جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶- 2017 November 24
کد خبر: DT-36791
تعداد بازدید: 36بازدید
تاریخ انتشار: ۸ بهمن ۱۳۹۴
معاون اجرای احکام شورای حل اختلاف گفت: با کمک شورای حل اختلاف و خیرین هفت نفر از زندانیان زن محکوم به اعدام آزاد شدند.
محمد حسن جراحی معاون اجرای احکام شورای حل اختلاف استان تهران در نشست خبری که امروز(چهارشنبه) با موضوع رهایی هفت زندانی زن محکوم به قصاص نفس در ندامتگاه ویژه زنان شهر ری برگزار شد ،اظهار داشت: بعد از یک سال و نیم تلاش شورای حل اختلاف و دادسرای جنایی و کمک خیرین توانستیم هفت نفر از افرادی که دچار خطا شده و طبق قانون محکوم به قصاص نفس شده بودند را نجات دهیم.
وی افزود: یکی از این هفت نفر ۱۳سال از عمر خود را در زندان گذرانده بود و به جز مراجع قضایی و زندان جای دیگری نرفته بود.
معاون اجرای احکام شورای حل اختلاف گفت: یکی دیگر از این زنان به جرم قتل همسر ۱۱ سال در زندان بوده و تا به حال ۲ بار تا پای چوبه دار رفته است اما همکاران ما امید خود را تا پای چوبه دار هم از دست نمی دهند و برای آزادی زندانیان تلاش می کنند زیرا برای اجرای حکم اعدام نیاز است تمام اولیای دم حضور داشته باشند.
جراحی بیان کرد: این خانم ها عمدتا مادر هستند اما یک لحظه ناراحتی وعصبانیت منجر به یک عمر پشیمانی می شود.
وی گفت: تعدای از اولیای دم این ۷نفر رضایت قطعی داده اند و طلب دیه نکرده اند اما تعدادی از خانواده ها به واسطه اینکه در معرض آسیب قرار دارند درخواست دیه کرده اند.
معاون اجرای احکام شورای حل اختلاف تصریح کرد: جرایم این هفت نفر بیشتر مشکلات خانوادگی و قتل همسر بوده است که کم سن و سال ترین آن‌ها ۲۷ و مسن ترین ۴۷سال سن دارند و بین ۳تا ۱۳سال را در زندان سپری کرده اند.
جراحی افزود: در حال حاضر سه نفر از این هفت نفر آزاد شده اند و چهار نفر دیگر نیز بعد از انجام تشریفات اداری در ایام دهه فجر آزاد خواهند شد.
معاون اجرای احکام شورای حل اختلاف در رابطه با تعداد پرونده های شورای حل اختلاف گفت :در حال حاضر ۲۵۰زندانی اعم از زن ومرد در شوراهای حل اختلاف زندان ها دارای پرونده هستند که تلاش می شود این افراد بیشتر از سه ماه زندان را تجربه نکنند.
جراحی تصریح کرد: هدف اصلی شوراهای حل اختلاف سازش بین طرفین دعوا است و در این راستا ۳۰ دفتر شورای حل اختلاف در شهر تهران و ۳۰ دفتر در شهرستان های استان تهران دایر شده است که یک شعبه آن در زندان اوین واقع شده است.
* مختومه شدن ۱۵۶۹ پرونده به کمک شورای حل اختلاف
عبدی رئیس شورای حل اختلاف ویژه زندان های استان تهران در ادامه این نشست خبری اظهار داشت:  شورا های حل اختلاف بهترین مرجع رسیدگی به دعاوی و پرونده ها هستند که هم بزهکار و هم بزه دیده به رضایت کامل می رسند.
وی افزود: اگرچه در نهایت بزه دیده به صورت صد در صد به خسارت مادی و معنوی خود دست پیدا نمی کند اما در شوراهای حل اختلاف تلاش می شود طرفین به رضایت صد در صد برسند.
رئیس شورای حل اختلاف ویژه زندان های استان تهران بیان کرد: در مدت ۲۰سال گذشته مسئولان تاکید زیادی بر روی آموزش  زندانیان داشته اند و در این راستا فعالیت های ورزشی ،اجتماعی و حفظ قرآن در زندان ها در حال انجام است.
عبدی گفت: شورا های حل اختلاف به سه روش برای خاتمه پرونده ها وارد کار می شوند که یکی از آن‌ها تشکیل جلسات و دعوت از شاکیان پرونده ها و جلب رضایت آن‌ها است که سال گذشته۹۰۷ پرونده مختومه شده است.
وی افزود: در امر آزادی زندانیان از طریق تشکیل پرونده آزادی و دعوت خیرین سال گذشته ۱۵۶۹ مختومه و ۲۱۱نفر از مدد جویان آزاد شده اند.
رئیس شورای حل اختلاف ویژه زندان های استان تهران گفت: در بحث آزادی زندانیان محکوم به اعدام طی دو سال گذشته توانستیم ۷ زن محکوم به اعدام را آزاد کنیم.
انتهای پیام/
برچسب ها:

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.


dalirantangestan93@gmail.com


نام:
ایمیل:
* نظر :

پربازدید ها
پربحث ترین عناوین