کد خبر: DT-36354
تعداد بازدید: 36بازدید
تاریخ انتشار: ۴ بهمن ۱۳۹۴
وزیر خارجه آمریکا در سفر به ریاض ضمن حمایت کامل کشورش از رژیم آل‌سعود و سیاست‌های جنگ‌طلبانه‌اش به‌ویژه در یمن و سوریه، مدعی شد آمریکا همچنان به فعالیت‌های ایران در منطقه به‌دیده تردید می‌نگرد.

“جان کری،” وزیر خارجه آمریکا، در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با “عادل الجبیر،” وزیر خارجه عربستان، اعلام کرد کشورش به طور کامل از رژیم آل‌سعود و سیاست‌های جنگ‌طلبانه‌اش به‌ویژه در یمن و سوریه حمایت می‌کند، و همچنان به فعالیت‌های ایران در منطقه به‌دیده تردید می‌نگرد.

کری به اظهارنظر علیه جمهوری اسلامی ایران پرداخت و در راستای سیاست ایران هراسی مدعی شد ایالات متحده همچنان به فعالیت‌های ایران در منطقه به‌دیده تردید نگاه می‌کند، بیشتر سلاح‌های حزب‌الله از سوی ایران و از طریق دمشق منتقل می‌شود.

وزیر خارجه آمریکا در اظهارنظری که نشان دهنده اعتراف وی به توانمندی بالای دفاعی جنبش مقاومت حزب‌الله لبنان است، اذعان کرد حزب‌الله لبنان حدود ۸۰هزار موشک در اختیار دارد.
کری درباره یمن ادعا کرد کشورش از عربستان مقابل آنچه وی تهدید شورش الحوثی خواند، حمایت می‌کند.

وی درباره دیدارش با “حیدر العبادی،” نخست وزیر عراق، گفت درباره جنگ علیه داعش با وی گفتگو کرده و مطمئن شده است که داعش در عراق متحمل شکست بزرگی شده و در سوریه هم به‌زودی شکست خواهد خورد.

وزیر خارجه آمریکا درباره مسئله سوریه اظهار داشت ما گام‌های اولیه را درباره مذاکرات سوریه توضیح دادیم، نشست ژنو به مرحله  انتقالی در سوریه منجر خواهد شد، ما با جدیت و با امید، مذاکرات ژنو را پیگیری خواهیم کرد،‌ البته سازش سیاسی در سوریه کاری دشوار است.

کری اظهار داشت: راهی وجود دارد که اجازه می‌دهد از بسیاری از طرف‌ها برای شرکت در مذاکرات ژنو دعوت کنیم.

وی بدون توضیحات بیشتر درباره این اظهارنظر خود مدعی شد اسد آهن‌ربایی است که تروریسم را به سوریه آورده است.

وی در تلاش برای منحرف کردن افکار عمومی جهان از نقش آمریکا و مزدوران منطقه‌ای‌اش به‌ویژه عربستان و قطر در ناآرام کردن منطقه و تشدید کشتار و ویرانگری در کشورهای اسلامی با دلارهای نفتی سعودی، قطری و به‌کار‌گیری ده‌ها هزار تروریست اجاره‌ای از مناطق مختلف جهان، مدعی شد از خشونت در سوریه و گسترش آن به کشورهای همسایه نگران است.

وزیر خارجه آمریکا در تلاش برای انکار رابطه کشورش و آل سعود با گروه تروریستی داعش گفت گروه داعش دشمن همه کشورهاست و هر رژیمی که از داعش حمایت کند، قطعاً هدف حملات ائتلاف خواهد بود.

وی در این سفر با سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی و محمد بن سلمان جانشین ولیعهد نیز دیدار خواهد کرد.

عادل الجبیر وزیر خارجه رژیم سعودی هم در این کنفرانس مطبوعاتی مشترک از همسویی بالا در دیدگاه‌های سعودی و آمریکا در پرونده‌های متعدد خبر داد.

الجبیر افزود در دیدار با کری، پرونده‌های سوریه، یمن و دخالت ایران در منطقه و نیز روابط دوجانبه میان کشورهای عضو شورای همکاری و آمریکا را بررسی کرده است.

وی در تلاش برای منحرف کردن نگاه‌ها از حمایت‌های گسترده رژیم سعودی از تروریسم و آدمکشان مدعی اسلام‌ در کشورهای اسلامی و عربی مدعی شد ما چگونگی مقابله با دخالت‌های ایران در منطقه را بررسی کردیم، ایالات متحده ماهیت دولت ایران را درک می‌کند، ایران همچنان از تروریسم حمایت می‌کند. ثبات منطقه مستلزم توقف اقدامات خصمانه ایران است و کشورهای عربی با آمریکا برای مقابله با دخالت‌های ایران در منطقه همکاری می‌کنند.

الجبیر مدعی شد ایران باید به مفاد توافق هسته‌ای پایبند باشد، ما با واشنگتن برای پایان دادن به نقش اسد در سوریه و پایان کودتا در یمن همکاری می‌کنیم و در مسئله لیبی هم برای بازگرداندن ثبات به این کشور تلاش می‌کنیم.

انتهای پیام/

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین