کد خبر: DT-44423
تعداد بازدید: 56بازدید
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۳۹۵
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر گفت: «آل‌عصفور» از ستارگان بی‌غروب استان بوشهر است.

آیت‌الله غلامعلی صفایی بوشهری پیش از ظهر چهارشنبه در همایش آل عصفور در استان بوشهر اظهار داشت: آل عصفور نقش عظیمی در تاریخ تشیع خصوصا در حوزه خلیج فارس بازی کرده است.

وی افزود: این خاندان یکی از طایفه‌های بزرگ مدینه بودند که به دلیل نگاهی که برگرفته از سیره امیرالمومنین بوده است به بحرین مهاجرت کردند.

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر با بیان اینکه یکی از ویژگی‌های آل‌عصفور هجرت بوده است، خاطر نشان کرد: آنها با هجرت به بوشهر با سه ویژگی استقبال حاکمان، حمایت مردم و روح دینی که در استان حاکم بود روبرو شدند.

امام جمعه بوشهر در خصوص استقرار این خاندان و دیگر عالمان بزرگ به نقل از رهبر معظم انقلاب عنوان کرد: یکی از نکات مهم هجرت در مرکز قرار گرفتن است، اما استقرار در بوشهر به دلیل روح دینی، سلامت در روابط اجتماعی و عالم دوستی مردم این استان بوده است.

صفایی بوشهر بیان کرد: شیخ حسن آل عصفور در بوشهر به عنوان مکان اصلی خود حضوری تاریخی ایفا کرده است.

خدمات آل عصفور مردمی بود

وی افزود: ایشان عالم بزرگوار و پژوهشگر بزرگی هستند که در حوزه‌های مختلف فقه، کلامی و تاریخ کتاب‌های ارزشمندی دارد که اکنون نیز می‌توان به نشر برسانند و مطالب تازه و قابل استفاده است.

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر بیان کرد: آیت‌الله آل عصفور کتابخانه نفیسی را در استان بوشهر راه‌اندازی کرد که کتاب‌های با ارزش خطی داشت که پس از تخریب برخی کتاب‌ها به موزه در مشهد منتقل شد.

امام جمعه بوشهر با اشاره به اینکه خدمات آل عصفور مردمی بوده است، عنوان کرد: ساخت مدرسه، مسجد و حسینیه یکی از خدمات ارزشمند و ماندگار این بزرگوار بوده است.

صفایی بوشهری بیان کرد: بوشهر یکی از مراکز استراتژی خلیج فارس بوده است به همین دلیل مورد توجه جبهه سیاست بین الملل، مذاهب و مکاتب مختلف بوده است به همین دلیل بهائیت و یهود باخرید مقدار زیادی از جغرافیای استان قصد مصادره این استان را داشتند.

وی در ادامه افزود: شیخ حسن آل عصفور و کازرونی با درایت سیاسی تمام زمین‌های این استان را خریداری و با یک وقف‌نامه بسیار دقیق مانع این کار شدند.

آل‌عصفور یکی از پیشگامان نماز جمعه در جنوب ایران بود

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر با عنوان اینکه این وقف، یک وقف عالمانه بوده است، بیان کرد: این وقف موجب تحقق استقلال یک مملکت بوده است و اکنون نیز این موقوفات مقدس، ماندگار و موثر مانده است.

امام جمعه بوشهر با بیان اینکه آیت‌الله آل‌عصفور یکی از پیشگامان نماز جمعه در جنوب ایران بوده است گفت: به همین دلیل است که مسجدی به این نام نیز راه اندازی کرده است.

وی یکی دیگر از ویژگی‌های شیخ حسن آل عصفور را بصیرت سیاسی عنوان کرد و اظهار داشت: در سال ۱۲۵۳قمری انگلستان برای نخستین بار قصد حمله به بوشهر را داشت و عالم بزرگ آل عصفور بدون در نظر گرفتن قدرت این کشور استعمارگر حکم دفاع را صادر کردند.

صفایی گفت: علما ستارگان درخشان برای نشان دادن راه به مردم هستند و آل عصفور یکی از ستارگان بی فروغ است.

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین