انتخابات واکنش نشان داد.   ناصر سودانی درباره موضع‌گیری‌های اخیر استاندار خوزستان درباره نتایج صلاحیت‌ها و تهدید به استعفا به نسیم آنلاین گفت: استاندار خوزستان نسبت به اجرای انتخابات احساس خوبی ندارد، به شکلی که تصور می‌کند مسؤول صلاحیت نمایندگان و کاندیدا‌هاست و نه مجری برگزاری انتخابات و جای خود را با شورای نگهبان و هیات‌های اجرایی عوض کرده است.

وی با اشاره به اینکه استاندار باید در رأس مجریان انتخابات سالم، با آرامش و طبق قانون باشد، گفت: اگر‌‌ وی به همان قانونی که او را استاندار کرده تن ندهد نباید به عنوان مجری انتخابات قبل از اجرای آن اظهار‌نظری کند و مخل امنیت جامعه باشد. سودانی پیرامون سابقه رویکرد و رفتار استاندار خوزستان با بیان اینکه این بار اول نیست که وی چنین اظهاراتی در خصوص انتخابات داشته، اظهار کرد: وی در جلسات متعدد از جمله در جلسه شورای اداری استان در آبادان که به ریاست رئیس‌جمهور و با حضور هیات دولت برگزار شد چنین اظهاراتی داشت و همچنین در شورای اداری استان در حضور خانم امین‌زاده باز به نحوی می‌خواست بگوید انتخابات آینده را من باید جهت دهم؛ این جهت دادن با به اجرا درآوردن انتخابات متفاوت است چون وی مجری انتخابات است نه جهت‌دهنده آن.

نماینده اهواز در مجلس در پایان پیرامون اهداف این موضع‌گیری از سوی استاندار خوزستان گفت: احتمال اینکه جریاناتی به دنبال انجام برخی تحرکات منفی برای انتخابات باشند بعید نیست اما برای آنها اینکه چه کسی شروع‌کننده این تحرکات باشد مهم است و به تعبیری به دنبال فردی برای انجام این کار بودند که از تهور برخوردار باشد و تهور وی هم در این باره ثابت شده است.

خراسان

ابطال مصوبه مهم استخدامی دولت با شکایت سازمان بازرسی

در حالی که بر اساس ابلاغیه آبان ماه سال ۹۲ دولت یازدهم، تاکید شده بود که “به کارگیری نیروی انسانی در بدو ورود به خدمات دولتی باید به صورت پیمانی باشد”، این بند از مصوبه مذکور با شکایت سازمان بازرسی کل کشور، به دستگاه قضایی ارجاع شد و پس از بررسی های صورت گرفته، طی روزهای اخیر و به علت مغایرت با ماده ۵۷ قانون برنامه پنجم توسعه و ماده ۴۵ قانون مدیریت خدمات کشوری، ابطال و به مسئولان اجرایی اعلام شد.

ابلاغیه کابینه درباره سختی معیشت در گامبیا و بورکینافاسو
بر اساس ابلاغیه جدید یک مسئول ارشد اجرایی به محمد جواد ظریف، مقرر شده است با توجه به تصویب درجه بندی “سختی معیشت” مستخدمان دولتی همچون دیپلمات ها و سفرای جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور توسط کابینه، این افراد در ۵ گروه از نظر میزان فوق العاده اشتغال تقسیم بندی شده اند که در سخت ترین گروه، نام کشورهایی چون موزامبیک، گامبیا، بورکینافاسو، آنگولا و جمهوری عربی صحرا به چشم می خورد.
جمهوری اسلامی

عربستان به دنبال بازگشت به ایران

 یک روزنامه پاکستانی نوشت پادشاه عربستان، خواستار حل اختلافات با ایران است. خبرنگار روزنامه اردو زبان «جنگ» که در سفر جاری هیات عالی‌رتبه پاکستان به عربستان و ایران، همراه این هیات است، از ریاض گزارش داد: ملک سلمان در دیدار نواز شریف و ژنرال «راحیل شریف» فرمانده ارتش پاکستان از ابتکار و نقش اسلام آباد برای کمک به رفع تنش‌ها تمجید کرد. ملک سلمان گفته است: «خواستار رفع مسالمت آمیز تنش‌های فعلی با ایران هستیم.»

جنجال سیم کارت های مفقود شده

پنتاگون مدعی است دو سیم کارت تفنگداران آمریکایی در ایران مانده است. وزارت دفاع آمریکا مدعی شد گرچه ایران تمام اموال و اسلحه‌های تفنگداران آمریکایی را هنگام آزادی آن‌ها پس داده اما دو سیم کارت گوشی‌های همراه آنان را ضبط کرده است.

فعالیت زنان محجبه در مصر محدود شد

یک منبع قضایی در مصر گفت: دادگاهی در این کشور دیروز (سه شنبه) طی حکمی اداری، فعالیت زنان محجبه پوشیه پوش در دانشگاه قاهره را ممنوع کرد. به گفته این منبع، حکم مذکور در دادگاه عالی اداری قابل تجدیدنظر است. احمد مهران وکیل مصری به نیابت از ۸۰ محقق محجبه در دانشگاه قاهره، ۴ دادخواست به دادگاه اداری مصر ارجاع داده بود تا حکم این دانشگاه مبنی بر ممنوعیت استفاده از نقاب توسط اساتید، مدرسان، دستیاران کارشناسی ارشد در کارگاه‌های پژوهشی و مراکز آموزش علمی دانشجویان تحصیلات تکمیلی را لغو کند.

داعش ۳۵۰۰ زن و کودک را به بردگی گرفت

اسکای نیوز در خبری اعلام کرد گروه تروریستی داعش ۳۵۰۰ زن و کودک را به بردگی گرفته است. سازمان ملل متحد با انتشار گزارشی تاکید کرد به طور تقریبی ۳۵۰۰ زن و کودک در عراق در بردگی گروه دولت اسلامی – داعش – قرار دارند. برنامه امدادرسانی سازمان ملل در امور عراق و دفتر حقوق بشر این سازمان در گزارشی مشترک اعلام کردند بیشتر برده‌های داعش را ایزدی‌ها تشکیل می‌دهند اما تعدادی برده از دیگر اقوام و مذاهب عراق نیز در میان آنها مشاهده می‌شود. این گزارش همچنین تعداد کودکان ربوده شده – پسر – توسط داعش برای استفاده در برنامه کودکان سرباز را نیز ۸۰۰ نفر اعلام کرده است.

آرمان

تسلیت یادگار امام به خانواده رضا احدی

آیت‌ا… سیدحسن خمینی یادگار امام درگذشت رضا احدی را به خانواده او تسلیت گفت. با درگذشت رضا احدی بسیاری از اهالی ورزش و حتی غیرورزشی‌ها به خانواده این چهره سرشناس فوتبال ایران تسلیت گفتند. یکی از این نفرات سیدحسن خمینی بود. سید احمد خمینی فرزند یادگار امام دیروز در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت: «امروز خبر درگذشت بازیکن خوب و هافبک چپ ارزشمند سال های دهه ۶۰ استقلال آقای رضا احدی را شنیدم. بوسیله تلفن تماس گرفتم و به همسرشان تسلیت گفتم و بابا هم با همسر و پسر عزیزشان آقای شایان احدی سخن گفت و به ایشان تسلیت گفت. خدایش رحمت کند.»

ساخت دو نیروگاه هسته‌ای جدیدبه زودی آغاز می‌شود

رئیس سازمان انرژی اتمی که در روز هوای پاک (دیروز) با مترو به محل کارش رفت، گفت: ساخت دو نیروگاه هسته‌ای هزار مگاواتی به زودی آغاز می‌شود. علی اکبر صالحی افزود: دو نیروگاه کوچک دیگر نیز با همکاری چین خواهیم ساخت. وی با اشاره به اهمیت روز هوای پاک تاکید کرد: بهبود آلودگی هوا و محیط زیست به باور عمومی نیاز دارد.

در روز اجرای برجام بر همکاری کشورها در توسعه هسته‌ای ایران تاکید شده و برخی کشورهای اروپایی و آسیایی مثل چین و ژاپن و کره‌جنوبی آماده همکاری هستند و شرایط با قبل تفاوت کرده است. رئیس سازمان انرژی اتمی به مناسبت روز هوای پاک و در اقدامی نمادین از ایستگاه مترو شهید بهشتی به سمت ایستگاه دانشگاه شریف رفت.

مراسم ختم پدر قشقاوی برگزار شد

مراسم ختم پدر حسن قشقاوی معاون کنسولی و پارلمانی وزارت خارجه با حضور شخصیت‌های کشوری و لشگری برگزار شد. این مراسم دیروز در مسجد نور تهران با حضور چهره‌های مختلف سیاسی و جمعی از نمایندگان برگزار شد.

محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان، علی لاریجانی رئیس مجلس ، علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی کشور، حجت الاسلام علوی وزیر اطلاعات، محمود واعظی وزیر ارتباطات، علی جنتی وزیر ارشاد، حجت‌الاسلام انصاری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور، سیدعباس عراقچی، مجید تخت‌روانچی و حسین امیرعبداللهیان معاونان وزیر خارجه، محمدرضا باهنر نایب‌‌رئیس مجلس، حسین جابرانصاری سخنگوی وزارت خارجه، حسین ذوالفقاری و محمدحسین مقیمی معاونان وزیر کشور، علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی، سردار اشتری فرمانده نیروی انتظامی، اسفندیار رحیم مشایی رئیس دفتر رئیس دولت دهم، حمیدرضا آصفی سخنگوی پیشین وزارت خارجه، سیدحسین هاشمی استاندار تهران، احمد حکیمی‌پور عضو شورای شهر تهران، مرتضی بانک معاون نهاد ریاست جمهوری و… در مراسم ختم پدر حسن قشقاوی حضور داشتند.

جزئیاتی درباره «آمر» حمله به سفارت عربستان

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، جزئیاتی درباره فرد دستوردهنده در ماجرای حمله به سفارت عربستان در تهران را تشریح کرد. محمدرضا محسنی‌ثانی تصریح کرد: متاسفانه فردی با توجه به سوابق سوئی که داشته، توانسته سازمان و ساختاری به بعضی از نیروهایی که نسبت به وی شناخت نداشته‌اند، بدهد. وی افزود: این شخص در گذشته نیز حرکت‌هایی از این دست انجام داده و در شهرستان‌های مختلف، تندروی‌هایی داشته و سوابقی از او در این‌گونه مسائل وجود دارد. در این حادثه نیز آنها توانسته‌اند عده‌ای را جمع و ساماندهی کرده، به یک‌باره از ساعت۱۰:۳۰ شب به بعد حمله‌ای را به ساختمان سفارت داشته باشند و در مقابل خویشتن‌داری و اغماضی که نیروی انتظامی داشته اقدام به آتش‌زدن سفارت کنند.

این نماینده مجلس تصریح کرد: در حال حاضر برخورد شدیدی با این افراد صورت گرفته و تعداد زیادی از آنها دستگیر شده‌اند و فردی که در حقیقت آمر اصلی بوده و از خارج به نیروهایش فرمان می‌داده و آنها را کنترل می‌کرده به محض ورود به کشور دستگیر شده و در حال محاکمه است. وی افزود: احساس ما این است که این فرد با توجه به بنیه ضعیفی که از نظر ایمانی و اعتقادی داشته و تقریبا فردی بسیار سطحی هم بوده است، این اقدامات را انجام داده است. ضمن این که او تاکنون ناهنجاری‌هایی را از خود بروز داده است که سوابق او به‌ عنوان یک نیروی افراطی موجود است.

آیت‌ا… هاشمی: دوره‌ای پرتلاش برای رونق اقتصادی پس از برجام آغاز شده است

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: دوره‌ای پرتلاش برای رونق اقتصادی و صنعتی پس از برجام آغاز شده است. آیت‌ا… هاشمی رفسنجانی در دیدار پترکاژیمیر، معاون نخست‌وزیر و وزیر دارایی جمهوری اسلواک و هیأت همراه اظهار کرد: ایران آماده توسعه همکاری‌های همه جانبه و تعامل مثبت و سازنده با کشورهای مختلف دنیا از جمله جمهوری اسلواک است.

وی به توافق ۱۹۵ کشور دنیا موسوم به توافق پاریس مبنی بر حفظ اقلیم سالم، اشاره و تصریح کرد: از آنجایی که آلودگی محیط‌زیست به ویژه هوا یکی از معضلات بسیار جدی کلانشهرهای پرجمعیت دنیا از جمله تهران است، تولید انبوه موتورسیکلت و ماشین برقی و استفاده از این وسیله پاک، می‌تواند راه حل جدی برای رفع معضل آلودگی هوا باشد؛ چرا که بخش اعظم آلودگی هوای تهران مربوط به تردد ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار موتورسیکلت است.

هاشمی‌رفسنجانی با اشاره به یکی از برنامه‌های سفر معاون نخست‌وزیر جمهوری اسلواک به شهرهای قزوین و خدابنده، گفت: می‌توانید در این سفر‌ها از دانشگاه آزاد اسلامی قزوین بازدید کنید، چون این دانشگاه در زمینه ساخت موتورسیکلت و ماشین برقی بسیار پیشرفت کرده است. وی بازدید از سواحل زیبای دریای خزر، باغات مرکبات در طول ۶۰۰کیلومتر و جنگل‌های انبوه شمال کشور را به این هیأت اروپایی پیشنهاد داد و افزود: تنوع آب‌وهوایی ایران در شمال و جنوب و برخورداری از همه منابع طبیعی، مناظر بی‌نظیری برای گردشگران به وجود آورده است.

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین