کد خبر: DT-26928
تعداد بازدید: 107بازدید
تاریخ انتشار: ۲۸ شهریور ۱۳۹۴
نکته قابل ذکر مشکلاتی می باشد که زندگی کارگران این شرکت را در طی این سال ها تهدید کرده است به گونه ای که مدیران این شرکت در دوره های مختلف ، معمولا دلایلی را برای تاخیر در پرداخت حقوق و قراردادها بیان کرده اند که در پاره ای از مواقع نتوانسته کارگران و حتی افکار عمومی را قانع کند.

شرکت صنایع دریایی ایران که از آن به نام صدرا یاد می شود در ۴۷ سال پیش که فعالیتش را در بوشهر آغاز کرد هرگز گمان نمی کرد که این قدر دچار منحنی سینوسی برای کار در بوشهر شود .

این شرکت که ابتدا با ساخت و تعمیر کشتی فعالیتش را در سال ۱۳۴۷ در بوشهر آغاز کرد پس از وقوع انقلاب  اسلامی در سال ۵۷ فعالیت خود را در حوزه فراساحل نیز گسترش داد تا ضمن اخذ گواهی‌نامه ایزو ۹۰۰۱ ، رویکردی جدید در زمینه طراحی٬ ساخت و نصب تاسیسات فراساحلی نفت و گاز٬ کشتی سازی، ساخت بندرگاه‌ها و حفاظت ساحلی و پل از خود نشان دهد.

هر چند این شرکت تاکنون چندین بار دست به دست شده و از شرکت سرمایه گذاری بانک ملی تا قرارگاه خاتم الانبیاء و “آباد راهان پارس”  در سنوات گذشته سهام ان را در اختیار داشته اند اما آن چیز که بیش از همه جلب توجه می کند مشکلات مالی و طرح های تعدیل نیروست که در اذهان بوشهری ها به شکل نوستالژیکی خود را نشان می دهد.

البته این بدان معنا نیست که صدرا به استان بوشهر خدمتی نکرده است بلکه این شرکت در واقع به عنوان نماد صنعت بومی استان بوشهر افتخارات و دستاوردهای زیادی نیز تاکنون برای استان به ارمغان آورده است .

sadra_2

نکته قابل ذکر مشکلاتی می باشد که زندگی کارگران این شرکت را در طی این سال ها تهدید کرده است به گونه ای که مدیران این شرکت در دوره های مختلف ، معمولا دلایلی را برای تاخیر در پرداخت حقوق و قراردادها بیان کرده اند که در پاره ای از مواقع نتوانسته کارگران و حتی افکار عمومی را قانع کند.

خودداری کشور ونزوئلا از تحویل گرفتن اولین کشتی افراماکس ساخته شده آماده تحویل، در اولویت وزارت نفت نبودن تکمیل فازهای پارس جنوبی که ساخت سکوهای آنها به صدرا در بوشهر واگذار شده و ممانعت گمرک از تحویل کالاهای شرکت صدرا معمولا دلایلی بود که در زمینه پرداخت نکردن حقوق، تمدید قرارداد کارگران و درآمد و نقدینگی این شرکت عنوان می شد اما در دوره هایی که میزان نقدینگی این شرکت نیز در سطح مناسبی قرار داشته می بینیم که مشکلات کارگران و نوع قراردادهای انها به همراه تعدیل نیروی انسانی در جای خود باقی مانده است.

شاید توجه به سخنان معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت که برای دیدار یک روز چهارشنبه این هفته به استان سفر کرده بود نشان می دهد که حداقل در زمینه تامین نقدینگی شرکت صدرای بوشهر نباید مشکلی داشته باشد.

جوادی در نشست با استاندار بوشهر مدعی شد که برای ساخت سکوی فازهای ۲۲، ۲۴، ۱۷، ۱۸ و ۱۳ پارس جنوبی که در شرکت صنعتی دریایی صدرا در بوشهر در حال ساخت است ، وزارت نفت دو برابر هزینه های ساخت سکوهای پارس جنوبی به شرکت صدرا را پرداخت کرده است.

این بدان معناست که شرکت ملی نفت با انجام همکاری همه جانبه شرایطی ایجاد کرده است تا پروژه های ساخت سکوهای پارس جنوبی با مشکلات مالی و موانعی در زمینه به کار گیری نیروی انسانی متخصص برخورد نکند در حالی که مسئولان صدرا در طی این سال ها معتقد به کمبود شدید منابع مالی برای اجرای پروژه ها بوده اند و یکی از راه های برون رفت از مشکلاتشان را تعدیل نیروی انسانی قرار داده اند .

البته مدیرعامل شرکت ملی نفت برای این که بهانه ای برای کندی فعالیت در شرکت صدرا به دست مدیران این شرکت ندهد و از طرفی انگیزه های لازم برای استفاده از ظرفیت صدرا در پروژه های توسعه محور نفت در استان بوشهر ایجاد کند از آنها خواسته است با افزایش کیفیت ساخت سکوها، توانمندی های خود را افزایش دهد تا در موعد مقرر این سکوها تکمیل شود.

حال به نظر می رسد که راهی جزء مدیریت بهینه منابع و استفاده از ظرفیت نیروی انسانی موجود برای مدیران صدرا باقی نمانده است تا به مانند گذشته خود را در توسعه صنعتی استان بوشهر شریک بدانند و با بر حذر داشتن خود از تصمیم های دور از انتظار ، امنیت روانی کارگران را به مخاطره نیاندازند هر چند مسوولان گمرک و دارایی استان بوشهر نیز باید گام های اساسی برای  برطرف کردن مشکلات موجود مربوط به شرکت صدرا بردارند تا هیچ بهانه ای برای کم کاری وجود نداشته باشد.

گفتنی است ساخت و تعمیر انواع کشتی کانتینری، نفت‌کش، یدک‌کش، کشتی لوله‌گذار ، ساخت سکوهای حفاری دریایی (نیمه شناور و خود بالابر) ، ساخت انواع سکوهای ثابت دریایی نفت و گاز (فرآورش، سرچاهی، زیست) ، لوله گذاری در دریا ، احداث تاسیسات فرآورشی و پالایشگاهی نفت و گاز، خطوط لوله نفت و گاز در خشکی ،احداث تاسیسات پتروشیمی ، اجرای طرح‌های زیربنایی عظیم و سازه‌های فولادی در مقیاس بزرگ در کنار مشارکت در توسعه فازهای ۱۳ و ۲۲ و ۲۴ پارس جنوبی از جمله تخصص و کارکردهای شرکت صنایع دریایی ایران ( صدرا ) در بوشهر است.

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین