پنج شنبه ۲ آذر ۱۳۹۶- 2017 November 23
کد خبر: DT-39739
تعداد بازدید: 35بازدید
تاریخ انتشار: ۷ اسفند ۱۳۹۴
نشست وزیران و رئیسان بانک های مرکزی «جی 20» که از امروز (جمعه) به میزبانی چین آغاز می شود را باید به نوعی آزمایشی برای توانایی های این کشور و نقش آن در اقتصاد جهانی و برطرف کردن چالش ها دانست.
چین در حالی قرار است اولین رویداد مهم اقتصادی سال ۲۰۱۶ را برگزار کند که در داخل کشور با بحران اقتصادی از نرخ پول ملی گرفته تا وضعیت نامطلوب و سقوط ارزش سهام در بازارهای اوراق بهادار روبروست.
شرایطی که طی ماه‌ها و هفته های اخیر این کشور را با مشکلات عدیده ای مواجه کرد و اینک قصد دارد با میزبانی کردن از وزیران و روسای بانک های مرکزی «گروه ۲۰»، نقش مهمی در شکل گیری اقتصاد نوین جهانی داشته باشد.
در اجلاس های «گروه ۲۰» بعضا در باره مساله پول ملی و ارزهای کشورهای عضو از فرانسه و آلمان گرفته تا آمریکا و ژاپن صحبت شده است اما چین در تلاش است تا از قرار گرفتن موضوع نرخ «یوان» پول ملی این کشور در دستور کار این اجلاس جلوگیری کند.
چین امید زیادی دارد که اعضای این گروه بجای پرداختن به مسائل ارزی پکن بر موضوع سرمایه گذاری، تحقیقات تجاری و بازرگانی و راه های برون رفت جهان از مشکلات بانکی و مالی و اقتصادی متمرکز شوند.
کارشناسان اقتصادی چین از جمله «جو جیه» استاد دانشگاه «فودان» در شانگهای، همایش گروه بیست را برای فعالیت های تجاری چین و دنیا و رسیدن طرفین به اجماع نظر مفید می داند.
وی بر این باور است که توافقات اعضا در این نشست هم به رشد اقتصادی کمک می کند و هم باعث تثبیت امور مالی خواهد شد.
چین بر این اعتقاد است که اعضای این گروه در نشست های گذشته هم در باره مسائل مختلفی چون تحولات اقلیمی به توافقات مهمی رسیده اند و حالا نیز می توانند عزم خود را بر مقابله با تهدیدهای بازارهای مالی متمرکز کنند.
«شی جین پینگ» رئیس جمهوری چین نیز پیشتر گفته بود که کشورش خواستار نوآوری، ارتباطات و مرداودات بیشتر در اقتصاد جهانی است و امیدوار است اعضای «گروه ۲۰» در نشست خود در باره این موارد بحث و تبادل نظر کنند.
پکن تمایل دارد واشنگتن به دنبال تلاش برای طرح تنش های ارزی در این نشست نباشد و به جای آن به دنبال توافقی واقع بینانه در باره اقتصاد جهانی باشد که منافع همه طرف ها را تامین می کند.
از دیدگاه چین ورود به مسائل داخلی کشورها، ضربه بزرگی به همایش «جی ۲۰» وارد می سازد و اجازه نخواهد داد تا توافقات سازنده و لازم در باره امور اقتصادی جهان بدست بیاید.
«شن دانیانگ» وزیر اقتصاد این کشور معتقد است که چنین اجلاسی که با هدف افزایش همکاری های بین المللی برگزار می شود، نقشی مهم و ارزنده در پیشرفت عرصه اقتصاد جهانی خواهد داشت.
چین آخرین بار در سال ۲۰۰۵ میلادی نشست وزیران دارایی این گروه را میزبانی کرد که در آن توافقاتی حاصل شد اما آن زمان هم اجازه نداد تا مساله ارزی مانع اجرای کارکردهای اصلی این گروه شود.
اما این بار در شرایطی میزبان این اجلاس مهم اقتصادی شده است که «یوان» واحد پول ملی این کشور به شدت در برابر دلار تضعیف شده و بازار سهام نابسامانی های وسیعی را تجربه می کند.
اجلاس «گروه ۲۰» از امروز به مدت دو روز در حالی در بندر شانگهای، یکی از قطب های مهم اقتصادی چین برگزار می شود که شاخص سهام در بازار اوراق بهادار همین شهر دیروز ۶٫۴ درصد و در بورس شهر «شن جن» در جنوب چین ۷٫۳ درصد کاهش یافت.
دهمین دوره از اجلاس «گروه ۲۰» توامبر سال ۲۰۱۵ در ترکیه برگزار شد.
آمریکا، چین، انگلیس، آلمان، فرانسه، ایتالیا، کانادا، ترکیه، ژاپن، برزیل، آرژانتین، هند، اندونزی، مکزیک، عربستان سعودی، آفریقای جنوبی، کره جنوبی، روسیه، استرالیا و نماینده اتحادیه اروپا اعضای این گروه اقتصادی هستند.
این گروه متشکل از وزرای دارایی و روسای بانک های مرکزی کشور های عضو در سال ۱۹۹۹ به منظور تشکیل جلسات منظم میان مهمترین کشور های صنعتی و اقتصادهای در حال توسعه تاسیس شد.
جلسات این گروه با هدف بحث و بررسی درباره مباحث جهانی برگزار می شود.
اولین اجلاس «گروه ۲۰» در دسامبر سال ۱۹۹۹ در برلین به میزبانی مشترک وزرای دارایی آلمان و کانادا برگزار شد.
گروه ۲۰ اجلاسی است غیر رسمی که گفت وگوی آزاد و سازنده میان کشور های صنعتی و اقتصادهای در حال ظهور درباره موضوعات مرتبط با ثبات اقتصاد جهانی را با هدف مشارکت کشورهای عضو در تقویت ساختار بازارهای مالی بین المللی و فراهم آوردن زمینه گفت وگو درباره سیاست مالی ملی، همکاری بین المللی و موسسات مالی بین المللی، ترویج می کند.
کشور های عضو این گروه ۹۰ درصد تولید ناخالص ملی(GNP) و ۸۰ درصد تجارت جهانی و دو سوم جمعیت جهان را نمایندگی می کنند.
نشست وزرای دارایی و روسای بانک های مرکزی کشور های عضو سالی یکبار دور هم جمع شده و آخرین مسائل و مشکلات اقتصاد جهانی را مورد بررسی قرار می دهند.
منبع: ایرنا
برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین