چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶- 2017 November 22
کد خبر: DT-30346
تعداد بازدید: 777بازدید
تاریخ انتشار: ۱۲ آبان ۱۳۹۴
شهرستان تنگستان با مساحتی حدود ۷/۲۲۱۵کیلومتر مربع وسعت ۷/۸ درصد از کل مساحت استان را به خود اختصاص داده و به لحاظ وسعت پنجمین شهرستان است.

شهرستان تنگستان با مساحتی حدود ۷/۲۲۱۵کیلومتر مربع وسعت ۷/۸ درصد از کل مساحت استان را به خود اختصاص داده و به لحاظ وسعت پنجمین شهرستان است. از نظر مشخصات جغرافیایی بین۵۰ درجه و ۵۸ دقیقه تا۵۱ درجه و۳۵ دقیقه طول شرقی و۲۸ درجه و۱۵ دقیقه تا۲۹ درجه و۳۸ دقیقه عرض شمالی واقع گردیده است. این شهرستان از شرق و شمال به دشتستان، از جنوب به دشتی و خلیج فارس، از شمال غربی به شهرستان بوشهر و از مغرب به خلیج فارس محدود می شود.

111

این شهرستان با توجه به قرار گرفتن استان بوشهر در منطقه فوق حاره ای دارای آب وهوایی گرم است. هوا در مناطق ساحلی شهرستان همانند سایر نقاط ساحلی همجوار با خلیج فارس گرم و مرطوب می باشد.

ایام سال به دو فصل زمستان نسبتاً سرد و تابستان گرم تقسیم    می شود. حداقل دما در این مناطق حدود ۶ درجه در زمستان وحداکثر حدود ۴۵- ۴۰ درجه در فصل گرما ست. در بخش غیر ساحلی هوا کمی متفاوت است و نسبت به مناطق ساحلی خشک تر وتعداد ماه های گرم کمتری دارد. در منطقه خائیز فصل گرما به دلیل بالا بودن منطقه از سطح دریا کمتر از نقاط دیگر است. با توجه به طولانی بودن فصل گرما میزان تبخیر آب بسیار بالا بوده وباعث ایجاد رطوبت در هوا می گردد.

تنوع زیستی شهرستان تنگستان

شهرستان تنگستان با دارا بودن اقلیم های مختلف مانند کوه، دریا ودشت دارای تنوع زیستی فراوان می باشد چه از نظر گیاهی و جانوری، این تفاوت را نمی توان در هر شهرستانی مشاهده نمود. بطور مثال در مناطق کوهستانی مانند خائیز با توجه به شرایط اقلیمی موجود در منطقه دارای گیاهان مناطق سردسیری و همچنین پرندگان مناطق کوهستانی می باشد. در منطقه ساحلی نیز با تنوع فراوان پرندگان آبزی و کنارآبزی مواجه هستیم.

گیاهان درختی

بنه، بادام کوهی، افرا، انجیرکوهی، پده، کنار، انار شیطان، کهور ایرانی، کهور پاکستانی، انار، لیمو، نخل، استبرق، آکالیپتوس، شاه گز و …

 

گیاهان درختچه ای

خرزهره، شیربادام، مچ، شورگز، کهورک، تهمه یا سیاشور، گتک و … .

گیاهان بوته ای

هلپه، گرگ تیغ یا دیوخار، گل گندم، گل آفتابی، قیچر، خارشتر، تنگرس،میخک، گون، آویشن، سازو یا جگن، لگجی و…

گیاهان علفی

گل حسرت، گل ماهور، خارشکر یا شکرتیغال، تمشکینر، شقایق نعمانی، گل نجم طلایی، پیچک، بابونه گاوی، قنطوریون، بنگ دانه، عروس سنگ یا پامچال صخره ای، ترشک، شب بو، خاکشیر، بابونه، گاوزبان، بارهنگ، دم روباهی، بروموس، بهمن، چچم، جو وحشی، یولاف، پنیرک، شبدر، شنبلیله وحشی، ماری تیغال و یونجه.

منطقه خاييز:

اين منطقه در موقعيت ۱۸دقيقه و۵۱ درجه طول شرقي و۳۹ دقيقه و۲۹ درجه عرض شمالي تا ۳۴دقيقه و۵۲ درجه طول شرقي و۴۹دقيقه و۲۸درجه عرض شمالي در حدود۲۱كيلومتري جنوب شرق شهر اهرم قرار دارد. از لحاظ توپوگرافي منطقه مورد نظر بين كوه بيرمي وكوه سرخ قرار دارد.

اين منطقه كوهستاني محدوده اي از ارتفاعات بوشكان(رشته كوهاي زاگرس) مي باشد كه بلندترين قله آن كوه بيرمي داراي ۱۹۵۰ متر ارتفاع از سطح درياست وپست ترين نقطه آن ۱۱۴ متر در محل خروج رودخانه شيرين ارتفاع دارد. اين ارتفاعات باعث شده است كه اين منطقه آب وهوايي نسبتاً بهتر از ديگر نقاط شهرستان داشته باشد.

 

منطقه خاييز داراي ۱۲پارچه آبادي بوده كه عبارتند از:ني دان، دويلي، بويه اي،گلنار، پنبه كار، چم مزارع(تمام روستاهاي ذكر شده خالي از سكنه)، بنيون،گشي، مخدان، يخ، تلخ آبيد وآشير.

منطقه خاييز یکی از بهترین و باارزشترین مناطق استان می باشد. این منطقه دارای چشمه های آب شیرین فراوان و تنگه های عمیق و ارتفاع بالای این منطقه نسبت به مناطق دیگر استان از شاخصه های مهم این منطقه بوده که باعث تغییر آب و هوای خاییز با دیگر مناطق گردیده است. انبوه درختان از قبیل بنه، بادام کوهی و کلخنگ نیز باعث ایجاد زیستگاههای مناسب که تأثیر بسزایی در تنوع زیستی این منطقه دارد گردیده است. این منطقه می تواند با توجه به توانایی اکولوژیکی که دارد نقش مهمی در بحث گردشگری به خود اختصاص و باعث جذب گردشگران طبیعی (اکوتوریسم) زیادی در این شهرستان شود.

زیستگاهها و حیات وحش منطقه: گونه های ارزشمند و نادر جانوری در شهرستان

از پستانداران پلنگ ایرانی، گربه جنگلی، گربه وحشی، گرگ، کفتار، کل و بز و قوچ و میش و از پرندگان می توان هوبره، پرندگان شکاری از قبیل بحری، بالابان، شاهین، عقاب طلایی (بزرگترین عقاب) و در خزندگان لاک پشت نوک عقابی و لاک پشت سبز نام برد.

تهیه و تنظیم : علیرضا نعمتی، امین اشکو، محمد گرامی

عکس : مأمورین یگان حفاظت اهرم و خائیز

منبع : منطقه آزاد خاییز- تنگستان در مسیر توسعه-سیمای  محیط زیست شهرستان تنگستان- شناخت محیط زیست خاییز

منبع: پژواک

برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


انتشار یافته: 4 دیدگاه
در انتظار بررسی: 0
همشهری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳ آبان ۱۳۹۴ در ۱۰:۴۱ ق.ظ
باسلام از زحمات وتلاشهای خالصانه جناب آقای نعمتی وهمکارانش درجهت حفظ وبهبود محیط زیست وهمچنین مقابله با تخریب محیط زیست تقدیر وتشکر می نمایم مرحبا به شما
محمدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶ آبان ۱۳۹۴ در ۹:۴۰ ق.ظ
عشق است خاییز بخدا عشق عشق عشق ولی حیف حیف حیف که....
شهروند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷ آبان ۱۳۹۴ در ۱۰:۰۱ ق.ظ
مساحت شهرستان اصلاح نمایید
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸ آبان ۱۳۹۴ در ۱۱:۰۴ ب.ظ
تشکر از زحمات جناب اقای نمعتی وهمکاران عزیزتان
نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین